A z önkéntes nyugdíjpénztárak szép hajrával 4,13 százalékra javították – záróvagyonnal súlyozott – átlagos nettó hozamukat az elmúlt évben – közölte a Magyar Nemzeti Bank. Ez a pandémiás helyzet és a megugró pénzromlás ellenére 1,39 százalékos reálhozam. A jegybank szerint az eredmény annak fényében is figyelemre méltó, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak 2020. első negyedévében (két portfólió kivételével) negatív hozamteljesítményt értek el. S bár az első hullám után a korlátozások megszűnése a gazdaság egyéb ágazataihoz hasonlóan a pénztári portfóliókra is jótékonyan hatott – valamennyi pénztári portfólió nettó hozamot produkált –, a koronavírus második hulláma ismét visszavetette a teljesítményeket. Igaz ez még még akkor is, ha több pénztár azért pozitív hozamot tudott produkálni. Mindezek eredményeképpen a szektor egésze még szeptember végére is csak mínusz 23 milliárd forintra tudta leszorítani a március végén még bőven százmilliárd forint feletti veszteséget. Az év utolsó negyedében az önkéntes nyugdíjpénztári portfóliók hozamemelkedése 87 milliárd forintot tett ki.
A 33 önkéntes pénztár 75 vizsgált portfóliója közül három zárt negatív hozamrátával 2020-ban. A legjobb teljesítményt – 26,05 százalékos nettó hozamrátával – az Aegon Megatrend portfólió mondhatja magáénak, ezt az OTP Dinamikus portfóliója (10,74 százalék) és az OTP Növekedési portfóliója (9,14 százalék) követi. A tízéves átlagos hozamrátában szintén a Megatrend vezet (8,78 százalék), a második helyre az Aranykor Lendület portfóliója (7,74 százalék), míg a képzeletbeli dobogó harmadik helyére a Budapest Nyugdíjpénztár Aktív portfóliója érkezett (7,65 százalék). A 15 éves visszatekintésben a Prémium Irány 2045 portfóliója teljesített a legjobban (12,17 százalék), ebben az összevetésben a Megatrend 10,12 százalékot mutat, míg az OTP Dinamikus 7,78 százalékkal zárt. Az önkéntes nyugdíjpénztári szektor egyébként a 10 és 15 éves (záróvagyonnal súlyozott) nettó hozam tekintetében 6,23 százalékos, illetve 5,91 százalékos teljesítményt tudott felmutatni tavaly, ez 3,87, illetve 2,49 százalékos reálhozamot hoz a tagok számára. Az önkéntes pénztárak költségszintje továbbra is alacsony, hosszú távon 1 százalék alatt van, ezt az önkéntes nyugdíjpénztárak MNB által 2020‑ban bevezetett teljes költségmutatójának legújabb, 2021-ben publikált számadatai is alátámasztják.
Ami a magánnyugdíjpénztárakat illeti, az utolsó negyedév befektetési sikerei itt is úgy kellettek, mint egy falat kenyér, a portfóliókban összességében csaknem 8,8 milliárd forintnyi nyereség keletkezett. A magánnyugdíjpénztári portfóliók 2020-as nettó hozamrátája 0,55 és 4,61 százalék között szórt, érdekesség, hogy a legjobb és a legrosszabb teljesítményt is a Szövetség Magánnyugdíjpénztár Növekedési, illetve Klasszikus portfóliójával lehetett elérni az MNB pénztári adatszolgáltatáson alapuló adatai szerint. A tízéves nettó hozamráták 2,41 és 7,79 százalék között alakulnak, a két szélső érték itt is a Szövetségé. A magánkasszákban kezelt vagyon 275,86 milliárd forintot tett ki az év végén, az egy főre jutó vagyonnal súlyozott átlagos hozamráta, a vagyonnövekedési mutató 1,88 és 7,98 százalék között mozog. A magánpénztárakban maradó ügyfelek átlagos pénztári vagyona a statisztikák szerint már meghaladja az 5,1 millió forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.