BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lavinát indíthat a magántőkepiacon a Harvard kötvényeinek értékelése

A magántőkealapokat már régen nem a hozamért vásárolják. Sokkal vonzóbb a fiktív és volatilitástól mentes vagyonértékelés.

Túlmutat a Harvard és Trump elnök politikai csatáján a republikánus Elise Stefanik képviselő beadványa, mely a nagy hírű egyetem kötvényeinek felülvizsgálatát célozza. Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) ugyanis kénytelen lesz a magántőkealapok széles körét bevonni a vizsgálatba, ha úgy találja, hogy valóban aggályos az egyetemi kötvények értékelése. Ezzel pedig lavinát indíthat a piacon. 

harvard magántőkealap
Túlértékeltek a magántőkealapok? / Fotó: AFP

Nagyobb bajban lehet a Harvard, mint hitték

Az egyetem pénzügyi háttere sokkal bizonytalanabb, mint amit az amerikai nyilvánosság láthat 

– írta a republikánus képviselő Paul Atkinsnek, a SEC elnökének. Azzal érvelt, hogy a Harvard 53 milliárd dolláros alaptőkéje nagy részét magántőkealapokba fektették, melyek gyakran túlértékeltek, mert az 

értékelésük belső becslésekre és elavult tranzakciós adatokra támaszkodik. 

Stefanik, aki maga is harvardi öregdiák, úgy véli: az eszközök valós, realizálható értéke valószínűleg messze a könyvekben megadott értékek alatt van a magasabb kamatlábak és a csökkenő magánpiaci értékelések miatt.

Diszkonttal forognak a másodlagos piacon

Az egész ágazat számára lesújtó eredményt hozhat egy SEC-vizsgálat, mely aligha lehetne időszerűbb, de nem a Harvard miatt. Ennél is fontosabb, hogy Washingtonban van támogatottsága annak, hogy

a magántőke-társaságok nagyobb szerepet kapjanak az amerikai nyugdíjprogramokban. 

Ezért is sürgető a reális értékelés. 

Az igazi probléma általában akkor merül fel, amikor a befektetőknek váratlanul készpénzre van szükségük, s nem tudják eladni részesedésüket a könyvelt értéken. A másodlagos piacon a magántőke-részesedések általában a hivatalos értékükhöz képest diszkonttal forognak. 

Tavaly az átlagos diszkont 11 százalék volt 

a Jefferies szerint. Sőt, a kockázati tőkealapokban, mely fontos szegmens, 25 százalékos! 

Nem a hozamért, csak a fiktív értékelésért vásárolnak magántőkealapot

Jellemzően a nettó eszközértéken tartják nyilván ezeket a befektetéseket, ami kinyitott egy kiskaput – amit a befektetési alapok gyakran kihasználnak. Tágas diszkonttal vásárolnak részesedést magántőkealapokban a másodlagos piacon, majd nettó eszközértéken beírják a könyvbe, 

így érve el egyetlen nap alatt akár 1000 százalékos nyereséget. 

Egy széles körű vizsgálat és az értékelési kiskapu bezárása veszélyes lavinát indítana el a magántőkepiacon. A befektetők jelentős része ugyanis csak azért fordult a magántőkealapokhoz, mert így volatilitástól mentes és kedvezően fiktív vagyonértékelést kap cserébe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.