Az elmúlt napok látványos gyengélkedése után valamelyest magára talált a forint hétfő délelőtt, a hazai deviza mindkét fontosabb fronton javítani tudott a reggeli órákban, az árfolyam ugyanakkor az euróval szemben továbbra is kétéves mélypontja környékén jár. A közös devizával szemben minimális, 0,08 százalékos napi pluszban, 415,1-en jár a forint, a dollárkereszt viszont 0,7 százalékot javult a forint javára, 399,8 a zöldhasú egysége.
Az MBH Elemzési Centrum friss elemzése kiemeli: a forint elmúlt napokban mutatott trendszerű gyengülésben szerepet játszott a tovább erősödő dollár,
ugyanakkor egyre nagyobb fejtörést kezd okozni az ismét emelkedésnek induló gázár.
A holland egyhavi TTF-gázkontraktus ára ismét 50 euró körül jár megawattóránként, ami 2023 októbere óta nem látott szint. A gázár emelkedésében szerepet játszhat, hogy az év végén lejárt orosz–ukrán gázszerződést nem sikerült megújítani, tehát abból az irányból már nem érkezik földgáz Európába, miközben a tárolói töltöttség is gyorsabban csökken a 2023–24-es télhez képest.
Érdekesség, hogy miután a 2022-es gázválság alábbhagyása után a forint árfolyama és a földgáz ára közötti együttmozgás jelentősen csillapodott, az elmúlt hónapokban ismét erősebbnek tűnik az együttmozgás. Ez arra utal, hogy ha a gázárak esetleg tovább emelkednének, az a forint árfolyamát tovább gyengítené.
A forint hétfői lendületszerzésében egyértelműen szerepe van annak is, hogy a dollár az elmúlt hónapok menetelése után valamelyest megpihenni látszik, a DXY dollárindex, mely egy devizakosárral szemben hasonlítja össze a zöldhasú erejét, 0,25 százalékos napi mínuszban jár hétfő délelőtt, ez pedig levegőhöz engedi jutni a kisebb, feltörekvő piaci devizákat, köztük a forintot is. A dollár az euróval szemben 0,4 százalékos napi mínuszban jár.
A forint azonban a dollár visszahúzódásának ellenére sem tudott lényegi teret nyerni az euró mellett a régiós devizákkal szemben sem, a hazai deviza
is ott jár, ahol az elmúlt napokban, ennek pedig elsősorban a forinttal kapcsolatos egyedi tényezők állhatnak a hátterében.
Ezek közül is kiemelkedik a még pénteken közzétett munkanélküliségi mutató, amely szerint kisvárosnyival kevesebben dolgoztak tavaly novemberben, mint egy évvel korábban Magyarországon. Ez azért hathat negatívan a forintra, mert arra enged következtetni, hogy a foglalkoztatottság felpörgetése érdekében az MNB-nek a megengedő monetáris politika felé kellene a jövőben kacsingatnia, ami a forint kamattámaszának további gyengülését, ezáltal a devizánk további értékvesztését vetíti előre.
A forint elmúlt hetekben látott trendszerű gyengülése ugyan sokak számára ijesztően hathat, és a sokkszerű árfolyamszakadás természetesen senkinek sem kedvez, azt azonban érdemes kiemelni, hogy egy gyenge nemzeti deviza nem feltétlenül fájdalmas a gazdaság számára. Az exportra termelő vállalatok, mint a Richter, például kifejezetten jól járnak a forint gyengülésével, ők ugyanis dollárban adják el termékeiket, gyenge forint mellett pedig egy egységnyi dollárért szimplán több forintot kapnak.
A gyengébb forint emellett nagyot lendíthet a turizmuson és a export volumenén is, hiszen a külföldi látogatók és vevők az alacsony árfolyam miatt relatíve olcsóbban kapják meg a magyar termékeket, ez pedig fellendítheti a tranzakciók volumenét, de jól járhatnak ezzel a működőtőke-befektetések is, hiszen a külföldi invesztorok számára is olcsóbb gyenge forint mellett befektetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.