BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Története egyik legjobb évén van túl az arany − elérheti a 3000 dollárt 2025-ben az árfolyam?

A sárga nemesfémet legalább annyi tényező hátráltatta, mint segítette 2024-ben, a jegyzés mégis 39-szer megdöntötte korábbi árfolyamcsúcsait az idén. Az arany 2025-ös kilátásai elsősorban Donald Trump ténykedése körül forognak.

Nemcsak a globális részvénypiacoknak és a kriptoszektornak volt átütő erejű a 2024-es esztendő, de az árupiacoknak is: a kakaó és a kávé ára az egekbe szökött a kedvezőtlen időjárási viszonyok és a szakadatlan keresleti növekedés nyomán, ahogy a szektor legnevesebb szereplője, az arany is ritka erős évet tudhat maga mögött. 

Gold,Bars,On,Nugget,Grains,Background,,Close-up, arany,
Brutálisan erős éve volt az aranynak a 2024-es esztendő / Fotó: Shutterstock

Története egyik legjobb évén van túl az arany

A sárga nemesfém tankönyv szerint akkor értékelődik fel, ha a világban növekszik a bizonytalanság, legyen az geopolitikai, gazdasági vagy akár politikai eredetű is. Bizonytalanságnak pedig nem volt híján a 2024-es esztendő, elég csak a közel-keleten egyre csak növekvő feszültségekre vagy a novemberi amerikai elnökválasztás okozta felfordulása gondolni. Az arany évét ugyanakkor nemcsak a negatív fejlemények, de pozitív tényezők is tolták felfelé, a szakadatlan jegybanki aranyéhség és a távol-keleti lakossági kereslet egyaránt jelentős támaszt nyújtottak az árfolyam számára.

A World Gold Council gyűjtése szerint az arany 2024-ben legalább 39 alkalommal állított be új történelmi árfolyamcsúcsot, 

ennyi éven belüli rekorddöntésre pedig korábban csak 1979-ben volt példa, igaz akkor jóval többször, 57-szer döntött csúcsot a kurzus.

Az arany jelenlegi árfolyamcsúcsa így már 2790 dolláron húzódik, mely szintet az év elejétől mérten egy 35 százalékos ralival érte el a kurzus, az elmúlt öt évet tekintve viszont ez a felértékelődés már 78 százalékos emelkedést jelent az arany értékében.

Az arany kirobbanó éve ugyanakkor nem volt teljes mértékben papírforma, még a sok, számára kedvező esemény ellenére sem. 

  • Egyrészt a részvénypiacok brutális teljesítményt hoztak az idén, hatalmas tőkét vonzva ezzel a tőkepiacokra, kifejezetten erős versenyre kelve ezzel a befektetői tőkéért, amiből még a mesés tőzsdei hozamok ellenére is jutott az arany piacára is bőven. 
  • Másrészt az amerikai alapkamat továbbra is magas, az év eleji kamatpálya-várakozásokkal szemben pedig kifejezetten magas maradt egész évben: ez erős dollárt, és vonzó biztos, dolláros hozamokat jelentett a befektetők számára, szintén erős versenytársaként lépve fel a befektetői vagyonért folyó versenyben.
  • Harmadrészt a kriptopiac története legjobb évét tudja maga mögött, és mikor a tőke már ilyen mértékben folyik a kiemelten kockázatos eszközök irányába is, akkor a visszafogott hozammal, de biztosan kecsegtető eszközök általában a rövidebbet húzzák. De nem most.

Az arany 2024-es futama így részben érthető, részben meglepő is lehetett a befektetők számára, a 2025-ös évvel kapcsolatban sem könnyű ily módon spekulálni.

Az arany éve lehet a 2025-ös esztendő is

Ha a makrogazdasági fejlemények oldaláról méregetjük az arany 2025-ös kilátásait, egyértelműen az amerikai gazdaság és infláció, valamint ennek eredőjeként az amerikai alapkamat várható alakulására kell a legnagyobb figyelemmel lenni a jövő esztendő során. A Fed a jelenlegi várakozások szerint mindössze kétszer fogja csökkenteni az alapkamat szintjét a világ legnagyobb gazdaságában, ami ugyan alapvetően jó hír az arany számára, a csökkenő kamatkörnyezet ugyanis zsugorítja az arany tartásának alternatív költségét a monetáris enyhítés miatt csökkenő államkötvényhozamok ellenében, így a befektetők nagyobb eséllyel fordulnak majd felé tőkéjükkel. Az azonban kérdés, hogy a mindössze 50 bázispontnyi várt vágásnak mekkora hatása lesz a kötvénypiaci befektetések vonzerejére.

A kilátások pedig a kötvénypiacon túl sem teljesen egyértelműen kedvezők az arany számára.

Donald Trump amerikai hatalomátvételétől ugyanis a politikai szakértők többsége azt várja, hogy a republikánus megválasztott elnök potensen lép majd fel a világot lázban tartó fegyveres konfliktusok rendezése, lezárása érdekében, ami egyértelműen csökkentené a geopolitikai félelmeket világszerte, ezzel az arany egyik kulcsfontosságú vonzerejét kurtítaná meg, hiszen a békésebb időszak leemelné a félelmek béklyóját a háborúkkal érintett tőkepiacokról, köztük a magyarról is, egyes várakozások szerint hatalmas tőkemozgást indítva meg ezzel az elmúlt években nyomott árazások mellett forgó piacok irányába. 

Ezek a piacok így jelentős versenyre kelnének jövőre a befektetői tőkéért az arannyal, mindezt úgy, hogy a Trumptól várt gazdaságpolitika inflációgerjesztő hatása miatt elképzelhető, hogy a vártnál magasabban ragad az alapkamat Amerikában, ami a kötvénypiac felé billentheti el a mérleg nyelvét az arany ellenében. 

Az Arbitrázs idei utolsó adásában, melyben az arany mellett a tőzsdék és az árupiacok 2025-ös várakozásairól is beszélgettünk, Cinkotai Norbert a sárga nemesfém várakozásai kapcsán úgy fogalmazott:

A jelenlegi várakozások szerint egy tíz százalékos futam még bőven benne lehet az arany árfolyamában, a befektetők és a kereskedők ugyanis nagyon úgy tűnik, kinézték már maguknak a 3000 dolláros szintet. A futamba ugyanakkor nagyon sok minden beleszólhat, így biztosnak természetesen ezt a várakozást sem lehet tekinteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.