BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terrorveszély miatt egymillió embert világítanak át Franciaországban, módosulhat az olimpiai megnyitó

Van B terv a párizsi olimpia szervezőinek a tarsolyában, ha terrorfenyegetések miatt veszélybe kerülne az esemény megnyitó ünnepsége. Az eredeti tervek szerint 300 ezer nézővel indítanák el az idei ötkarikás játékokat, de a moszkvai terrortámadás után a szervezőknek muszáj volt B tervet kovácsolniuk.

Terrorveszély esetére van B tervük a szervezőknek a párizsi olimpia gigantikus nyitóünnepségére, melyet a tervek szerint a Szajnán, több mint 300 ezer néző előtt rendeznek meg.

Terrorveszély miatt egymillió embert világítanak át Franciaországban, módosulhat az olimpiai megnyitó / Fotó: Teresa Suárez

Amélie Oudéa-Castéra sport- és olimpiáért felelős miniszter egy televíziós interjúban beszélt arról, hogy ha rákényszerülnek, fognak tudni változtatni az eredeti elképzeléseken. Ám a B tervről sokat nem árult el. A szervezőktől ezzel kapcsolatban olyan információ szivárgott ki, hogy a helyszínen nem változtatnának, de a parádé volumenét csökkentenék, például úgy, hogy a sportolók nem szállnának hajókra, csak a műsor szereplői.

Ma nincsen terrorfenyegetettség az olimpiára és a paralimpiára, de a továbbiakban is folyamatosan figyeljük a helyzetet

– nyilatkozott Oudéa-Castéra az Inside the Games oldal beszámolója szerint a France 2 csatornának. 

Attól, hogy nem beszélünk róla, hogy nem említjük a B tervet, nem jelenti azt, hogy nincs és nem számolunk vele.

Franciaország több ezer rendfenntartót kért szövetségeseitől a párizsi olimpia idejére

Franciaország több tucat országtól kért biztonsági erőket a területére. A 2024-es párizsi olimpia kiemelt biztonságú esemény. A készültséget fokozza az iszlám radikálisok okozta magas terrorfenyegetettség és az izraeli háború miatt a palesztin terroristák megtorlásától való félelem.

 

Fotó: Teresa Suárez

A kérdés azután erősödött fel, hogy két hete Moszkvában az Iszlám Állam által felvállalt terrortámadást hajtottak végre, melyben 144 ember vesztette életét. Ezt követően Emmanuel Macron francia elnök kormánya a legmagasabbra emelte a készültségi szintet „terrorista-vészhelyzet” miatt. Gerald Darmanin belügyminiszter pedig néhány nappal később jelezte, hogy 

egymillió embert világítanak majd át az olimpiáig, és Franciaország készen áll a biztonság fenntartására.

A párizsi nyári olimpia július 26-i megnyitójára a jelenlegi tervek szerint 326 ezer nézőt várnak, ebből 222 ezren ingyen tekinthetik meg a műsort. Az ünnepségen a tervek szerint 180 hajó szállítja majd a delegációkat a Szajna mintegy hat kilométeres szakaszán az Austerlitz hídtól az Eiffel-toronyig. A flottából 94 viszi majd a sportolókat, 86 jármű pedig a biztonsági és műszaki csapatok számára lesz fenntartva.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.