BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó előjel a cink és a réz drágulása

Az ipari fémek árfolyama, ha lehet, még a részvénypiacnál is érzékenyebb a reálgazdasági hírfolyam változásaira, különösen a legnagyobb felhasználó, Kína ipari termelése és exportja áll a figyelem középpontjában. Hosszú zuhanás után áprilisban a réz, a cink és a nikkel kurzusa lassú stabilizációba kezdett, amelyet a vártnál kedvezőbb múlt heti kínai exportadat után egy gyors rali követett. A cink árfolyama egy nap alatt a tonnánkénti 2000 dolláros pszichológiai határ fölé került. Az áremelkedést támogatta, hogy a piacokat továbbra is a kínálat szűkössége jellemzi a járványhelyzettel összefüggő bezárások miatt. Az ING elemzője, Wenyu Yao szerint a korábbi forgatókönyveket átírta az ellátási láncok megszakadása, amely már a gazdasági fellendülés első szakaszában tovább hajtja felfelé az árakat. A stratéga szerint a cink esetében a teljes évre még mindig 210 ezer tonna túlkínálattal lehet számolni, de ez az ellátási nehézségek miatt várhatóan nem okoz árcsökkenést. Hasonló trendeket jeleznek előre a réz piacán, amelynek Kínába érkező importja áprilisban éves alapon 14 százalékot ugrott, a havi változás mértéke (4,4 százalék) pedig szintén pozitív volt már. A réz helyi felhasználásának meglódulása elemzők szerint a kínai gazdaság gyors talpra állását vetíti előre, a globális helyzet azonban még nem javult. Hasonlóan éledező képet mutat a vasérc piaca, de itt is csak a kínai kereslet élénkülésével indokolhatók az árfolyammozgások.

A Kínán kívüli gazdaságok leállásával magyarázzák azt is, hogy a helyi alumíniumexport még mindig mélyrepülésben van: éves alapon áprilisban 11,4 százalékot, havi összehasonlításban 14 százalékot zuhant a kínai kivitel. Az alumínium árfolyama azért is viselkedik másképp, mert a londoni és ázsiai árfolyamok szétváltak egymástól, hiszen a kínai öntödék, amelyek a világ keresletének nagy részét lefedik, még mindig szinte csak a helyi piacra tudnak szállítani. Az árak áprilisra azonban már olyan alacsonyra zuhantak, hogy megkezdődött a felvásárlás a későbbi időkre. Kínában a helyi hatóságok támogatják a céges felhalmozást, a bejelentett program szerint ez akár 7–12 hónapig is támaszt adhat az árfolyamnak. A hulladék felhasználásával pedig kínálati szűkösség keletkezett, így sokan ismét az eredeti alapanyagot rendelik meg.

Az ING szerint a május nemcsak az alumínium, de minden más fém szempontjából kritikus lesz. A kérdés az, hogy a kínai piac hogyan áll majd talpra, mivel a világ többi részére is ebből vonnak majd le következtetéseket a kereskedők. A volatilis árfolyamokból az ipari fémek tőzsdei kereskedésével foglalkozó cégek és tőzsdék mindenképp profitálnak. Így például a hongkongi tőzsde fémszekciója négy éve nem látott rekordnegyedévet zárt március végén. A főképp londoni megrendeléseket teljesítő szekció bevételei éves alapon 15 százalékkal, 403 millió dollárra nőttek, EBIT-szinten pedig az elért 238 millió dollár 26 százalékos növekménynek számít.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.