Felkészítette a befektetőket éves profitkilátásainak romlására a Sony. A japán szórakoztatóelektronikai óriáscég szerdán jelezte, hogy legfontosabb üzleti mutatója, az üzemi nyereség szintje 0,3 százalékkal mintegy 8,7 milliárd dollárra nőhet csupán a jövő márciussal záruló üzleti évben.
A lendületesebb növekedésnek Donald Trump amerikai elnök által elrendelt, de július közepéig felfüggesztett büntetővámok vethetnek gátat, ennek negatív hatását 700 millió dollárosra becsüli a tokiói konszern vezetése. A prognózis azonban egyelőre nem tudta figyelembe venni a hét elején felvázolt kínai–amerikai vámegyezmény, azaz a vámbéke még ismeretlen mértékű, de mindenképp kedvező hatásait.
A profit-előrejelzésre 2 százalékos árfolyam-emelkedéssel reagált a Sony árfolyama a tokiói tőzsdén, noha a 8,7 milliárd dolláros tétel jócskán alatta marad a 10,2 milliárd dolláros elemzői konszenzusnak.
A pénzügyi szolgáltató üzletágának kiszervezésére készülő Sony egyúttal bejelentette, hogy egy 250 milliárd jenes, azaz 1,71 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot hirdet, erre már 4,5 százalékos ugrással reagált az árfolyam.
A készpénzben úszó japán óriásvállalatokra egyre nagyobb nyomás nehezedik a tőkehatékonyság és a részvényesi hozamok növelése érdekében, s ennek részint részvényeik visszavásárlásával, az árfolyam karbantartásával próbálnak eleget tenni.
A Sony azt is közölte, hogy szeptember 29-ével tőzsdére viszi a pénzügyi üzletágát, s annak eredményeit a következő negyedévekben már nem veszi figyelembe üzleti jelentéseinek összeállításakor. Csaknem 20 százalékot azonban megtartanak az üzletágban. A
megbízott és április óta már elnök-vezérigazgatói beosztásban tevékenykedő Hiroki Totokinak a cég legnagyobb forgalmú termékének, a PlayStation5 (PS5) konzolnak apadó eladásait is kezelnie kell. A most piacon lévő PS5 konzolból csak 2,8 milliót adtak el a negyedik üzleti negyedévben, azaz január és március között, ez 38 százalékos zuhanás az egy évvel korábbi adathoz képest. A teljes lezárt üzleti évben 18,5 millió PlayStation5 konzol kelt el, ez „csak” 11 százalékos darabszámcsökkenés.
A számok láttán nem meglepő, hogy a játékipari egység üzemi eredménye ugyanebben az időszakban 12,5 százalékkal, 630 millió dollárra csökkent. Nagyobb fellendülést aligha lehet várni, mivel több kiemelt piacon, így az Európai Unióban, Ausztráliában, Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban a magasabb inflációra és az árfolyam-ingadozásokra hivatkozva árat emeltek.
A Sony arra számít, hogy a játéküzletág profitja 16 százalékkal nőhet az új üzleti évben, főként a first-party játékok magasabb eladásainak köszönhetően.
Nagy és nyitott kérdés még, hogy az új amerikai vámok valójában miként hatnak a forgalomra és az eredményre.
Annál is inkább, mert a PS5 konzolok jelentős része az USA piacán talál gazdára, ráadásul ezeket eleve Kínában gyártják, tehát az ottani vámszabályok vonatkoznak rájuk. A Bloomberg szerint a kényszerű áremelések rontanának a Sony piaci helyzetén, az öt éve a piacon lévő konzolnak ráadásul a rivális Nintendo júniusban megjelenő Switch 2.-jével is versenyeznie kell majd a vevőkért.
Nehezíti a Sony dolgát, hogy a hatalmas érdeklődéssel várt Rockstar Games játék, a Grand Theft Auto VI tovább késik, pedig sokan emiatt a váltanák le a régi PS4-es konzoljukat modernebb PS5-re.
De nem csak a játékipari üzletágban akadnak megoldandó problémák. Az okostelefon-gyártóknak hatalmas tételekben szállított Sony-képérzékelő szenzorokat is érintik például a Trump-féle vámok, s az elnök által a külföldön gyártott amerikai filmekre belengetett 100 százalékos „Hollywood-mentő” büntetővám sem kedvez a filmstúdióval rendelkező japán óriáscégnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.