Míg Jens Weidmann, a Commerzbank felügyelőbizottsági elnöke a hét elején az UniCredit ostorozásával volt elfoglalva, miután tavaly az olasz bank jelentős részesedést halmozott fel a német pénzintézetben, eközben a Barclays is kivetette hálóját a prédára.
A brit bankház a Commerzbank 16 százalékát szerezte meg: 7,7 százalékot részvényekben, 8,3 százalékot pedig származtatott eszközökben – írta pénteken a felügyeleti nyilvántartás adatai alapján az olasz a Corriere della Sera.
A Barclays azonban az osztrák Der Standard szerint hangsúlyozta, hogy nincs stratégiai érdekeltsége a Commerzbankban. Nem kíván befolyást gyakorolni az igazgatóság vagy a felügyelőbizottság összetételére sem. Elsősorban a származtatott termékek vásárlásáról van szó, a részvények csak a pozíciók fedezésére szolgálnak, amelyek között szerepelnek vételi és eladási opciók, valamint úgynevezett különbözeten alapuló ügyletek (CFD) is.
A brit banknak azért kellett színt vallania, mert részesedése összességében túllépte a 10 százalékos küszöböt. Egyelőre nem világos, hogy a Barclays lépése mennyiben szolgálja az UniCredit érdekeit. Bennfentesek szerint a Barclays egyike azoknak a bankoknak, amelyek segítették az UniCreditet a Commerzbank-részesedés felépítésében. Az UniCreditnek dolgozik az amerikai Citigroup is, amely szintén nemrég vásárolt be a Commerzbankba, származtatott ügyleteken keresztül 5,1 százalékot szerzett.
Az UniCredit-részesedéssel együtt ezeknek a bankoknak közvetlenül és közvetve már 49 százalékuk van Németország második legnagyobb bankjában.
Mint ismert, a milánói UniCredit nyáron nagy részesedést szerzett a Commerzbankban, aztán nem sokkal karácsony előtt bejelentette, hogy immár mintegy 28 százalékos befolyása van.
Az üzemi tanács és a szakszervezetek ellenállnak egy esetleges vételi ajánlatnak, és a német kormány is ellenzi az UniCredit hatalomátvételét a Commerzbankban, bár a lavinát éppen Berlin indította el részvénycsomagja részleges eladásával. A német államnak azonban még mindig 12,1 százalékos részesedése maradt a Commerzbankban abból a 25 százalékos csomagból, amelyet a 2009-es pénzügyi válság idején a pénzintézet megmentése érdekében szerzett.
Az UniCredit korábban bejelentette, hogy a felügyeleti hatóságoktól jóváhagyást kért, hogy 29,9 százalékos részesedését teljes egészében részvényekre válthassa. Ha pedig 30 százalékos vagy azt meghaladó részesedést szerezne, nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie.
Ha az olaszok a május 15-i közgyűlésig részvényekre váltják részesedésüket, már nagy valószínűséggel diktálhatnának is, hiszen általában csak a szavazati jogosultak egy része képviselteti magát.
Jens Weidmann, a Commerzbank fb-elnöke ugyanakkor úgy véli, nagyfokú bizalomépítésre van szükség az UniCredit tavaly nyári, meglepetésszerű befektetése után a frankfurti bankba.
Stílustalan volt a belépő
– mondta Weidmann a Handelsblattnak. Ezért úgy véli, hogy a baráti felvásárlás esélye csekély.
„Olyan ez, mint minden kapcsolat: ha a kezdet nem sikerül, akkor nehéz a folytatás” – mondta a Bundesbank volt elnöke.
Sok munkára lenne szükség ahhoz, hogy kellő bizalom alakuljon ki, és lehetővé váljanak a nyílt tárgyalások.
A Corriera viszont arra utal, hogy az ügy az Európai Bankunió próbája is. Ebből a szempontból pedig nem sok jót vetít előre, hogy a berlini kormánytól a szakszervezetekig gyakorlatilag egész Németország kézzel-lábbal tiltakozik egy olasz bank németországi bankrészesedés-szerzése ellen.
A Commerzbank részvénye pénteken kora délutánig közel 2 százalékkal, 17,4 euró fölé emelkedett, idén eddig összesen 12,3 százalékkal drágult a papír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.