A legoptimistább elemzőknek lett igazuk: a Richter Gedeon 24,3 milliárd forintos adózott nyereséget ért el 2018 második negyedévében. A pozitív meglepetésre az árfolyam 2,5 százalékos pluszban is járt a tegnapi kereskedésben. A társaság árbevétele 110,5 milliárd forint lett, 3,2 százalékkal alacsonyabb a tavalyi bázisnál. Az értékesítéshez kapcsolódó költségek levonása után 64,8 milliárd forint a bruttó profit, ennek mérséklődése 2,9 százalékos. Az üzemi eredmény – több egyszeri tétel hatására – 8,3 százalékkal 18 milliárd forintra emelkedett. A társaság pénzügyi tevékenysége 8,1 milliárdos plusszal zárult (egy éve hasonló nagyságú mínusz volt ezen a soron), a devizaátértékelésből fakadó nyereség a rubel, a dollár és az euró forinthoz viszonyított fordulónapi felértékelődéséből származik. A negyedéves adózott nyereség 24,3 milliárd forint lett, 189 százalékkal magasabb, mint egy éve.
Az árbevétel csökkenése szerényebb annál, amit az Esmya-eladások negyedéves visszaesése indokolna. Jelentős hatása volt a forgalom alakulására a rubel és a dollár euróval szembeni gyengülésének is. A Richter a Vraylar amerikai értékesítése után 21,5 millió dollár részesedést kapott az Allergantól, éves összevetésben ez 87 százalékos növekedés. A termék forgalmazása heteken belül Magyarországon is elkezdődhet, már csak a minisztériumi rendeletre vár a társaság. A tegnapi sajtótájékoztatón Bogsch Erik elnök azt mondta, hogy a cariprazine hatóanyagú antipszichotikum európai forgalma várhatóan a tizede lesz a legutóbb 114,2 millió dollárt elérő amerikainak. A Vraylar magyar megfelelőjét Reagila néven hozzák forgalomba.
Kiugróan növekedett a kínai értékesítés is, a negyedéves eladások 56,4 százalékkal emelkedtek, elsősorban a Cavinton és a sürgősségi fogamzásgátlók nagyobb forgalmából adódóan. Az orosz piacon megmaradtak a nehézségek: a Richter forgalma rubelben is csökkent 1,6 százalékkal. Az árbevétel alakulásában nagy szerepet játszik, hogy a társaság romániai nagykereskedésének (Pharmafarm) működési engedélyét június 21-én visszavonták. Bár a tevékenység marginális hatással van a profitra, forgalmi súlya jelentős, havi 20 millió euró, ezért folytatni szeretnék a nagykereskedelmi értékesítést Romániában – mondta Orbán Gábor vezérigazgató.
Az Esmya újbóli piaci bevezetése után az árbevételben is megmutatkozó hatásra csak szeptembertől számít a társaság. Orbán Gábor a méhmióma-készítmény európai hatósági vizsgálata során elrendelt átmeneti felfüggesztést szükségtelennek tartja. A másik originális nőgyógyászati készítményüket, a Bemfolát is bevezetnék az amerikai piacra, egyelőre vizsgálják, hogy kereskedelmi partnerrel vagy önállóan. A Világgazdaság kérdésére a vezérigazgató a nőgyógyászati portfólió bővítéséről elmondta, hogy vizsgálják az akvizíciós és a licencmegállapodási lehetőségeket, de egyelőre nem tudni, hogy idén bejelenthetnek-e már lezárt tranzakciót. Hozzátette: az akvizíciók hatása két-három év múlva jelentkezik az árbevételi adatokban.
Orbán Gábor bejelentette, az év eleji prognózisban szereplő 56-57 százalékos bruttó profitarány-várakozást az első fél év adatainak ismeretében 57-58 százalékra módosítják. Pontos árbevételi prognózist nem tettek közzé a román forgalmazási tétellel kapcsolatos bizonytalanság miatt. Az üzemieredmény-hányad várhatóan a bevétel 13-14 százaléka körül alakul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.