BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Elliott-hullámokat lovagolja a távközlési papír

Még tavaly október végén 339 forintos árfolyamról indult az első emelkedő hullám, s immár az ötödik ciklusnál tartunk, amelynek a számított értéke 430 forintra mutat, s ez heteken belül elérhető lehet – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátette: a részvénypiacon is előfordulnak ugyan tiszta technikai képek, de azért ez nem mindennapos. Ráadásul inkább a ciklikus részvényekre jellemzők, mint amilyen a blue chipek közül az OTP és a Mol, míg a Magyar Telekom egy defenzív papír, amelynek jóval visszafogottabb és kisimultabb a mozgása.

A hullámelméletet nem sokkal az 1933-as nagy világgazdasági válság után publikálta egy amerikai könyvelő, Ralph Nelson Elliott, aki az árfolyamok növekedési szakaszában öt hullámot, a leszálló ágban pedig három hullámot különített el. Ez máig fontos támpont a technikai alapon kereskedő befektetőknek, hiszen négy nekirugaszkodás után mindig bíznak az ötödikben, míg az eső piacon azzal biztatják magukat, hogy csak három zuhanást kell kiülni. Amikor Elliott a tőzsdei hullámmozgások csúcsainak és völgyeinek arányait vizsgálta, az aranymetszés számait vélte felfedezni. Ez a híres középkori matematikus, Leonardo Fibonacci számsorozatát hozta a képbe, amelyben a szomszédos tagok hányadosa 1,618-hez konvergál, ami az ókor óta az aranymetszés arányszáma, s ennek a reciproka 0,618. Ez azóta annyira beleette magát a tőzsdei kultúrába, hogy az úgynevezett Fibonacci-szintek a technikai elemzésekben máig visszaköszönnek. Az ügyfelek szinte a kávéjuk mellé kapják reggelente brókercégüktől.

Az Equilor elemzője szerint az úgynevezett technikai indikátorok is a Magyar Telekom további emelkedése mellett szólnak. Egyrészt a beszűkült Bollinger-szalagok azt jelzik, hogy egyre kisebb az árfolyam szórása a mozgó­átlagokhoz képest, ami a nagyobb, trendszerű elmozdulás folytatódására utal. A mozgóátlagokból számított MACD-indikátor pedig vételi jelzést adott, míg az RSI (relatív erősség index) egyelőre nem mutatja a túlvettség jeleit. Fundamentális oldalról nézve nem zárható ki, hogy már az osztalékrali zajlik a Magyar Telekom piacán – mondta Varga Zoltán, miután megjelentek olyan spekulációk, hogy a részvényenként 65 forintos cash flow-t termelő, és ehhez képest az utóbbi években csak 20-25 forint osztalékot fizető cég újra magasabb hozammal jutalmazná a részvényeseket. Mert a magasabb osztalékfizetés útjában álló akadályok elhárultak. Egyrészt a Digi erősen korlátozott frekvenciakészlettel lépett a piacra, másfelől a Telekom frekvenciamegújítási költségei sem okoztak különösebb eladósodást.

A rali mellett szólhat a hazai osztalékfizetési szokásrend, nevezetesen az áprilisi–májusi szelvényvágás s az évi egyszeri kifizetés. Sokan emlékeznek arra az időre, amikor a Magyar Telekom osztalékfizetése jól modellezhető, előre várható parkettesemény volt. Ez a rali jellemzően néhány hét alatt legalább az osztalék mértékével emelte az árfolyamot, amit a szelvényvágás utáni napon általában drámai kiárazódás követett. Néha elmaradt a rali, de az is többször előfordult, hogy jóval korábban jelentkezett. Ha tehát a befektetők a régen várt osztalékemelésre spekulálnak, egyáltalán nem lenne meglepő, ha már télen javában áraznák a reményeik szerint emelkedő osztalékhozamot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.