BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Arany: hisztérikus emelkedéssel reagál az amerikai tőkepiac botlásaira – ennyit érhet unciánként

A sárga fémmel és kőolajjal kell kiegészíteni a Goldman Sachs szerint a befektetők klasszikus hosszú távú portfólióit. Amerika az aranyat teszi naggyá, jövőre 4000 dollárnál kopogtathat az unciánkénti jegyzés.

Az aranyat és az olajat ajánlja a Goldman Sachs az infláció elleni fedezetként a befektetők hosszú távú portfólióiba, miután a klasszikus 60 százalék részvény–40 százalék amerikai államkötvény modell alapmechanizmusa megbomlott, és mind többen kérdőjelezik meg a célszerűségét.

Gold bars, illustration arany
A Goldman is az aranyat ajánlja / Fotó: Science Photo Library via AFP

Kell az arany, meg egy kis kőolaj is a portfóliókba

Az alapmechanizmus megbomlása alatt azt értik, hogy az elmúlt időszakban az amerikai részvények és kötvények mozgása a korábbiaktól eltérően nem egyenlítette ki egymást, hanem a két eszköz inkább egy irányba húzott.

A legnagyobb problémaként ugyanakkor a hosszú lejáratú kötvények elmúlt hónapokban tapasztalt gyengülését, azaz a hozamok emelkedését azonosították, amit az idézett elő, hogy a befektetők egyre kevésbé tartanak ilyen állampapírokat a növekvő adósságspirál miatt.

Az elemzők mindezért a szokásosnál nagyobb arányú kitettséget ajánlottak aranyrudakban és valamivel kisebb – de még mindig pozitív – súlyozást ajánlottak a nyersolajra, mivel ezeknek a fedezeti eszközöknek a bevonásával védhetők meg a kötvény-/részvényportfóliók az inflációs sokkoktól.

A 60-40-es portfóliók tulajdonosai, akik átlagosan évi 8,7 százalékos hozamot céloznak meg, a hozamkockázatot az arany és az olaj hozzáadásával 30 százalékkal csökkenthetik – írják a Goldman elemzői.

Minden olyan 12 hónapos időszak alatt, amikor a reálhozamok mind a részvények, mind a kötvények esetében negatívak voltak, az olaj vagy az arany pozitív reálhozamot termelt

– tették hozzá.

Folytatódhat a befektetők aranyba menekülése

További potenciális kockázatot jelenthet – folytatják az elemzők –, ha a piacok elveszítik az amerikai intézmények hitelességébe vetett bizalmukat, illetve ha Donald Trump amerikai elnök továbbra is le akarja váltani Jerome Powellt a jegybank éléről, mivel a történelmi példák azt mutatják, hogy a központi banki függetlenség csökkenése magasabb inflációhoz vezet.

Egy ilyen forgatókönyv – amely egyidejűleg valószínűleg növelné az arany mint menedékeszköz vonzerejét is – a Goldman szerint tartós eladási hullámot válthat ki mind az amerikai kötvények, mind a részvények piacán.

 

Ha az amerikai költségvetési helyzettel és a Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak felerősödnek, a magánbefektetők aranyba menekülése jóval a bank jelenlegi előrejelzése fölé emelheti a sárga fém jegyzését, amely az év végére elérheti a 3700 dolláros unciánkénti árfolyamot, 2026 közepére pedig a 4000 dollárost.

Tekintettel arra, hogy az aranyrudak piaca kicsi a többi fő eszközosztályhoz képest, még egy kis diverzifikációs lépés – az amerikai kötvények és részvények rovására – is óriási ugrást eredményezhet az arany árfolyamában, miközben a legalább még három évig tartó robusztus központi banki vásárlások is drágítják a nemesfémet.

Az olaj vonzerejét a Goldman egyfelől abban látja, 

  • hogy az energiaellátás zavarai nehezen megjósolhatók, 
  • másrészt az OPEC-en kívüli országok kínálatnövekedése 2028-tól várhatóan erőteljesen lelassul, 

ezért megnő egy ellátási sokk esélye. Az aranyhoz mérten ajánlott nagyobb óvatosságot viszont az indokolja, hogy a magas tartalékkapacitás egyelőre korlátozza az áremelkedést.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.