A külföldi befektetők egy része indexkövető alapokon, például az MSCI feltörekvő indexhez kötötten vásárol magyar részvényeket, illetve ezt az indexet használja referenciaként. Az MSCI negyedévente súlyozza át az indexeit, ezek közül a májusi és a novemberi a jelentősebb, míg a februári és az augusztusi jellemzően csak finomhangolásokkal szokott járni. A következő átsúlyozási bejelentés hétfőn lesz, a súlyok március 1-jén lépnek majd életbe. A hazai papírok közül az OTP, a Mol és a Richter szerepel a feltörekvő piaci indexben, míg a Magyar Telekom és az Opus a közepes papírokat tömörítő MSCI Emerging Markets Small-Capban szerepel. Az Opus tavaly májusban került be ebbe a körbe.
Az elmúlt bő nyolc évben folyamatosan csökkent a hazai részvényállományon belül a külföldiek kezében lévő hányad. Míg 2010 áprilisában a 6368 milliárdos teljes részvényállomány 77,2 százaléka volt külföldiek tulajdonában, addig tavaly november végén a 8077 milliárdos kapitalizáció 63,4 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. 2014 decemberében és 2015 januárjában néhány tizedszázalékponttal 60 százalék alá is csökkent ez az arány.
Ezzel együtt az átsúlyozások életbelépésekor az indexet követő alapok vételi vagy eladási megbízásai a BÉT forgalmán meglátszanak. Az utolsó, novemberi átsúlyozás életbelépése előtti napon 26,4 milliárd forint volt a forgalom, miközben a novemberi átlag csupán 17,4 milliárdot tett ki. Augusztusban, egy kevésbé jelentős átsúlyozásnál is 11 milliárdos MSCI-napi forgalom állt szemben a 8,6 milliárdos havi átlaggal. A tavaly májusi átsúlyozási nap kimagasló, 37,7 milliárdos üzletkötési értéket hozott, míg a májusi napi átlag 13,5 milliárd volt.
„A likvid piacokon nem számottevő az MSCI index átsúlyozásakor keletkező forgalom. A kisebb tőzsdéken lehet ennek nagyobb szerepe. A legtöbben az életbelépés előtti nap kereskedésének zárószakaszában bonyolítják le a tranzakciókat. Ahol nem ilyen szigorú az alapkezelési szabályzat, ott már korábban is léphetnek az alapkezelők egy-egy papír súlyának változását feltételezve. Az átsúlyozásoknak az egyes cégek árfolyamára gyakorolt hatása marginális. Most a befektetők, mind belföldön, mind külföldön, sokkal jobban figyelnek a már zajló gyorsjelentési szezon híreire” – mondta a Világgazdaságnak Debreczeni Csaba, az MKB Bank elemzője. „Sok befektető már az átsúlyozás bejelentése és az életbelépése közötti két hétben lebonyolítja a szükséges tranzakciókat. Érdemi forgalmat a ki- és a bekerülések generálnak. Ilyen volt, amikor a Richter 2012-ben kikerült az MSCI feltörekvő indexből, mert nem teljesítette a forgalmi kritériumokat. A papír azonban 2013 novemberében visszakerült, ráadásul a Magyar Telekom pont akkor kikerült, ami érdemi forgalomnövekedést hozott mindkét részvénynél. A sima átsúlyozásoknak, amelyeket a közkézhányad vagy a forgalom változása szokott indokolni, ennél jóval kisebb és elhúzódó a hatásuk. Ennél még kisebb a bécsi tőzsde régiós indexében, a CECE-ben bekövetkező változások szerepe a hazai tőzsdén” – hívta a fel a figyelmet Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője.
2018 májusában
az átsúlyozás
25
milliárd forintos többletforgalommal járt
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.