BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Osztalék: kínai cégek tömték ki a zsebeiket, most Európán a befektetők szeme

A kereskedelmi feszültségek miatti aggodalmak hatása már érződik a globális részvényesi juttatásoknál. A tőzsdei cégek világszerte közel négyszázmilliárd dollár osztalékot fizettek ki az első negyedévben, köszönhetően az évközi kifizetésbe kezdő kínai nagybankoknak.

Megtorpant a vállalati osztalékfizetések globális lendülete 2025 elején az előző év második felében látott dinamikához képest.

osztalék, kínai bankok
Élen jártak az osztalék kifieztésében a kínai bankok az év elején / Fotó: AFP

A tőzsdei cégek világszerte 398 milliárd dollár osztalékot fizettek az idei első negyedévben, ami 9,4 százalékos növekedés éves alapon a Vanguard eszközkezelő legfrissebb adatai szerint. Az előző három hónapi meredek felfutáshoz képest ez így is éles visszaesés a dinamikában, ami az egyik első jele annak, hogy az amerikai vámpolitika miatt kiéleződő kereskedelmi feszültségek óvatosságra intették a cégeket.

Lassult az osztalék kifizetésének üteme

Az elmúlt 12 hónap során ezzel 8,5 százalékra lassult a globális osztalékfizetési dinamika, ami 2,2 ezermilliárd dolláros részvényesi juttatást jelent.

A kereskedelmi vámok kedvezőtlen hatását részben elfedte a kínai nagybankok új keletű, évközi kifizetése. Kína hozzájárulása nélkül az osztaléktömeg stagnált volna a tavalyi szinten, miközben az amerikai és a japán vállalatok osztalékemelése ellensúlyozni tudta a részvényesi juttatásokat visszavágó országok szűkmarkúbb kifizetéseit.

A tartós fogyasztási cikkeket gyártók körében széles körű volt az osztalékok visszametszése, ami az első jele annak, hogy a vállalatok a fogyasztói kereslet visszaesésére készülnek a kihívásokkal teli gazdasági környezetben.

Meglepetésre már év elején elkezdtek fizetni a kínai nagybankok

A kínai vezetés az elmúlt időszakban nagy erőfeszítéseket tett a helyi tőkepiac átláthatósága és a részvényesi értékteremtés ösztönzése érdekében. Ennek eredményeként több helyi nagybank – szakítva az eddigi, éves osztalékfizetési hagyománnyal – elkezdett évközi osztalékot fizetni.

  • Az ICBC, 
  • a Bank of China, 
  • az Agricultural Bank of China 
  • és a Bank of Communications 

összesen 24,3 milliárd dollárt osztott vissza az első negyedévben a részvényeseknek, ami tavalyi, egész éves osztalékfizetésük felét tette ki.

A kínai vállalatok 2024-ig többnyire évente egyszer fizettek osztalékot. A mostani precedens alapján a Vanguad arra számít, hogy a kínai bankok osztalékfizetései egyenletesebben oszlanak majd el, és más kínai cégek is követhetik a nagybankok példáját, átállva a fél- vagy negyedévenkénti osztalékfizetésre.

Ha a kínai óriásbankok nem indították volna el meglepetésszerűen az évközi kifizetéseket, akkor a globális osztaléktömeg stagnált volna az első negyedévben.

Az amerikai pénzügyi, alapvető fogyasztási cikkeket gyártó és technológiai vállalatok nagyobb hozzájárulását ugyanis nagymértékben ellensúlyozta a nyersanyagtermelő és energiacégek mérsékeltebb kifizetése.

A kereskedelmi háborút az olvadó osztalékokon is megérezhetik a befektetők

Aggodalomra adhat okot az is, hogy a tartós fogyasztási cikkeket előállító vállalatok Észak-Amerikában 5,8 milliárd dollárral, Kínában pedig 2,3 milliárd dollárral kevesebb osztalékot fizettek a tavalyinál, vélhetően így reagálva a gyérülő vásárlói keresletre.

A második negyedévben az európai vállalatok kerülhetnek fókuszba, kontinensünk cégei ugyanis évente jellemzően egyszer fizetnek osztalékot, és az egész éves eredményszámok ismeretében döntenek a kifizetésről.

A Vanguard szerint egyre nagyobb kihívást jelenthet az európai cégeknek, hogy 2025-ben rekordszintű osztalékot fizessenek ki, mivel a kereskedelmi háború miatti aggodalmak veszélyeztetik az exportvezérelt európai gazdaságot.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.