A nagy Wall Street-i bankházak nem tudnak jelentős profithoz jutni Kínában, annak ellenére sem, hogy hatalmas és dinamikusan növekvő piacról van szó, ahol a belföldi szereplők nyereségesen működnek. Mégsem szomorkodnak az amerikaiak, ehelyett agresszív toborzással készülnek a további terjeszkedésre. A JPMorgan és más nagy befektetési bankok tavaly összességében 48 millió dolláros veszteséget jelentettek az ígéretes kínai piacon, miközben a kínai befektetési bankok 24,4 milliárd dollár profitot tettek zsebre – mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor szenior elemzője. A belföldi szereplők nyereséges működése szerinte azt mutatja, hogy van pénz és potenciál ezen a piacon.
A helyi elemzők szerint az amerikai bankok veszteséges működésének elsődleges oka, hogy igen koncentrált a piac, s nehéz a helyismerettel rendelkező bankoktól átcsábítani az ügyfeleket.
Érdekes kettősség jellemzi Kínát. Az egyik oldalon folyamatosan korlátozzák a piacot. A közelmúltban hozott piacszabályozó adminisztratív intézkedéseknek már a listája is elég terjedelmes, hiszen az állami cégeknek megtiltották a nyersanyagimportot, a helyi bankoknak egyre nagyobb arányban kell külföldi devizát tartaniuk, de betiltották a kriptopénzekre való kereséseket a közösségi médiában, és a brókercégeknek is megtiltották, hogy optimista célárakat tűzzenek ki. Mindemellett a pénzpiaci alapok kockázatvállalását is visszavágják. A másik oldalon eközben a kínai kormány a nyugatiaknak teljes irányítást engedélyezett a külföldi bankok által alapított közös vállalatokban, s a vagyonkezelési üzletbe való belépésük is zöld jelzést kapott. Korábban ugyanis csak vegyesvállalati formában jelenhettek meg a kínai piacon a külföldi bankok. Több szereplő is jelezte, hogy szándékukban áll kivásárolni a „kötelező kínai” befektetőt.
Az amerikai bankoknak korántsem szegte kedvét a tavalyi veszteség. Az elemző szerint a piac méretei olyan növekedési potenciállal kecsegtetnek, amely akár többéves profitmentes jelenlétet is indokolhat. A napi tapasztalat azt mutatja, hogy a Wall Street nagy bankházai kifejezetten agresszív humánerőforrás-politikát folytatnak Kínában, s erőteljes toborzással készülnek a későbbi terjeszkedésre.
Hiába nagy a növekedési potenciál a kínai piacon, azért a kockázat is jelentős, főként a politikai kockázat. Az amerikai–kínai szembenállás nem enyhült különösebben Biden elnök hivatalba lépésével. A tiltólisták továbbra is érvényben vannak, bár némi hangsúlyeltolódást jelez, hogy a kínai cégek adminisztratív korlátozása mellett az Egyesült Államok 250 milliárd dollárt költ saját technológiai versenyképességének javítására.
A piaci szereplők mindkét oldalon igényelnék a nyitást. Ahogy az amerikai befektetők körében népszerűek az ázsiai papírok, úgy az amerikai bankházak is jelen akarnak lenni a kínai piacon. A profitéhség felülírja a politikai aggodalmakat, amelyek annyiban azért mégsem alaptalanok, hogy az amerikai bankok térnyerése erős ütőkártyát ad a pekingi vezetés kezébe. Amivel adott esetben tromfolhatja a washingtoni tiltólistákat.
A helyi bankok
a tavalyi évről
24,4
milliárd dolláros
profitot jelentettek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.