Felkavarta az állóvizet a Mol piacán az a hír, mely szerint a társaság hatalmas olajmezőben vásárolt részesedést Azerbajdzsánban. A Mol részvényeinek árfolyama hétfőn 3,2 százalékot, kedden 1,3 százalékot emelkedett. Az elemzők a tranzakcióval kapcsolatban kiemelték, hogy az új eszközök jelentős szabad cash flow-t és EBITDA-hozzájárulást eredményeznek. Arra is rámutattak, hogy az olajmező – bár teljesen kifejlesztett állapotú – alacsony költségszinttel dolgozik, tehát alacsonyabb árkörnyezetben is nyereségesen tud működni.
Az első külföldi elismerés
A piac mellett az S&P hitelminősítő is kedvezően értékelte a beruházást: kedden stabilról pozitívra javította a Mol hitelminősítéséhez kapcsolódó kilátását a jelenlegi BBB mínusz hosszú lejáratú adósságbesorolás megerősítése mellett. A hitelminősítő szerint az azeri ACG olajmezőben és a BTC kőolajvezetékben való részesedésszerzés az adósságállomány növekedésének ellenére is erősíti az olajcég üzleti profilját. Az S&P azt is kifejtette, hogy a következő 24 hónapban a Mol besorolását is emelheti, ha az üzleti profil és diverzitás tovább erősödik, és a társaság visszaállítja hitelmutatóit.
A független minősítő szerint a Mol napi olaj- és gázkitermelését 15-20 százalékkal emeli meg a tranzakció. A vállalat teljes 2P-készletállománya (amely tartalmazza a bizonyított és a feltételezett készleteket) 360 millió hordóra emelkedhet 2020 végére az akvizíció hatására. A készletek 2018 végén 324 millió hordót tettek ki.
Az S&P azt is pozitívan értékelte, hogy a társaság a rendelkezésre álló likvid eszközökből tudja finanszírozni a vételt, amelyhez 350 millió dollár készpénz és 3,4 milliárd dollár lehívható hitelkeret áll rendelkezésre. „Bár a tranzakció relatíve nagy, csak mérsékelt hatásra számítunk a Mol hitelmutatóiban, a működésből származó operatív eredménynek (FFO) a hitelállományhoz viszonyított aránya az 50-60 százalékos tartományban maradhat a következő két évben, mivel az eszközök továbbra is pozitív szabad működési cash flow-t (FOCF) termelnek majd, még lényegesen alacsonyabb olajárak mellett is” – áll a minősítésben.
A legnagyobbak között a magyar olajvállalat
A Mol a hét elején jelentette be, hogy megvásárolta az amerikai Chevron olajipari vállalat 9,57 százalékos részesedését az Azeri–Csirag–Günesli (ACG) olajmezőben, valamint a mezőhöz tartozó 8,9 százalékos részesedést a Baku–Tbiliszi–Ceyhan (BTC) olajvezetékben. A BTC csővezeték Azerbajdzsánból Grúzián át Törökországba szállítja a kitermelt olajat, ahonnan az már könnyen továbbszállítható és értékesíthető.
A korábbi sajtóhírek még 2 milliárd dolláros vételárról szóltak, a társaság hétfőn azt közölte, hogy a megállapodás értéke 1,57 milliárd dollár. A tranzakció jelentőségét megvilágítja, hogy egyrészt ez az eddigi legnagyobb ismert külföldi befektetés magyar társaság részéről, másrészt az a tény, hogy a Mol az Azerbajdzsán termelésének 70 százalékát biztosító ACG mező harmadik legnagyobb tulajdonosává vált.
A területen, amely a világ legnagyobb tengeri kőolajmezeinek egyike, a kitermelést 1997-ben kezdték meg, a fő beruházó a British Petrol (BP) volt, a társaság ma is operátorként működik a hat tengeri platformon. A teljes termelés 2018-ban napi 584 ezer hordó szintet ért el, az operátor becslése szerint a 2049-ig terjedő licenchosszabbítást követően a kitermelhető földtani vagyon 3 milliárd hordót tesz ki. A kitermelést az Azerbaijan International Operating Company (AIOC) működteti, amelyet 1995-ben hoztak létre akkor még tizenegy partnercéggel. Ma kilenc vállalatnak van részesedése, a BP 30,4 százalékban, a SOCAR 25 százalékban tulajdonos.
Több országban is érdekelt a cég
A Mol csoport kutatás-termelés üzletága 13 országban van jelen, 8 országban végez kitermelést. Magyarországon naponta több mint 41 ezer hordó kőolaj-egyenérték (boe) szénhidrogént termel ki a Mol, Horvátországban ez az érték 32,8 ezer hordó, a harmadik helyen az Egyesült Királyság áll 14 ezer hordóval. Kifejezetten kőolaj-kitermelésben is Magyarország áll az élen napi 13,3 ezer hordóval, amelyet az Egyesült Királyság 12,7 és Horvátország 12,4 ezer hordós kitermelése követett 2018-ban. Irak kurdisztáni régiója és más nemzetközi területek további több mint napi 5 ezer hordós kitermelést adnak a teljes kőolaj-kihozatalhoz.
A kutatás-termelési üzletág a kelet-közép-európai régión kívül jelen van Pakisztánban, Irak kurdisztáni régiójában, Ománban, Angolában, Egyiptomban, a FÁK-országokban és az Északi-tengeren is. A társaság négy kőolaj-finomítót és két petrolkémiai gyárat üzemeltet.
Több lábon áll a hosszú távú stratégia
A változó piaci környezetben a társaság jelentős szerkezetátalakításokat tervez megvalósítani 2030-ig a három éve elfogadott hosszú távú vállalati stratégiában lefektetett elvek szerint. A Mol az alaptevékenységek területén megtartaná piacvezető szerepét Kelet-Közép-Európában, üzemanyagpiaci részesedését 20 százalékról 25-30 százalékra növelné úgy, hogy közben a szektor vállalatainak felső negyedébe kerüljön a cég a fajlagos jövedelmezősége alapján. Szélesítve a termékkínálatot, a cég a nem motorüzemanyag típusú termékek arányát 30 százalék körüli szintről fokozatosan 50 százalék fölé emelné 2030-ig vegyipari és petrolkémiai beruházások megvalósításával.
A kutatás-termelési üzletágban a fő cél továbbra is az, hogy az upstreameszközök még alacsony olajáras környezetben is jövedelmezők legyenek. Ezt szem előtt tartva, a társaság a hordónkénti hét dollár alatti szinten tartaná közvetlen termelési költségeit. A hosszabb távú upstreamvízió fontos része a nyersanyagkészlet pótlása, a folyamatos kitermelés miatt ugyanis évi mintegy 40 millió hordóval csökken a vállalat készletszintje. E célok eléréséhez stratégiai jelentőségű a most bejelentett akvizíció.
A kiskereskedelmi szegmensnek egyre nagyobb szerep juthat a portfólió kiegyensúlyozásában. A fogyasztói szolgáltatások EBITDA-hozzájárulását 30 százalékra növelné 2030-ig a Mol a termékkör és a szolgáltatások folyamatos bővítésével. A fő pillérek mellett új piaci irányokat is megragadnának, fokozatos innovatív beruházásokkal érnék el, hogy 2030-ra a csoportszintű EBITDA tizedét az új üzleti irányok adják.
Az új stratégia részeként a társaság további terjeszkedést és diverzifikációt hajt végre a petrolkémiai portfólióban azzal a céllal, hogy vezető vegyipari vállalattá váljon, ehhez a tiszaújvárosi poliolgyár megépítésével tehet nagy lépést.
Nagyot lendíthet a társaságon az új poliolüzem
Szeptember végén rakták le a vállalat új poliolüzemének alapkövét Tiszaújvárosban. A mintegy 400 milliárd forintos – 1,2 milliárd eurós – beruházás keretében 2021-ig Európa egyik legnagyobb kapacitású poliolgyárát építi meg a Mol. Az új komplexumban évente 200 ezer tonnát állítanak majd elő a bútorgyártástól az autóiparon át az építőiparig széles körben használt vegyipari alapanyagból. A Mol ezzel a kontinens polioltermelésének bő nyolcadát adhatja néhány éven belül, és a régió vezető petrolkémiai vállalatává válhat hosszabb távon. A tiszaújvárosi Mol Petrolkémia a kitermeléstől a poliolok gyártásáig a teljes értéklánccal rendelkezik majd, a vállalat a projekt révén magasabb hozzáadott értékű és haszonkulcsú termékkel bővül.
Egyre biztosabb pillér a fogyasztói szegmens
A portfólió szélesítésében nagy szerepet szán a Mol a fogyasztói szolgáltatások szegmensének is. A vállalati stratégiában kitűzött célok szerint 2030-ra a csoportszintű EBITDA egyharmadát várják a kiskereskedelmi üzletágtól, amelyet bő évtizeden belül a hagyományos, üzemanyag-kereskedelmi profil helyett fogyasztási cikkeket és mobilitási szolgáltatásokat kínáló üzletággá formálna át a társaság.
A stratégia eredményeként a kiskereskedelmi üzletág a harmadik negyedévben elért 47,4 milliárd forint eredménnyel újabb rekordot állított be, amely a teljes, valamivel több, mint 200 milliárd forintos EBITDA mintegy negyedét teszi ki. Az ebből a tevékenységből származó EBITDA helyi devizában számítva 15, dollárban számolva 10 százalékos növekedést produkált az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az újabb kiugró kiskereskedelmi eredmény a bővülő régiós üzemanyag-kereslet mellett a nem üzemanyagtermékek növekvő árrésének is köszönhető. A kiskereskedelmi tevékenység árrésének már 29 százalékát adja a nem üzemanyagtermékek értékesítése. Utóbbit a Fresh Corner név alatt futó, 2015-ben indított saját kávézólánc felfutása is támogatja. Az ételeket, italokat és más élelmiszereket kínáló egységek száma egy év alatt a harmadával gyarapodott, és év végére megközelíti az ezret.
Hamarosan eredményeket szállíthat az INA is
A hazai olajtársaság 2030-ig szóló stratégiája a horvát leánycéggel és anélkül is megvalósítható víziót vázol fel, az INA-ra a Mol jó, de egyre csökkenő jelentőségű eszközként tekint. A Mol főként az INA finomítói üzletágában lát jelentős kiaknázatlan potenciált, amely eddig ugyan veszteséges volt, ám a közelmúltban nagy átalakításokba kezdett a horvát társaság. Ennek keretében a rijekai finomítóban összpontosítják a vállalat finomítói tevékenységét, az év végéig pedig egy félmilliárd euró beruházási költségű maradékfeldolgozó építéséről is döntés születhet. A sziszeki finomító 2020-tól bitumenüzemként és logisztikai központként működik tovább, de a kenőanyag és a bioetanol gyártását is ide telepítheti a cég. Az átszervezéstől az INA 2023 után évi mintegy 45 milliárd forintnak megfelelő EBITDA-növekedést remél. Az INA 49,1 százalékát birtokló Molnak ezzel együtt is az a fő prioritása, hogy maximalizálja horvát befektetésének értékét, a horvát energetikai cég irányítási jogainak megtartása mellett az érdekeltségében lévő piaci részesedés értékesítése is lehetséges forgatókönyv a Mol hosszabb távú stratégiájában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.