Pénz- és tőkepiac

Van még erő a blue chipekben

Indokolatlanul alulértékeltek a hazai részvények a KBC elemzői szerint, akik a Magyar Telekomtól várják a legnagyobb növekedést a következő időszakban.

Az utóbbi hónapokban a

39 000–41 000-es sávban mozog a BUX index, ebből kellene kitörni, amire most a technikai kép alapján látszik is lehetőség. A piaci hangulat lassan javul, új történelmi csúcshoz pedig már egy kevesebb mint 10 százalékos rali is elegendő lenne az év végéig – hangzott el a KBC Equitas befektetési klubjának előadásán.

A hazai tőzsdei cégek eredményvárakozásai javulnak, ám közben a BUX nem emelkedik jelentősen, a magyar piacot tehát valamiért büntetik a befektetők, akik vélhetően a Brexit és a kereskedelmi háború kockázatait árazzák az itthoni részvényekbe. A KBC értékelése szerint ugyanakkor pusztán ezek alapján nem indokolt a jelenlegi alacsony árazás, és fair értékbecsléseik szerint jelentős potenciál van a hazai részvényekben.

A Magyar Telekom szép felpattanást mutatott az utóbbi hetekben, a KBC a telekommunikációs papírban látja a legnagyobb növekedési potenciált a blue chipek közül. A Digi 5G-tenderből való kizárása kedvez a vállalatnak, és bár a piaci részesedésért továbbra is éles marad a verseny, az előfizetések nagy lemorzsolódásától nem kell tartania a cégnek, mivel a hazai felhasználók szolgáltatóváltási hajlandósága mindössze 1 százalékos. Az osztalékpolitika tekintetében ugyanakkor továbbra sem tiszta a kép, az elemzők szerint a társaság a következő években részvényenként 27–30 forintot fizethet a befektetőknek.

Az OTP hosszabb távú erősödő trendben van, a bank kelet-közép-európai piacán jóval magasabb az átlagos tőkearányos megtérülési ráta (ROE), mint Nyugat-Európában. Az OTP 16 százalék feletti megtérülési rátával dolgozik, míg az euró­pai átlag mindössze 6,8 százalék. Mindemellett itthon jelentősen bővül a lakossági és a vállalati hitelállomány is, ami ellensúlyozza az alacsony kamatszint kedvezőtlen hatását. A hazai bankpapír árazása nem alacsony, de nem is túlértékelt, a jelenlegi árfolyamszintet a magas ROE indokolja.

A Richter kezdi megtalálni a „góllövő cipőt”, folyamatosan érkeznek bejelentések az újabb piacszerzésekről, miközben a cariprazine-eladások is erősek. A szerializáció által okozott problémákat kezdi meghaladni a gyártó, amelynek a fundamentumai sem rosszak, ezért a brókerház optimistán várja a cég harmadik negyedéves jelentését.

Van honnan erősödnie a Molnak is, amelynek árfolyama az utóbbi időben jórészt együtt mozog az olajárral. Ez korábban nem volt ennyire egyértelmű, a jelenlegi gyengélkedésre ez az együttmozgás is lehet magyarázat. A Molt támogathatják az elmúlt hónapokban erősödő finomítói marzsok, a fűtőolaj használatát megtiltó, jövő évtől érvényes IMO 2020 szabályozás hatására pedig a dízelmarzsok is emelkedhetnek, ami szintén jó hír az olajcégnek.

Bár a közelgő Brexitnek még lehet hatása a forintra, ám a KBC szerint mostanra lenyugodtak a kedélyek a hazai fizetőeszköz körül. A magyar valutára nézve biztató, hogy szeptember végétől az alapvetően negatív piaci hangulat ellenére is erősödni tudott. Nem érdemes ugyanakkor a jelenleginél nagyobb forinterősödést várni az év végéig, a brókercég szerint 330 forintos szint körül lehet az új sáv alja.

forint blue chipek kbc equitas
Ezek is érdekelhetik