BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Várhatóan olcsón jut forráshoz a Mol

Emelkedett a magyar hozamkörnyezet a Mol legutóbbi forintkötvény-kibocsátása óta, de várhatóan ezúttal is olcsón jut forráshoz az olajtársaság, amely 35,5 milliárd forintban maximált kibocsátást tervez a Növekedési kötvényprogramon keresztül.

Szűkszavú közleményben tudatta tegnap, piacnyitás előtt a Mol, hogy újabb forintkötvény-kibocsátásra készül, ezúttal is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési kötvényprogramjában vonna be forrást. Mint írták, minősített befektetők részére, maximum 35,5 milliárd forint összegben, tízéves lejáratú kötvényt bocsátanak ki az elkövetkező napokban. A programon keresztül a Mol már két alkalommal jutott hitelhez, 2019-ben 28,4 milliárd forintnyi kötvényt jegyeztek le piaci befektetők és az MNB, tízéves futamidőre, 1,9 százalékos hozam mellett. Akkor a finanszírozás éves költsége 10 bázisponttal volt alacsonyabb a tízéves magyar állampapír aktuális hozamánál.

Tavaly pedig újabb, 36,6 milliárd forintos kibocsátás következett, szintén tíz évre, amelyért a kötvénybefektetők évi 1,7 százalékos hozamot kapnak a Moltól – ebben az időszakban a hasonló futamidejű magyar állampapír hozama 2,4 százalék volt, jelenleg pedig 2,7 százalék feletti.

„A Mol érthetően megpróbálja kihasználni, hogy olcsón lehet képes az államon keresztül finanszírozni egyes projektjeit, illetve beruházásait” – kommentálta a hírt a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste gáz- és olajipari elemzője. A társaság által meghirdetett energetikai átmenetben ugyanis kulcsfontosságú kérdés a finanszírozás. Mint a szakember elmondta, a megújulóenergia-projektek (nap­elem- vagy szélerőműparkok) 5-10 százalékos tőkearányos megtérülést biztosítanak, viszont rendkívül olcsón finanszírozhatók. Ezzel szemben a magasabb, évi 15-20 százalékos megtérülést hozó upstream projektek finanszírozása egyre költségesebbé vált az utóbbi időszakban.

Pletser Tamás szerint még az sem vál­toztat érdemben a Mol eladósodottsági mutatóin, ha lejegyzik a befektetők a tervezett mennyiség maximumát. Az elemzői várakozások szerint a társaság nettó eladósodottsága a jelenlegi 30 százalékos szint körül marad. Ennek oka, hogy a meghirdetett stratégia alapján a downstream üzletág a következő öt évben nem termel szabad cash flow-t, magyarán az üzletág profitját visszaforgatják a tervezett beruházások finanszírozására.

Az eladósodottság alakulása persze az osztalékfizetéstől is függ – tette hozzá a szakértő –, a várakozás e tekintetben az, hogy a Mol a következő években rendre visszaoszt a nyereségéből a részvényeseknek, ha másért nem, a három 10 százalékos befolyással rendelkező alapítványi tulajdonos elvárása miatt. A Mol Új Európa Alapítvány létrehozásáról csütörtökön számolt be az olajtársaság, a piac meglehetősen negatívan fogadta a hírt, az árfolyam közel 5 százalékkal esett. Az Erste szektorelemzője szerint a tranzakció negatív megítélése mögött az áll, hogy a Mol egy csaknem 100 milliárd forint értékű vagyonelemet helyez át alapítványi tulajdonba, amelyért cserébe minimális (évi 2,2 milliárd forintot kitevő CSR-költségei szűnnek meg) kompenzációt kap csupán. Az elemző számításai szerint a sajátrészvény-állomány átruházása 75 milliárd forint veszteséggel jár a Mol részvényeseinek. Mindemellett az sem pozitív üzenet a befektetők szemszögéből, hogy három, kevésbé transzparens, 10 százalékos tulajdonosa lesz a vállalatnak.

Pletser Tamás hozzátette, várhatóan a most bejelentett kötvénykibocsátás évi költsége is 2 százalék alatt marad, tehát a finanszírozás változatlanul olcsó, hozzátéve, hogy a működési kockázat miatt egyébként a Molnak célszerűbb dollárban növelnie adósságát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.