BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
A gáz ára az időjárástól is függ, különösen ha olyan helyzetbe manőverezel, hogy szűkül az energiaellátás: érkezik a tél, Európa Europe Set for Coldest Winter Since Ukraine War, Posing Energy Risk

Leghidegebb háborús telére készül Európa, a gáz pedig fogy

Nem volt még olyan hideg a tél az ukrajnai háború kitörése óta, mint amire a előrejelzések szerint most készülhet Európa. A gáz ára a következő hetekben akár meredeken elindulhat felfelé: máris gyorsabban fogy a tárolókból, miközben bizonytalanná váltak az orosz szállítások is.

Már a novemberi hideghullámok is a 2022–23-as energiaválság megismétlődésének rémét idézték fel Európában, most pedig itt az előrejelzés: a kontinens leghidegebb telére készülhet fel, mióta 2022 februárjában Oroszország háborút kezdett Ukrajnában. A legnehezebb természetesen az energiakimaradásokkal is küzdő ukrán lakosság és a frontokra kényszerülők számára lesz a következő pár hét-hónap, Európa nyugatibb vidékein ugyanakkor a gáz ára miatt aggódhatnak.

A gáz ára az időjárástól is függ, különösen ha olyan helyzetbe manőverezel, hogy szűkül az energiaellátás: érkezik a tél, Európa Europe Set for Coldest Winter Since Ukraine War, Posing Energy Risk
A gáz ára az időjárástól is függ, különösen ha olyan helyzetbe manőverezel, hogy szűkül az energiaellátás: érkezik a tél, Európa  / Fotó: EMMA-SOFIA OLSSON

Ami a földgáz elérhetőségét és árát illeti, a következő fő fenyegetésekkel szembesül versenyképességi problémákkal terhelt kontinensünk (ahol a földgáz már akkor háromszor annyiba kerül, mint a háború előtti évek tipikus szintjei, ha tovább már nem drágul):

  • Hidegebb tél várható, mint a korábbi években (erről közöl további részleteket cikkünk).
  • A békepárti Donald Trump november 4-ei amerikai elnökké választása óta nem hogy csökkent volna a háború eszkalálódásának veszélye Európában, hanem nőtt.
  • Még bizonytalanabbá váltak az orosz gázszállítások nyugat felé, miután a távozó amerikai adminisztráció sietősen szankciós listára helyezte az orosz Gazprombankot.
  • Trump győzelme után a dollár minden más devizát maga alá gyűr, az eurót és a forintot is, ami drágítja az energiát importáló országok telét (sőt nyarát is). Róka fogta csuka egyébként: a magasabb energiaszámla forintgyengítő hatású. (Ha a magyar háztartási fogyasztókat meg is védi a piaci áremelkedéstől a rezsicsökkentés, az országnak meg kell fizetnie.)

Nem fordul meg a globális felmelegedés, de ez a tél hidegebb lesz

Európa máris magas energiaköltségei ezen a télen könnyen megszaladhatnak. A Középtávú Időjárás-Előrejelzések Európai Központja (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMRWF) szerint a márciusig eltelő időszakban a hőmérséklet jórészt a megelőző két év azonos időszakainak szintje alatt tanyázhat.

Átlagos havi hőmérséklet Északnyugat-Európában
 

Ez még mindig nem azt jelenti, hogy a hőmérséklet letér a globális felmelegedés jellemezt pályáról, de tovább pumpálhatja Európa amúgy is magasra szaladt földgáz árait, mert a tartalékok gyorsabb feléléséhez vezet. Több energiát emészt fel a fűtés, ráadásul a korábbi szerződések év végi lejártával további bizonytalanság jelentkezik az orosz földgáz nyugatra szállítását illetően pont akkor, amikor a leghidegebb szokott lenni télen – írta a Bloomberg

A sarki örvény és a gáz ára Európában

A hidegek, és a kevés szél miatt (ami kevesebb szélenergia termelést jelent) máris gyorsabban ürülnek az európai gáztárolók, mint a korábbi években.

Az esetleg hosszúra nyúló hideg időjárás a Hirtelen Sztratoszféra Melegedés (HSZM) nevű jelenséghez köthető – magyarázta Andrew Pedrini, az Atmospheric G2 előrejelző cég meteorológusa. Ez gyengíti az állandó sarki örvényt, amely egyébként normálisan a sarkvidékhez közelebb tartja a hideget.

Jelenleg a novemberi mintázatot vizsgáljuk közelről, mert úgy néz ki, azokra a telekre hajaz, amikor végül megérkezett a HSZM

– írta e-mailben a hírügynökségnek. Ez némileg növeli az esélyét, hogy a jelenség ezen a télen is megérkezik.

A Weather Services International előrejelzése szerint decemberben esik a hőmérséklet, és ez azt jelentheti, hogy a szokottnál nagyobb lesz a fűtési igény. A norvégiai Oslóban például december 8-ra mínusz 12 Celsius-fokra süllyedhet a hőmérséklet, ami 9 fokkal van a 30 éves átlag alatt. A műholdas rendszereket üzemeltető Maxar Technologies Inc. meteorológusa, Matthew Droos szerint ugyanakkor északon és Közép-Európában viszonylag enyhe maradhat a tél, Olaszország és a Balkán azonban szokatlan hidegeket élhet meg. 

A gáz ára az európai piacon egyébként közel 3 százalékkal csökkent, de bármikor megfordulhat, és volt honnan csökkenni a múlt heti felszaladás után. A libanoni tűzszünet híre ezúttal segít, miközben a kínálat töretlen, a keddi aukción teljesen lefedték a felajánlott kapacitást a Szlovákia és Ausztria közti baumgarteni átlépőre. A Gazprom azonban arra készül, hogy az év vége után teljesen leállhatnak az orosz szállítások – írja egy másik cikkében a Bloomberg –, és az aukció azt is üzenheti: a nyugati cégek már erre készülnek, és ezért vásárolnak, amíg még lehet. 


 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.