Pénz- és tőkepiac

A fenntartható tőzsdék közé kerül a BÉT

A Budapesti Értéktőzsde csatlakozik a Sustainable Stock Exchanges nemzetközi fenntarthatósági kezdeményezéshez.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) csatlakozik a Sustainable Stock Exchanges (SSE) nemzetközi fenntarthatósági kezdeményezéshez, ami tovább erősíti a BÉT elkötelezettségét a környezeti és társadalmi fenntarthatóság, illetve a felelős társaságirányítás iránt – közölte a hétfőn.

A csatlakozás célja a vállalati fenntarthatósági kritériumoknak való megfelelés, és az azzal kapcsolatos transzparencia erősítése a magyar tőkepiacon. A BÉT a befektetőkkel, a kibocsátókkal és az állami szervekkel folytatott dialóguson keresztül tervezi erősíteni a befektetések hosszú távú fenntarthatóságát, valamint a környezeti, társadalmi és felelős társaságirányítási normáknak megfelelést.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

A Sustainable Stock Exchanges kezdeményezés 2009-ben indult, hogy a vállalatokat és a befektetőket nemzetközi konferenciák és workshopok szervezésével megismertessék a fenntarthatósággal kapcsolatos legjobb gyakorlatokkal, a fenntarthatósági jelentések fontosságával és az ESG (Environmental, Social and Governance) mutatókkal.

A legfontosabb témák, amelyek köré az SSE a tevékenységét szervezi,

  • a fenntarthatósággal kapcsolatos tájékoztatás,
  • a klímaváltozás,
  • a green finance,
  • a méltányos munkavégzés és
  • a nemek közti egyenlőség,
  • illetve a globális együttműködések.
  • A szervezet és az Európai Tőzsdeszövetség (FESE) tagjai között nagy az átfedés.

    Az SSE kezdeményezésben a részvétel önkéntes alapú. Az SSE-hez világszerte már 80 tőzsde csatlakozott. A legtöbb tőzsde már közzétett, vagy közzétenni tervez kibocsátóknak szóló útmutatót, amely részletezi a vállalatoknak ajánlott fenntarthatósági intézkedéseket, és az ezekről szóló jelentések ajánlott struktúráját is tartalmazza. Több tagtőzsde működtet fenntarthatósági indexeket is.

    A BÉT és az SSE együttműködése összhangban van azokkal a célkitűzésekkel, amelyek a fenntarthatóságra épülő benchmarkok és termékek létrehozására, továbbá a zöldkötvény-kibocsátások ösztönzésére irányulnak.

    Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde elnök-vezérigazgatója a tőzsde közleményében kifejtette: már a magyar értéktőzsdén is jelen vannak olyan vállalatok, amelyek a fenntarthatóság eszméjét a zászlajukra tűzték. Hozzáfűzte, hogy a BÉT tavaly mutatta be új felelős vállalatirányítási ajánlásait.

    BÉT Sustainable Stock Exchanges fenntarthatóság ESG
    Kapcsolódó cikkek