Kibővíti a cariprazine forgalmazására szóló licencmegállapodását a Richter az amerikai AbbVie gyógyszergyártóval – jelentette be tegnap a magyar társaság. Az új célpiac Japán és Tajvan. A Világgazdaságnak Beke Zsuzsa, a Richter PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója elmondta, hogy a két országban a csúcsévi értékesítés összesen 100 millió dollárra kúszhat fel. A termék bevezetésének időpontja egyelőre bizonytalan, hiszen a törzskönyvezés előtt még harmadik fázisú vizsgálatokra is szükség van a skizofrénia indikációban.
Tavalyi adatok szerint Japánban 800 ezer beteget kezeltek skizofréniával, bipoláris zavarokkal pedig 220 ezret. Ennek alapján azt írta tegnap az Erste elemzője, hogy a hír ugyan pozitív, de kis piacokról van szó, tehát jelentős árbevétel nem várható.
A Richter kutatói által felfedezett molekula forgalmazására 2004-ben kötötte meg a licencszerződést a magyar társaság az AbbVie-val. Az eredeti megállapodás az Amerikai Egyesült Államok és Kanada területére vonatkozott, ezt a felek 2019-ben terjesztették ki egyes latin-amerikai országokra. A mostani megállapodás szerint a chicagói központú cég kezdheti meg a szer forgalmazását Japánban bizonyos neuropszichiátriai indikációkban. Előtte le kell zárniuk a klinikai vizsgálatokat, és törzskönyveztetni is kell a készítményt, ezután a Richtert mérföldkő-kifizetés illeti meg, majd az értékesítés függvényében sávos bevételrészesedésre (royalty) és további mérföldkőösszegekre számíthat.
A cariprazine 2021 első három hónapjában mindössze negyven országban volt elérhető világszerte, ideértve az Egyesült Államokat és Magyarországot is. Azoknak az országoknak a többségében, ahol létezik gyógyszertámogatási rendszer, a cariprazine felkerült a támogatott termékek körébe. Az Amerikán kívüli piacokon Reagila néven forgalmazott szer közvetlen értékesítése és a sales partnerektől kapott royalty összesen 10,7 millió euró bevételt hozott a Richternek 2020-ban, az Egyesült Államokból ennek hússzorosát kapta meg a magyar gyógyszergyártó. A hír nem hozott érdemi árfolyam-reakciót. Ma viszont aktívabb lehet a papír piaca: a részvényenként 225 forintos osztalékért ma lehet utoljára Richter-részvényt venni. A kifizetés napja június 14., a teljes összeg megközelíti a 42 milliárd forintot, ez a tavalyi adózott eredmény 40 százaléka.
Sikeres volt a kötvényaukció
A Richter tegnap bejelentette, hogy sikeres kötvényaukciót tartott: a Növekedési kötvényprogramban a társaság tízéves futamidejű hitelpapírokat értékesített. A befektetők 113,1 milliárd forint értékű ajánlatot nyújtottak be, a Richter a tervezett mennyiségnek megfelelő 70,27 milliárd forintnyi forrást vont be. A kötvény évi fix 1,75 százalék kamatot fizet, a befektetők átlaghozama évi 1,7 százalék. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.