BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A tőzsdék Bayes szemével

Az új évet úgy indítottuk tőzsdei szempontból, hogy az elemzői konszenzus jellemzően USA-felülteljesítést és EU-alulteljesítést várt erre az évre részvényfronton, miközben a régiós részvénypiacok alulárazottsága továbbra is vonzó befektetési lehetőségként sejlett fel a legtöbb elemzésben. Ehhez képest szinte pontosan a fordítottja következett eddig be a konszenzus becsléseknek, de tegyük hozzá, hogy messze még az év vége! Nézzük meg, mi most a helyzet.

Portfóliókezelőként időről időre áttekinti az ember a tőzsdék teljesítményét és igyekszik megfeleltetni azt a jelenlegi és a várható gazdasági helyzetnek, miközben a saját világnézetébe is igyekszik elhelyezni a történteket. Sokat szoktam emlegetni a bayes-i gondolkodás jelentőségét, de még mielőtt mindenki fejvesztve menekülne, hogy már megint statisztikázni kell, maradjon még kicsit velem a tisztelt olvasó.

2023-04-20,New,York,Usa,The,New,York,Stock,Exchang.,It, vámok, tőzsdék,
Világszerte meglepik a tőzsdék a befektetőket / Fotó: Karolis Kavolelis / Shutterstock

Nem egészen úgy mozognak a tőzsdék, ahogy az elemzők várták

A bayes-i gondolkodás egy rendkívül intuitív dolog, nemes egyszerűséggel annyit jelent, hogy egy-egy esemény bekövetkezéséről van egy előzetes véleményünk . Majd ahogy új információ birtokába jutunk, ezt az előzetes véleményt elkezdjük kiigazítani, hogy így pontosabb becslést adhassunk a jövőre. Vegyünk például 4 jól ismert régió tőzsde indexét és vizsgáljuk meg, mit mondanak az elemzők, mit mond ehhez képest a múlt és hogyan hozzuk a kettőt össze.

Fontos kiemelni, hogy a számok folyamatosan változnak, de az elemzői konszenzus relative stabil volt eddig az év során. Ami figyelemre méltó, hogy egyedül pont USA mutatott fel kicsit negatív hozamokat, miközben Európa és a régiónk már most szép hozamokkal kényeztetett el minket. 

Na de hogyan tovább? 

A jelenleg rendelkezésre álló információk, az elemzői konszenzus és a história szerint is, USA-nak az év vége felé haladva emelkednie kellene, míg a többiek potenciálisan stagnálhatnak. Viszont Trump elnök extra bizonytalansági faktora, ami kihathat a teljes részvény piacra, nehezíti a helyzetet. Szemmel láthatóan ezt a bizonytalanságot kezdte el valószínűleg árazni az amerikai részvénypiac. Ezt a bizonytalanságot az ingadozások átlagos mértéke egészen jól megragadja. 

Szükség van még a saját világunkban elhelyezni a történéseket. 

  • Ha azt gondoljuk, hogy Trump körüli bizonytalanság elmúlik, plusz az orosz–ukrán háború is lecseng, akkor célszerű lehet az átlag hozamok felett keresgélni a várható hozampotenciált. 
  • Ha nem változik semmi más, akkor körülbelül itt stagnálhatunk, Európa viszont egy átlagos hozamot hozhat. 
  • Ha negatív a képünk, akkor az ingadozást lefelé vetítve lehet egy durva becslésünk mi állhat ez esetben előttünk.

Emeljük azért ki, hogy a politikai és geopolitikai bizonytalanságok előrejelzése még nehezebb dolog. 

Érdemes elgondolkodni, hogy akarjuk-e időzíteni a nagyobb fokú bizonytalanságot, vagy pedig nyúlunk inkább a befektetők szent gráljához, a diverzifikációhoz és egyenlően súlyozva szerzünk kitettséget ezen régiókban. Idén ez elég hasznosnak bizonyult eddig!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.