Az elmúlt három év, és különösen a legutóbbi hat hónap alapján az arany kulcsszereplővé lépett elő mind a jegybanki stratégiákban, mind a befektetői szférában. Az aranypiacot jelenleg egyszerre hajtják fundamentális és technikai tényezők, amelyek egyaránt az árfolyam emelkedéséhez vezettek.
A jegybankok aranyvásárlásának hátterében több, egymással összefüggő gazdasági és geopolitikai ok áll, amelyek az elmúlt évek globális bizonytalanságai közepette még inkább előtérbe kerültek. Az egyik legfőbb motiváció a devizatartalékok diverzifikálása, mivel az arany árfolyama stabil, és nem függ egyetlen ország pénzügyi vagy politikai rendszerétől sem. A központi bankok ezzel csökkentik kitettségüket az olyan fő tartalékvalutákkal – elsősorban az amerikai dollárral – szemben, amelyek értéke jócskán ingadozhat gazdasági vagy politikai hatások következtében.
A növekvő geopolitikai bizonytalanság – legyen szó háborús konfliktusokról, szankciókról vagy a globális pénzügyi rendszer instabilitásáról – szintén fokozza az arany iránti keresletet , mivel az arany válság idején is megbízható és likvid eszköz marad. A jelentős aranytartalék egyúttal növeli a piaci bizalmat is, mind a belföldi gazdasági szereplők, mind a nemzetközi befektetők szemében, ami hozzájárulhat az ország pénzügyi stabilitásához. Végül, de nem utolsósorban, a jegybankok egy része arra számít, hogy a jelenlegi globális pénzügyi rendszer átalakuláson megy keresztül – például a dollár dominanciája csökkenhet –, és ebben a várható új rendben az arany szerepe még inkább felértékelődhet.
A G20-országok jegybankjai az elmúlt három év során példátlan mennyiségű aranyat vásároltak,
2022–2024 között minden évben meghaladta az éves vásárlás az 1000 tonnát: Kína, Lengyelország, India és Törökország volt a legaktívabb szereplő. Ez a fundamentális háttér megerősítette az arany szerepét, mint „safe heaven”, így növelve a hosszú távú keresletet, és stabilizálva az árfolyam-emelkedést. Az arany dollárárfolyama az elmúlt fél évben közel 25 százalékkal emelkedett. Technikai szempontból nézve a 2960–3000 dolláros szint fontos támasz, de előtte a 3150–3170 dolláros tartomány is támaszt képez, valamint a 3215–3230 is erős támasz rövid távon.
Ha nem akarjuk kitenni a portfóliót hatalmas kockázatnak, és az arany-dollár keresztet kereskedni, a fejlett tőkepiacok számos lehetőséget kínálnak más termékekben, ilyen például a GLD ETF. Az alap elsősorban fizikai aranyat tartalmaz, némi likvid devizával vegyítve. Célja, hogy tükrözze az arany árfolyamváltozását, levonva az alap költségeit. Kisebb tőkével rendelkező befektetőknek ideális befektetési lehetőség, ha meg akarják lovagolni az aranylázat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.