Valóságos tűzijátékot mutattak be a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kis- és közepes tőkeértékű részvényei az idén. Egymást követték a részvényaprózások, új stratégiák és a nagy feltűnést keltő személyi változások. Az utóbbiakra egyrészt a társaságok meghatározó részvénypakettjeinek adásvételével került sor, másrészt sok társaság esetében a menedzsment változása keltett spekulációs hullámot. Gyors és erőteljes árfolyamváltozások tették izgalmassá a kereskedést januártól július elejéig. Hét olyan részvény is akadt, amelynek a kurzusa bő hat hónap alatt több mint száz százalékkal emelkedett. Ugyanakkor néhány papír szűnni nem akaró gyengüléssel hívta fel magára a figyelmet. A mérleg nyelve mégis az emelkedés felé mutatott. Jól jelzi ezt, hogy amíg a BUX csupán mintegy 4 százalékot emelkedett tavaly december 28. óta, a kis- és közepes kapitalizációjú papírok indexe, a BUMIX 18 százalékkal jutott feljebb.
A legnagyobb árfolyamnyereséget a július elejéig 392 százalékkal gyarapodó Kartonpack produkálta. A társaság részvényeinek aranykorszaka közvetlenül év elején volt, a tavaly év végi 3900 forintról január 21-ig 36 200 forintra lőtt ki a kurzus. Ezt követően lefelé csorgott a Kartonpack árazása, majd beállt a 15 ezer és
20 ezer forint közötti sávba. A debreceni cég árbevétele tavaly 2,3 milliárd forint, nettó nyeresége pedig 100 millió forint volt. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a cégnél a közkézhányad 0,2 százalékos, és a legnagyobb forgalmat hozó napján 1200 darab részvény cserélt gazdát, akkor egyértelművé válik, hogy nem a kisbefektetők rontottak rá a papírra.
Merőben más történt a csaknem négyszeresére erősödő 4iG technológiai társaságnál. A tavaly az Opus-Konzum cégcsoport érdekeltségébe kerülő cég papírjai az év eleje óta erősödtek, február végén ez a folyamat a 4iG nagy értékű megbízásainak hírére felgyorsult, és a 2018. december 28-án még 317 forintért megvehető részvények március közepére 1000 forint közelébe kerültek, ezt a szintet azonban júniusig nem tudták átlépni. Az utóbbi hónapban egymást követték az események: Jászai Gellért többségi tulajdonába került a cég – ötödére csökkentették a részvények névértékét –, majd előzetes megállapodást kötött a Telekommal a T-Systems megvételére. Nem csoda, hogy a hírekre és az azokat megelőző pletykákra újabb 10 százalékot ugrott az árfolyam.
A december végi 200 forintos kurzus közeléből folyamatosan dráguló Enefi-részvényeknek is volt az idén két különösen kiugró időszakuk. Márciusban 260 forinttól két hét alatt 500 forintig hajráztak a papírok, majd az elmúlt harminc nap során 660 forintig jutottak. Az energiacégbe a közelmúltban Petykó András Zoltán mint nagytulajdonos szállt be, aki a cég tevékenységét jelentősen bővíteni kívánja.
Szintén a háromszorosára nőtt az Őrmester Nyrt. árfolyama, amelynek 2018-as adózott profitja a 2017-es 16 millió forintról 1 millióra csökkent.
Hatalmas sztori volt januárban ifjabbik Ádámosi György érkezése a Plotinusba, amelyet éppen az ő javaslatára neveztek át Akko Investre. A cég részvényei 2018. november 27. és január 18. között 6000 forintról 40 ezer forintig száguldottak. A befektetők arra számítottak, hogy a Csányi Sándor OTP-elnök baráti köréhez tartozó üzletember új, profitábilis fazont szab az AkkO-nak. Ebből ugyan eddig nem sok látszik, de a részvények 24 ezer forint felett ragadtak.
A fél év során állandó híráramról gondoskodott a Set Group, amely márciusban a korábbi árazása 300 százalékát kitevő 835 forintig emelkedett. Ekkor közölte a cég, hogy informatikai leányvállalata megkezdte a blokklánckutatáshoz szükséges eszközpark kiépítését, illetve hogy takarmánygyártó cége óriásmegrendelést kapott. Július elején valamivel 600 forint felett forgott a papír.
Duplázott a FuturAqua is az első fél évben. Az emelkedés oroszlánrésze ennél a cégnél április–májusra esett. Április 30-án a közgyűlés két új igazgatósági tagot választott, és új stratégiai irányt szabott a társaságnak.
A magyar részvények közül az idei sztárok különböző profilú társaságok, nehéz azonosságot találni köztük. Az azonban látszik, hogy a befektetők bizalmának elnyeréséhez nem minden esetben szükséges a múltban produkált megbízható teljesítmény.
Szakértői vélemények
Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője
Idén a magyar tőzsdén az ingatlannal foglalkozó cégek hasítottak igazán. A négy legjobban teljesítő papír közül három is ebben az iparágban tevékenykedik. A BIF, a Graphisoft Park és az Appeninn is 10 százalék felett emelkedett. Ha a magyar gazdaság lendülete megmarad, a budapesti irodapiac tovább szárnyalhat, ami újabb lendületet adhat az ingatlanpiaci papíroknak. Az egyik legnagyobb növekedést azonban a 4iG produkálta, amely idén a T-System várható felvásárlásával a hazai IT-iparág egyik vezető szereplőjévé léphet elő. Ha az akvizíció sikeresen zárul, a cég profitja és árbevétele is jelentősen emelkedhet, és olyan tendereken is ereményesen pályázhat, amelyeket eddig a kis mérete miatt nehezen nyerhetett volna meg. A legrosszabb teljesítményt a Waberer’s papírja érte el, amely az év eleje óta csaknem megfeleződött. A gyenge teljesítmény mögött elsősorban az Európai Unió a cégre nézve kedvezőtlen szabályváltozásai állhatnak.
Nagy András, az Erste Investment részvényelemzője
Az elmúlt egy évben mindössze 3 százalékot emelkedett a Duna House árfolyama. Kedvezőbb képet fest, ha az osztalékot is figyelembe vesszük, így már 9 százalék körüli a nyereség egy év alatt, ami megegyezik a kis- és közepes papírokat tömörítő BUMIX index teljesítményével, és nagyjából megfelel az elvárt tőkeköltségnek is. Pedig két meghatározó tendencia is
a Duna House mellett szól. Az egyik a rendkívül alacsony hozamkörnyezet, amely támogatta a magas osztalékhozamú befektetéseket. A DH-nál erre nem lehet panasz, hiszen 6 százalék körüli osztalékhozama volt, és az osztalékpolitikája alapján tisztított eredményének csaknem a felét kifizeti osztalékként. A másik trend pedig a magyar ingatlanpiac dinamikus növekedése. A második negyedévben a franchise-hálózat jutalékbevétele 6,3 százalékkal nőtt éves bázison, pedig júniusban – a júliusban induló kormányzati intézkedések előtt – kivárt a piac. A készülő akvizíció, amelyhez már a hitelszerződést is aláírták, talán életet lehelhet a részvénybe.
Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír Zrt. részvényelemzője
A Duna House részvényei 9, az Appeninné 13 százalékot hoztak ebben az évben, míg a BUX index 4 százalékkal emelkedett. A Duna House első féléves értékvezérlői további növekedést ígérnek, amit
a menedzsment lengyel operációról megfogalmazott optimista hangvételű üzenete is támogat. A befejezett lakóingatlan-fejlesztések profitjából a vállalat július közepén 250 forint osztalékot fizet. Az Appeninn pénzügyi számai csupán szeptember végén lesznek megismerhetők. Mozdulatlan árfolyamát tekintve érdektelenség övezte a börze egyik legstabilabb osztalékfizető papírját, az Állami Nyomdát. Közel 10 százalékos felértékelődésen van viszont túl a Masterplast, ami főként a cég jó első negyedéves számainak köszönhető. Továbbra is optimisták vagyunk az építőipart illetően. Bár némi lassulásra számítunk a következő években, a növekedés és a kereslet erős maradhat. A cég nemsokára közzéteszi második negyedéves számait, amelyek a szezonalitás miatt is erősek lehetnek.
Debreczeni Csaba, az MKB Bank elemzője
Az év során meredeken emelkedett a BIF árfolyama. A cég szabályozott ingatlanbefektetési társasággá alakult, majd a részvényeket felaprózták. Újabb intézményi befektetők szálltak be a cégbe, a részvényei pedig bekerültek a BUX indexbe. A BIF megvette az Attila úti korábbi Elmű-kapcsolóházat is, így az ingatlanfejlesztés továbbra is gőzerővel folyhat. Az Alteo is erősödött az év elejéhez képest. Idén kezdi meg az energiatermelést a legtöbb naperőműve, a cég felvásárolta a szélerőművet birtokló Green Energy vállalkozást is, így a megújulóenergia-termelésben a teljesítménye eléri az 50 megawattot. A társaság részvényeire fenntartjuk vételi ajánlásunkat. A Masterplast több mint 10 százalékkal drágult. Az első negyedévben 19 százalékkal nőtt az árbevétele, és az erős növekedés várhatóan kitart ezután is. Nemrégiben a társaság egy hazai, polisztirol szigetelőanyag gyártásával foglalkozó társaságba is beszállt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.