Donald Trump második elnöki ciklusának középpontjában ugyan egyértelműen a vámok és a geopolitikai feszültségek rendezése áll, a visszatérő elnök a háttérben elkezdte beváltani a kriptotér felé a kampány hajrájában tett ígéreteit is. Ez ugyanakkor a kriptodevizák árfolyamain távolról sem látszik meg: a bitcoin például több mint 20 százalékot esett Trump novemberi választási győzelme óta, és járt már 27 százalékos gödörben, a 80 ezer dolláros lélektani határ alatt is.
A kriptopiac mélyrepülése mögött az a nemzetközi piacokat is letaroló befektetői hangulatromlás áll, amit egyébként szintén maga Donald Trump idézett elő a vámháború kirobbantásával. A kiszámíthatatlan gazdaságpolitika elbizonytalanította a befektetőket az amerikai piacok versenyképességét tekintve, hiszen a tőke most már nem biztos benne, hogy a világ legnagyobb gazdasága a továbbiakban is fenntarthatóan tud majd növekedni, sőt, a recesszióba csúszással kapcsolatos hangok és félelmek is egyre csak nőnek.
Ez látványos tőkemenekítési hullámot idézett elő nemcsak az amerikai tőzsdén, de a világ szinte minden tőkepiacán egyaránt, a kriptopiac pedig, mint a kockázati eszközök királya, különösen nagy pofont kapott a befektetőktől, míg a biztonsági vételek, mint az arany, tovább folytatták tavaly már megkezdett nyerő szériájukat.
A hangulatot a hét közepén már valamennyivel javította, hogy az ukrajnai háború végének lehetséges közeledése miatt csökkent a geopolitikai feszültség-előidézte diszkont, illetve a friss amerikai inflációs adat elérkezte is, mely a vártnál lazább monetáris politikát tesz lehetővé a Fed részéről, növelve ezzel a vállalatok hitelfelvételi hajlandóságát, és elméletben hozzájárulva ezzel az eredmény- és árfolyam-növekedéshez is.
Mindennek a tőkepiaci hangulatjavulásnak ugyanakkor a kriptopiac ugyanakkor csak visszafogott mértékben lett részese: a bitcoin ugyan el tudott mozdulni a 77 ezer dolláros lokális mélypontról, a rali 80 ezer dollár környékén meg is akadt, és egyelőre nem látszik, hogy mi tudná visszatornászni a kurzust a messze 100 ezer dollár feletti történelmi árfolyamcsúcs közelébe. Főleg, hogy Trump, akinek személye elengedhetetlen volt az év végi szédületes ralihoz, ebből, ha úgy tetszik, már kivette a saját részét:
A befektetőknek azonban nagyon úgy tűnik, mindez nem elégséges ahhoz, hogy ellensúlyozni tudja mindazt a negatív lelkületet, amit a makrogazdasági bizonytalanságok egyre csak szaporodó tömkelege kiváltott a befektetőkből. Ennek egyik oka minden bizonnyal abban a tényben keresendő, hogy Trump lépései ugyan pro-forma megfelelnek a korábbi ígéreteknek, nem annyira erősek a piacra nézve, mint az előzetesen várták egyesek: a stratégiai tartalékba például az amerikai kormány nem fog vásárolni tokeneket, megnyomva ezzel a keresleti oldalt a kriptopiacon, csupán azokat tartja majd csak a digitális Fort Knox-ban, amelyeket például bűnözőktől lefoglal, és ezt a tartalékot értékesíteni sem fogja a piacon, a tőke így semmilyen formában nem jelenik majd meg a piacon.
Elméleti oldalról tehát Trump hitet tett a kriptopiac mellett, gyakorlati oldalról viszont nem nyúl majd bele a piacba,
ez pedig sokakat, minden jel szerint, elbizonytalanított további kriptohalmozásuk folytatásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.