BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyári pangás uralkodott el az értéktőzsdéken

A tavalyinál gyengébb, az ötéves átlagnál viszont erősebb forgalommal indult a nyár a BÉT-en. Ilyenkor azonban a kis hír is nagyobbat tud ütni az árfolyamokon.

A nyár első felében 263,5 milliárd forint értékben kötöttek üzletet a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), ez egy hasonló hosszúságú tavaszi időszakénál 30 százaléknyival alacsonyabb érték. E hetekben nem ritkák a mindössze 5-6 milliárd forintos forgalmú napok. Az idei nyárindító az elmúlt öt év 254,8 milliárd forintos átlagához képest egy kicsit élénkebb ugyan, de a tavalyi 306,1 milliárddal összevetve már 15 százalékos gyengülést mutat a statisztika. Az elmúlt öt évben az időszakban a legalacsonyabb, 220,5 milliárd forintos forgalom 2015-ben volt a BÉT-en, ahhoz képest idén 20 százalékos pluszban járunk.

Az alacsonyabb nyári forgalom a világ összes tőzsdéjére jellemző. A befektetők közt az a mondás járja, hogy májusban, még a nyaralások előtt érdemes eladni, de ez csak amolyan piaci legenda, valójában sokkal többen tartják a pénzüket hosszú távon részvényekben.

„A részvénypiacokon hagyományosan erősebb a novemberben kezdődő fél év, mint a májusban induló. Ennek elsődleges oka, hogy a befektetők év végén vagy év elején értékelik az épp lezáruló esztendőt. Az év végén bezsebelt profit vagy akár a jutalmak újbóli befektetéséről is ekkor döntenek” – mondta a Világgazdaságnak Móró Tamás, a Concorde Befektetési Zrt. vezető stratégája. A piacra azonban többnyire nem egyszerre szabadul rá a friss forrás, sokan mérlegelik a lehetőségeket, és akár több hónap alatt hozzák meg döntéseiket.

Idén januárban a tavaly keletkezett átlag feletti profitok miatt látványosan megugrott a forgalom a világ tőzsdéin. Ez a BÉT-en is érződött, hiszen a januári 247,6 milliárdos forgalom éves alapon 40 százalékos növekedésnek számít. Ekkor a Trump-rali idején keletkezett haszon kereste a helyét, februárban azonban jelentős korrekció következett. „Az első negyedév után a részvényárfolyamok tovább estek. A folyamat az amerikai állampapírhozamok emelkedésével indult, de ma már az Egyesült Államok és Kína, illetve az Európai Unió közötti kereskedelmi háború, valamint a kínai gazdaság lassulásának kockázata miatt is sokan eladják a részvényeiket. Kína miatt a feltörekvő piacok különösen gyengék, a befektetők kevésbé szívesen vesznek fel új pozíciókat” – tette hozzá Móró Tamás.

Jellemzően augusztusban és szeptemberben szokták a legalacsonyabb forgalmi adatokat közzétenni a börzék. „A nyár egyébként a gazdasági hírek területén többnyire nem kifejezett uborkaszezon. Két éve ekkor volt a Brexit-szavazás, a 2011–13-as időszakban a görög államadósság sorsával kapcsolatos hírek is zömmel ehhez az időszakhoz köthetők. A nyári alacsonyabb piaci likviditásban egy olyan hír, amelynek máskor nem lenne számottevő piacmozgató hatása, sokkal nagyobb hullámokat kelthet. Ez pedig a megszokotthoz képest nagyobb volatilitást hozhat magával” – húzta alá Móró Tamás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.