Pénz- és tőkepiac

Tőkeerős maradhat az Opus

Kihívásokkal teli évre kell készülni az Opus csoportnál, azonban a változatos portfóliónak köszönhetően stabil eredményt lehet várni a társaságtól – így értékelte a cég gyorsjelentését a KBC elemzője.

Több mint 5 százalékkal emelkedett az Opus-részvény piaci árazása a hét végén publikált első negyedéves jelentés óta. A befektetőkhöz hasonlóan a KBC Equitas elemzője is nagy előrelépésként értékelte, hogy január–márciusban mintegy 4,8 milliárd forintos működési eredményt (EBIT) ért el a holding. Az Opus első negyedéves nettó eredménye 2,7 milliárd forint lett, ez részvényenként négyforintos profit.

A jövedelmezőség óriási javulása döntően az energetikai portfólió értékesítésének köszönhető: a tavalyi első negyedévben e szegmens vállalatai még a konszolidációs körbe tartoztak, ám 2019. év végétől már nem szerepelnek a könyvekben. Összehasonlításként: a csoport 2019 első negyedévében 16,6 milliárd forintos veszteséget ért el, tehát több mint 19,3 milliárd forintos az eredményjavulás. A portfóliótisztításon túl a profitabilitáshoz a nagymértékű költségcsökkentés is hozzájárult – tette hozzá a KBC elemzője –, az első negyedévben a működési kiadások 44 százalékkal estek az Opus csoportnál.

Kell is a működés optimalizálása, hiszen a koronavírus-járvány negatív hatása a holding első féléves eredményeiben is megmutatkozik, kiváltképp a turizmusdivíziót sújtva: az Opus előrejelzése szerint 50 százalékkal csökken a Hunguest Hotels bevétele a bázisidőszakhoz képest. Pedig az üzletág ígéretesen kezdte az évet, a járvány terjedése előtt még 4 százalékkal növelte az árbevételét, ám a negyedév végén már 10 százalékos csökkenést kellett elkönyvelniük. Nem csoda, hogy ez az üzletág működési szinten veszteséges, 286 millió forintos mínusszal zárta a negyedévet.

A holding mezőgazdasági és élelmiszeripari cégeit viszont eddig kevésbé érintette a járvány, sőt a leglátványosabb javulás itt látható, a divízió 1,16 milliárd forinttal járult hozzá a csoport működési eredményéhez. Bevétele megkétszereződött, ami többek közt a Viresol izocukorgyár beindulásának és a Kall Ingredientsnek köszönhető.

Az ipari szegmens nettó árbevétele 27 százalékkal nőtt éves összevetésben, a tavaly veszteséges cégek egymilliárd forintos működési eredménnyel zártak. A nehéziparban tevékenykedő Wamslert ugyan érintette a járvány, a második negyedévben az árbevétele csökkenhet, az R-Kord Network Kft. viszont részt vesz a Budapest–Belgrád vasútvonal megépítésében, a beruházás értéke kétmilliárd dollár, ez pozitívum a szegmensre nézve.

Az egyes üzletágakban jelentkező negatív hatások ellenére az Opus tőkeerős csoport maradhat, és diverzifikált portfóliójának köszönhetően növekedése a válság ellenére is folytatódhat, amennyiben a turizmus is talpra áll – vélik a KBC-nél. Az értékeltségről szólva kiemelték: továbbra is a könyv szerinti érték (BV) alatt van a árfolyama (P), és ez a diszkont az energetikai portfólió kikerülése után is fennmaradt, pedig tavaly év elején még valamivel több, mint egy feletti volt a P/BV-mutató.

KBC Opus Global Zrt.
Ezek is érdekelhetik