BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Illeszkedik a 4iG stratégiájába a SpaceCom-ügylet

Logikus lépés lenne a Space Communication felvásárlása a 4iG számára – írta tegnapi jegyzetében a magyar informatikai társaságot követő Edison Group. Az izraeli műholdflotta-üzemeltető 51 százalékos tulajdonrészéhez tőkeemelés útján jutna a 4iG, a tranzakció őszi zárása egybeeshet a Digi csoport esetleges felvásárlásával. A SpaceCom-tranzakció értéke 65 millió dollár, az Edison annak – és a Digi-ügylet – lezárása után frissíti majd a 4iG-re kiadott eredményvárakozásait.

A kivárás oka, hogy az EBITDA-termelő képesség jelentősen nőne a két cég megszerzésével: a 4iG tavaly ezen az eredménysoron 5 milliárd forintot ért el, a Digi Távközlési Szolgáltató Kft. és leányvállalatai konszolidált EBITDA-ja 2020-ban 19 milliárd forint volt, a SpaceCom pedig 15 milliárd forintnak megfelelő dollárnyi EBITDA-t realizált. De az akvizíciók nélkül is emelkedő pályán van a 4iG: az 57 milliárd forintos tavalyi bevételt idén 83, jövőre 93 milliárd forint követheti. Jelentősen nőhet az osztalék is: a legutóbbi, részvényenként 22 forintot 41 és 50 forint követheti. Tegnap a 4iG bejelentette, hogy július 26-án kezdik kifizetni a tavalyi nyereség terhére a 2,21 milliárd forint osztalékot, jogosultsággal rendelkező részvényeket legkésőbb július 15-ig lehet venni.

A 4iG tulajdonjoghoz jutna a SpaceCom műholdflottájában, emellett jelentős szakértői tudást szerezne a műholdak irányítása, felépítése és üzemeltetése terén. Ez mind kifejezetten jól jön a 4iG, az Antenna Hungária és a New Space Industries közös vállalatának, a CarpathiaSatnak, amely 2024-től húsz évre szerzett jogosultságot Magyarország első kereskedelmi, kormányzati és kutatási feladatokat is ellátó műholdjának az üzemeltetésére. (A közös vállalat 51 százaléka a 4iG-é, az Antenna Hungária 44 százalékot birtokol.)

Tegnap a társaság nyilvánosságra hozta 4iG NKP Kötvény 2031/I. tőzsdei bevezetéséhez (Xbond) szükséges információs dokumentumot is. A tízéves futamidejű, 50 millió forint névértékű kötvényekből 309 darabot bocsátottak ki, a hitelpapírok éves kamata 2,9 százalék, a befolyt bevételt akvizíciók finanszírozására fordítják. A dokumentum több kockázatot is vázol, felhívják például a figyelmet a magyar vállalati kötvénypiac alacsony likviditására, így a tulajdonosok a futamidő lejárta előtt vélhetően csak árfolyamveszteséggel válhatnak meg a papíroktól. 2024-ig a magyar IT-szektortól évente átlagosan 4 százalékos növekedés várható, a 4iG ugyanakkor jelezte, hogy árbevételének növekvő része származik állami megrendelésekből, s az onnan érkező megrendelések esetleges elmaradása negatívan befolyásolhatja a társaság jövőbeni működését és pénzügyi eredményességét. A 4iG az IT-piacon továbbra is alacsony koncentrációval számol, a hardver- és szoftverértékesítés 550 milliárd forintos piacán 6,2 százalékos a részesedése. A tájékoztató szerint a kibocsátót lejárat előtti visszaváltási kötelezettség terheli, ha a kötvény minősítése B plusz alá romlana, vagy a Jászai Gellért tulajdonában lévő KZF Vagyonkezelő Kft. befolyása a 4iG-ben 50 százalék plusz egy szavazat alá csökkenne. A kötvény futamideje alatt a 4iG-osztalék nem haladja meg az adózott eredmény 85 százalékát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.