BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Abbott mondhatja meg, ki dolgozhat

Az IgG-tesztelés megmutatja, hogy van-e a mintában késői ellenanyag. Jobb megoldás nincs a munkavállalók szűrésére, a tesztgyártó vállalatok hamarosan kiugró bevételt érhetnek el.

A járvány elleni küzdelemben a legnagyobb hangsúly a vakcinán és a súlyos esetekben alkalmazható, azonnali segítséget nyújtó gyógyszerelés kidolgozásán van. A munkaerőpiac számára kulcsfontosságú információ, hogy kit lehet visszaengedni a munkahelyére abban bízva, hogy a fertőzés nem lángol fel újra.

A tesztelési folyamat megértéséhez el kell különíteni az RT-PCR-tesztet a szerológiai tesztektől. Az előbbit a garat- és az orrnyálkahártyából gyűjtik, és a vírus jelenlétét nagy pontossággal mutatja meg. A szerológiai teszteléskor az ujjbegyből vagy a vénából vett vérből dolgoznak (ez sokkal pontosabb).

Jelenlegi tudásunk szerint a fertőzés után öt-kilenc nappal a korai ellenanyag, az IgM, a fertőzés után legalább tíz-tizenkét nappal a késői ellenanyag, az IgG mutatható ki a tesztekkel. Az IgM ellenanyag mennyisége hetek alatt fokozatosan csökken, majd eltűnik a vérből, az IgG pedig valószínűleg tartósan ott marad. Sok még a kérdés, az eddigi kis elemszámú megfigyelés alapján több, egymásnak ellentmondó válasz érkezett arra, hogy minden fertőzött termel-e IgG ellenanyagot, s ha igen, akkor az jelez-e tartós vagy átmeneti védettséget.

Az Abbott Laboratories szerdán jelentette be, hogy már a héten egymillió darab, a hónap végéig pedig négymillió IgG-tesztet biztosít, hogy a fenti kérdésekre választ kapjunk. IgG-tesztek már eddig is voltak a piacon, az Abbott tesztje azonban sokkal megbízhatóbbnak látszik az első adatok alapján, és abból a szempontból is újdonság, hogy eddig az amerikai gyógyszerhatóság olyan szérumra alapozó teszteket hagyott jóvá, amelyek az akut fertőzést mutató IgM-re fókuszálnak. Ez a módszer azért áll vesztésre a PCR-tesztekkel, mert az IgM a fertőzés korai szakaszában gyakran még csak kis mennyiségben termelődik, és nem detektálható. Az Abbott, kihasználva a vészhelyzet adta könnyítést, nem várja meg az FDA jóváhagyását, és megkezdi a sorozatgyártást.

Ha az első eredmények biztatók lesznek az Abbott-termékkel kapcsolatosan, akkor június végére 20 milliós populációt is tesztelhetnek. Sok a buktató, előfordulhat, hogy a false pozitív és false negatív esetek túl nagynak bizonyulnak (azaz nem jelez a teszt, pedig van antitest, vagy akkor is jelez, ha nincs antitest). Az első mintavétel nagyon biztató az Abbott IgG-tesztjére nézve: az elvégzett 1113 tesztből valamennyi (73) pozitív esetet jól jelezte, és a negatív minták 99,6 százalékát tudta felfedezni.

Egyértelmű, hogy más gyártók is részesülnek majd a rendelésekből. A Wells Fargo elemzője szerint csak a kezdeti tesztelés máris havi 100 millió dollár bevételt hozhat az Abbottnak, ha 5-6 dolláros darabonkénti árat feltételezünk. Persze ez csak a jéghegy csúcsa, ha világszerte ez a módszer válik be, a leggyorsabb és legmegbízhatóbb tesztgyártók be nem hozható előnyre tehetnek szert. Az Abbott Laboratories árfolyama 5 százalékot emelkedett a bejelentés óta, és tegnap, a márciusi turbulenciákat bőven ledolgozva, 93 dollár felett nyitott. Szerdán az amerikai elnök több mint kétszáz nagyvállalat vezetőjével egyeztetett, és a tesztelés is fontos téma volt. Ösztönzésként a Medicare Center még aznap duplájára emelte a tesztek elvégzéséért járó díjat, mert a korábbi, szintén az Abbott gyártotta verziókkal a feldolgozást végző gépek csak 10 százalékos kihasználtsági szinten futottak. Andrew Cuomo New York-i polgármester szerdai beszédében letette a voksát az IgG-tesztelés haszna mellett, és az állam által kifejlesztett saját teszteket használva napi 100 ezer helyi lakos szűrését irányozta elő. Érthető a sietség, a munkanélküliségi ráta az elemzők szerint 20 százalék fölé ugorhat hamarosan, tehát gyorsan kell lépni, még akkor is, ha sok kérdés merül fel az IgG előrejelzési biztonságával kapcsolatban.

Milliók munka nélkül

A múlt héten 5,245 millió amerikai fordult munkanélküli-segélyért, a négyhetes összesített adat 11 millió 976 ezer új kérelmezőt mutat – közölte a washingtoni munkaügyi minisztérium. A 2008–2009-es válságban ennél jóval alacsonyabban, 700-800 ezer körül volt a heti új segélykérelmek csúcsa. A márciusi munkanélküliségi ráta 20 százalék körül alakulhat az elemzők szerint. | K. M.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.