BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódik a szúnyogirtás – A héten Budapest hat kerületében és négy vármegye hetvenhét településén irtják a szúnyogokat

A héten a fővárosban és négy vármegye hetvenhét településén, összesen huszonötezer hektárnyi területen lesz szúnyoggyérítés – közölte a katasztrófavédelem. Hozzáteszik, a szárazság amúgy sem kedvez a csípőszúnyogoknak.

A közlemény alapján a következő napokban a Duna mentén, a Szigetközben, Komárom térségében, a főváros III., IV., XIII., XXI., XXII. és XXIII. kerületében, továbbá Csongrád-Csanád vármegye több településén lesznek beavatkozások.

szúnyoggyérítés
Folytatódik a szúnyoggyérítés / Fotó: Science Photo Library via AFP

Kitértek arra is, hogy idén a szárazság miatt a csípőszúnyogok kevesebb életteret találnak, ezért 

a szokásosnál jóval kevesebb rovarral lehet találkozni;

a kifejlett szúnyogok elleni védekezést célzó kezeléseket a települések lakott részein, platós gépjárműre szerelt permetezőberendezésekkel végzik.

A készítményt finom permetté bontva, nagyon alacsony dózisban, az esti és éjszakai órákban juttatják ki, így a méhekre és más, nappal aktív rovarokra nincs hatással a beavatkozás – tették hozzá.

Alkalmazkodnak a szúnyogok is

Az éghajlatváltozás miatt egyre északabbra húzódik a tigrisszúnyog, és vele együtt a halálos kimenetelű trópusi vírusok is terjednek. A klímaváltozás hatására az egykor kizárólag a déli vidékeken pusztító dengue- és chikungunyavírus ma már Európa számos országában is megjelent – és egyre gyakrabban. A Lancet Planetary Health friss tanulmánya szerint az éghajlati és környezeti változások miatt az ezeket terjesztő tigrisszúnyog egyre északabbra terjeszkedik, ami azzal fenyeget, hogy a trópusi vírusok a kontinens egyes részein állandóan jelen lesznek.

A tanulmány figyelmeztet: 

az Európai Unió a ritka és elszigetelt esetektől egyre inkább egy endémiás állapot felé sodródik.

Azaz a dengue-láz és a chikungunya többé nemcsak behurcolt fertőzések formájában fenyeget, hanem rendszeresen és helyben is felbukkanhat. Ez különösen aggasztó annak ismeretében, hogy 2024-ben – a mérések szerinti legmelegebb évben – rekordot döntött az EU-n belüli dengue-esetek száma: 304 beteget regisztráltak, szemben az előző 15 év összesített 275 esetével. A dengue és a chikungunya elsősorban magas lázzal, fejfájással, izomfájdalommal, hányingerrel és kiütéssel jár, de bizonyos esetekben halálos kimenetelű is lehet. A két vírus ugyanazon szúnyogfaj, az Aedes albopictus, vagyis a tigrisszúnyog révén terjed – ez az invazív faj pedig az emelkedő hőmérséklet miatt ma már Észak- és Nyugat-Európában is megél.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.