Már a novemberi hideghullámok is a 2022–23-as energiaválság megismétlődésének rémét idézték fel Európában, most pedig itt az előrejelzés: a kontinens leghidegebb telére készülhet fel, mióta 2022 februárjában Oroszország háborút kezdett Ukrajnában. A legnehezebb természetesen az energiakimaradásokkal is küzdő ukrán lakosság és a frontokra kényszerülők számára lesz a következő pár hét-hónap, Európa nyugatibb vidékein ugyanakkor a gáz ára miatt aggódhatnak.
Ami a földgáz elérhetőségét és árát illeti, a következő fő fenyegetésekkel szembesül versenyképességi problémákkal terhelt kontinensünk (ahol a földgáz már akkor háromszor annyiba kerül, mint a háború előtti évek tipikus szintjei, ha tovább már nem drágul):
Európa máris magas energiaköltségei ezen a télen könnyen megszaladhatnak. A Középtávú Időjárás-Előrejelzések Európai Központja (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMRWF) szerint a márciusig eltelő időszakban a hőmérséklet jórészt a megelőző két év azonos időszakainak szintje alatt tanyázhat.
Ez még mindig nem azt jelenti, hogy a hőmérséklet letér a globális felmelegedés jellemezt pályáról, de tovább pumpálhatja Európa amúgy is magasra szaladt földgáz árait, mert a tartalékok gyorsabb feléléséhez vezet. Több energiát emészt fel a fűtés, ráadásul a korábbi szerződések év végi lejártával további bizonytalanság jelentkezik az orosz földgáz nyugatra szállítását illetően pont akkor, amikor a leghidegebb szokott lenni télen – írta a Bloomberg.
A hidegek, és a kevés szél miatt (ami kevesebb szélenergia termelést jelent) máris gyorsabban ürülnek az európai gáztárolók, mint a korábbi években.
Az esetleg hosszúra nyúló hideg időjárás a Hirtelen Sztratoszféra Melegedés (HSZM) nevű jelenséghez köthető – magyarázta Andrew Pedrini, az Atmospheric G2 előrejelző cég meteorológusa. Ez gyengíti az állandó sarki örvényt, amely egyébként normálisan a sarkvidékhez közelebb tartja a hideget.
Jelenleg a novemberi mintázatot vizsgáljuk közelről, mert úgy néz ki, azokra a telekre hajaz, amikor végül megérkezett a HSZM
– írta e-mailben a hírügynökségnek. Ez némileg növeli az esélyét, hogy a jelenség ezen a télen is megérkezik.
A Weather Services International előrejelzése szerint decemberben esik a hőmérséklet, és ez azt jelentheti, hogy a szokottnál nagyobb lesz a fűtési igény. A norvégiai Oslóban például december 8-ra mínusz 12 Celsius-fokra süllyedhet a hőmérséklet, ami 9 fokkal van a 30 éves átlag alatt. A műholdas rendszereket üzemeltető Maxar Technologies Inc. meteorológusa, Matthew Droos szerint ugyanakkor északon és Közép-Európában viszonylag enyhe maradhat a tél, Olaszország és a Balkán azonban szokatlan hidegeket élhet meg.
A gáz ára az európai piacon egyébként közel 3 százalékkal csökkent, de bármikor megfordulhat, és volt honnan csökkenni a múlt heti felszaladás után. A libanoni tűzszünet híre ezúttal segít, miközben a kínálat töretlen, a keddi aukción teljesen lefedték a felajánlott kapacitást a Szlovákia és Ausztria közti baumgarteni átlépőre. A Gazprom azonban arra készül, hogy az év vége után teljesen leállhatnak az orosz szállítások – írja egy másik cikkében a Bloomberg –, és az aukció azt is üzenheti: a nyugati cégek már erre készülnek, és ezért vásárolnak, amíg még lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.