VG | A nehezebb életkörülmények között élő, alacsonyabb jövedelmű, rosszabb anyagi helyzetű, sérülékenyebb – alacsonyabb iskolázottságú, kisebb településen élő – lakossági ügyfelek másokhoz képest nagyobb arányban vették, veszik igénybe a kormány által 2021. június végéig meghosszabbított hiteltörlesztési moratóriumot – állapította meg a banki adóslista és az adóhatóság adatai, valamint saját több tízezer fős lakossági felmérése alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A vállalkozások közül a kisebb cégek és – talán meglepetésre – a forinthitelesekhez képest arányában jóval több devizahiteles cég élt a fizetési felfüggesztés lehetőségével.
A jegybank felhívja a figyelmet, hogy a meghosszabbított moratórium lejárta (2021. június 30.) után az ügyfél törlesztőrészlete ugyanakkora lesz, mint amennyit a fizetési stop nélkül fizetett volna – csak a változó kamatozású hitelek törlesztője módosulhat, ez azonban a moratóriumtól független. A nemfizetés időszakára eső felhalmozódott kamatot a hitelintézetek nem tőkésíthetik, azt az ügyfelek a futamidő arányos meghosszabbításával, havonta egyenlő részletekben fizethetik meg.
Az MNB emlékeztet, hogy a fizetési stop igénybevétele nem egyszeri, visszavonhatatlan döntés, a jobb anyagi helyzetbe kerülő ügyfelek a hosszabbítás idején is folytathatják a fizetést, kedvezőtlen fordulat esetén pedig beléphetnek a moratóriumba, ezt júniusig bármikor kezdeményezhetik a hitelintézetüknél, ha 2020. március 19. előtt jutottak a kölcsönhöz.
Az OTP Bank jelezte: akik már éltek a moratórium lehetőségével, azoknak nincs teendőjük. Azoknak kell nyilatkozniuk, akik már kilépnének a fizetési moratóriumból, vagy akik még nem vették igénybe, de most megtennék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.