BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kötvényrali Kínában: mindez csak a gazdaság gyengeségét leplezi

Hivatalosan a tavaly márciusi amerikai bankpánikkal magyarázzák a kötvénypiaci intervenciót Kínában. A bankok hitelezés helyett az alacsony hozamú kötvényekben tartják a pénzt, mivel hiányoznak az ígéretes befektetési lehetőségek.

Minden piac szenved Kínában, csak az államkötvények piaca virul.  A 10 éves állampapírok hozama 2,18 százalékra süllyedt az egy évvel korábbi 2,6 százalékról. Mivel a kötvények hozama és árfolyama ellentétesen mozog, kötvényrali zajlik az országban. Ennek mindenütt máshol örülnének, Peking azonban megpróbálja megállítani az általa kibocsátott kötvények raliját.

kínai befektetés, kína,
Peking fékezi a kötvényralit / Fotó: NurPhoto via AFP

Van jele az intervenciónak, amennyiben a kínai államkötvényhozamok valóban emelkedtek az elmúlt héten. Ennek oka, hogy 

az államilag támogatott bankok beléptek az eladói oldalra.

Az is fékezi a ralit, hogy a kínai központi bank a múlt hónapban megállapodásokat írt alá brókerekkel több százmilliárd jüan kölcsön felvételéről államkötvényekben. Nem kis összegről van szó, hiszen 100 milliárd jüan 14 milliárd dollárnak felel meg. Emellett a pekingi szabályozók fokozták a kötvénypiacon aktív bankok ellenőrzését is.

Hivatalosan a bankpániktól félnek

Bár világszerte gyakori, hogy a központi bankok beavatkoznak a kötvénypiacon, 

ritka, hogy a hozamok növelése érdekében lépnének fel.

Peking azzal magyarázza a lépéseit, hogy a kínai bankok hatalmas veszteségeket szenvednének el, ha a kötvényrali éles fordulatot venne. Példaként a tavaly márciusi amerikai bankpánikot és a Silicon Valley Bank csődjét emlegetik. A bank betéteseit ugyanis megijesztette a mérlegben lévő nem realizált veszteség, ami azokból az amerikai kincstári kötvényekből keletkezett, amelyeket még a Federal Reserve kamatemelése előtt vásároltak.

Piaci elemzők szerint 

valójában Pekinget nem az alacsony kötvényhozamok aggasztják, hanem az, amit a kínai gazdaságról üzennek.

Hogy a bankok hitelezés helyett az alacsony hozamú kötvényekben tartják a pénzt. Hogy hiányoznak az ígéretes befektetési lehetőségek, hogy a kínai CSI 300 index, amely a Sanghajban és Sencsenben jegyzett legnagyobb részvényeket követi, idén eddig 3 százalékot csúszott, míg az ingatlanpiac, amely korábban a kínai háztartások legnépszerűbb befektetési formája volt, továbbra is halódik. A kínai gazdaság gyengélkedik, s a befektetők kerülik a kockázatot, mit sem zavartatva magukat az alacsony hozamoktól.  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.