Ezen a héten berobban az amerikai gyorsjelentési szezon: az S&P 500 index tagjai közül ötvenhét társaság teszi közzé második negyedéves számait. A szokásosnál korábban kerülnek sorra a bankok és a pénzügyi szolgáltatók, de már a technológiai szektor óriásai közül is lesz, aki kiteríti a kártyáit. Jelent a Citigroup, a J. P. Morgan, a Goldman Sachs, a Wells Fargo, a Bank of America, a Morgan Stanley, az eBay, a Netflix, a Microsoft, a BlackRock, a United és az Amex, csak hogy a legnagyobbakat említsük. A kérdés, hogy a szolid várakozásokat várhatóan meghaladó eredmények beépültek-e a részvénypiaci árakba.
A kínai gazdaságról a GDP-adattal együtt számos havi indikátor is érkezik. Az OTP elemzői szerint a GDP-adattal együtt a kiskereskedelmi forgalom alakulása és az infrastrukturális beruházások is a növekedés lassulásáról fognak árulkodni, míg az ipari termelésben enyhe javulás várható. Összességében a várakozások konzisztensek a világgazdaság lassulásával és a kereskedelmi háború negatív hatásaival. Az utóbbi következtében csökkent az amerikai termékek iránti kereslet, és több kínai üzem a bezárás szélére került. Bár a kínai GDP pontos mérhetőségével kapcsolatos aggályok továbbra is fennállnak, abban az elemzői konszenzus egységesnek tűnik, hogy a kínai növekedés a jövőben tovább lassulhat – kommentálta az előrejelzéseket Módos Dániel, az OTP elemzési szakértője. Az IMF az idei évre 6,3 százalékos növekedést vár Kínában, ami 2024-re 5,5 százalékra lassulhat.
Az OTP elemzője arra hívja fel a figyelmet, hogy a kínai vezetés a növekedés támogatására csak korlátozott eszközökkel rendelkezik. Főként azért, mert a teljes kínai adósság (vállalat + lakosság + állam) a GDP 271 százalékán áll, ami a gazdaság fejlettségéhez képest kiemelkedően magas, ezért további fiskális stimulusra már kevés a tér. Ráadásul a feldolgozóiparban júniusban már a defláció jelei mutatkoztak, ami erodálja a profitmarzsokat, és megnehezíti az eladósodott vállalatok hiteltörlesztését. Ugyanakkor a monetáris kondíciók további lazítására kevés lehetőség van, mivel bár csökkentené a vállalati szektor törlesztési nehézségeit, összességében növelné a hitelfelvételi hajlandóságot is, ami pedig a gazdaság magas eladósodottsága miatt nem kívánatos. Tehát a kínai vezetés nincs könnyű helyzetben, és mivel a legtöbb befektető a világgazdaság lassulása miatt aggódik – amely növekedésének egyik motorja Kína –, ezért a most beérkező adatokra különösen érdemes figyelni – mondta Módos Dániel.
A jövő héten többhavi konjunktúraindikátor érkezik Amerikából, ezek együttesen átfogó képet adhatnak a gazdaság állapotáról. A pillanatnyilag elérhető adatok alapján az Atlanta Fed becslése szerint a Q2-ban az évesített negyedéves növekedés 3,1 százalékról 1,4 százalékra csökkenhet. A lassulás mögött továbbra is a kereskedelmi háború, a korábbi adócsökkentések kifutása, valamint a kamatemelések hatása áll – fejtette ki az OTP elemzője. Szerinte ha a jövő heti adatok a várakozásokkal összhangban a gazdaság lassulását mutatják, akkor egyre közelebb kerülünk a júliusi kamatcsökkentéshez. Ugyanakkor a kamatcsökkentés már be van árazva, ezért kérdéses a további piaci reakció mértéke.
A héten érkező európai adatok közül az úgynevezett supercore CPI-ra érdemes figyelni, amely megmutathatja, hogy egyszeri tételek mozgatták-e az eurózóna 1,1 százalékra emelkedő maginflációs mutatóját, vagy valóban megkezdődött az árszint emelkedése. A szerdán nyilvánosságra kerülő inflációs mutató ugyanis kiszűri a munkaszüneti és ünnepnapok hatását, mivel idén a kései, áprilisi húsvéti ünnep megváltoztathatta a szokásos fogyasztói dinamikát.
Nagy-Britanniából is érkezik inflációs adat, amely 2 százalékos éves általános árszintnövekedést mutathat, a maginfláció pedig 1,75 százalékkal nőhetett az egy évvel korábbihoz képest. A maginfláció már az év eleje óta csökkenő trendet mutat, és jóval a jegybanki 2 százalékos cél alatt maradt az idén. A képet a brit bérstatisztika egészíti majd ki holnap, amely 2008 óta továbbra is a legmagasabb bérnövekedést mutathatja. A Bank of Englandnek ezt a rejtélyt kell megoldania, ahol a gyorsan növekvő béreket talán a Brexittel kapcsolatos devizahatások egyensúlyozzák, ezért nem emelkedik az infláció.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.