Az eseményekben nem szűkölködő hét első napján a jegybank - az Európai Központi Bankhoz hasonlóan - változatlanul hagyta az irányadó kamatlábat. Tehát nem csökkentett, annak ellenére, hogy a piacokon szemlátomást jelen voltak ilyen irányú várakozások, és ezek rendesen nyomták felfelé a forint árfolyamát. De nem is emelt, pedig a jövő évi inflációs célt (legfeljebb 4,5 százalékos éves drágulás 2003 decemberében) a Magyar Nemzeti Bank saját előrejelzése szerint sem tudja teljesíteni.
Kedden - miközben újabb rekordot döntött a forint az árfolyamsáv erős oldalán - megjelent az új inflációs adat. Októberben a piaci várakozásokat valamelyest meghaladó mértékben gyorsult az árszínvonal-emelkedés: az éves drágulás üteme 4,9 százalék volt, szemben az egy hónappal korábbi 4,6 százalékkal. Ez határozottan jelzi, hogy a gazdaságban véget ért a dezinflációs trend. Az árdinamika növekedése csaknem minden területre kiterjed. Az adatok közül a legkellemetlenebb, hogy úgy tűnik, teljesen kifulladt az erős forint tartós fogyasztási cikkekre gyakorolt hatása. A 2003. évet illetően jelentős piaci pesszimizmus figyelhető meg. Inflációcsökkenést gyakorlatilag senki nem vár, inkább stagnálásra, emelkedésre számítanak az elemzők. Ugyanakkor szembetűnő, milyen nagy a szóródás: a jövő esztendő végére 4,5 százalékos év végi prognózisok ugyanúgy előfordulnak, mint 6 százalék körüliek.
Szerdán a GKI Gazdaságkutató konferenciáján határozottan jelentek meg olyan vélemények, melyek a szigorú monetáris politikát kritizálták. Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató tudományos főmunkatársa szerint az infláció csökkentése nem elsődleges feladat, Surányi György exjegybankelnök pedig tulajdonképpen ugyanezt üzente azzal a kijelentésével, miszerint nem kell sietni a Gazdasági és Monetáris Unióba való belépéssel.
Eközben a jegybank makacsnak mutatkozik. Ezt látva a piacon elterjedtek olyan pletykák, hogy a monetáris politika irányítói a forint további erősítésének lehetőségeit keresik. Ez, valamint a Moody's meglepetésszerű csoportos felminősítése (Magyarország külföldi államadóssága két kategóriával került magasabbra) tovább növelte a hazai valuta árfolyamát, amely így immár veszélyesen közel került a sávszélhez, ahol a jegybanknak már beavatkozási kötelezettsége van. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.