BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzletorientált tudomány

Tíz éve vált le az állami köldökzsinórról a Gazdaságkutató Intézet, amely részvénytársasággá alakulva folyamatos termékbővítéssel és az üzleti szektor felé fordulás stratégiájával vált az egyik legnagyobb hazai konjunktúraelemző vállalattá. A GKI megpróbál viszonylag kicsi, rugalmas cég maradni, amely a gazdasági szektor folyamatos figyelemmel követésében látja a siker kulcsát - mondja Vértes András, a kutatóintézet elnöke.
2002.11.11., hétfő 00:00

Megalakulása óta vezeti a GKI Gazdaságkutató részvénytársaságot Vértes András, aki szinte teljes szakmai karrierjét a konjunktúrakutatásnak szentelte. A jelenlegi vállalkozás állami tulajdonú elődjében kezdő közgazdász - hatéves tervhivatali kitérő után - tér vissza korábbi munkahelyére, amelynek már vezetőjeként menedzseli a magántulajdonú céggé válást. A függetlenedés megkönnyítette az akkor még nem annyira megszokott különvélemények megjelenítését - emlékezik a GKI elnöke -, ugyanakkor az állami finanszírozás megszűnéséhez vezetett. Az intézmény már a magáncéggé válás előtt sem csupán költségvetési támogatásokra támaszkodott, 1992-től, a magántulajdonú részvénytársasággá váláskor azonban még erősebben merült fel a magánszféra felé fordulás igénye. Ma már mindössze az árbevétel negyede-ötöde származik állami intézmények megrendeléseiből, de itt is versenykörülményekkel szembesül a társaság.

Az alapkoncepció ma is az, hogy a konjunktúraelemzésre mint alaptevékenységre épülnek rá különböző alkalmazott kutatások. A termékskála azonban már nagyon kiszélesedett, a GKI százféle terméket értékesít, ami több mint 300 kiadványt jelent évente, ilyen értelemben a kutatók tulajdonában levő részvénytársaság a legnagyobb a hazai piacon - hívja fel a figyelmet az elnök, hozzátéve, hogy Európában is ritkák az ilyen széles spektrumot átfogó kutatóintézetek.

A nyugat-európai helyzettel való összevetés más dimenzióban is szükséges: a GKI vezetése 1992 óta következetesen törekszik arra, hogy minden kutatásának módszertana megfeleljen az Európai Unióban szokásosnak. Ezen túlmenően az EU 2000-től finanszírozza is a konjunktúrakutatást: az üzleti és a fogyasztói bizalmi index közösségi támogatásból valósul meg. Előtte hat éven keresztül ez volt a vállalkozás egyetlen veszteséges produktuma, ma viszont odáig fejlődött a kutatás, hogy olyan szektorokra is kiterjed, amelyekben az uniós tagországok nagy részében semmilyen felmérés nincs. Vértes a szolgáltatói szektorok módszertanilag nehéz konjunktúrakutatásában is nagy fantáziát lát. A csatlakozás után megélénkülő pályázati tevékenységhez és a

piaci koncentrációhoz szükséges tanácsadói tevékenység megnövekedésével is számol.

A GKI határozottan üzletorientált, vagyis a versenyszektor érdeklődését felkeltő területeken végez kutatásokat. Három-négy évente a részvénytársaság vezetése áttekinti a perspektivikus fejlődési irányokat, és ezek alapján dönt új területek kutatásáról. Így születtek meg olyan kft.,-k amelyek speciális feladatokkal foglalkoznak. Az energetikai piac liberalizálása és az egészségügy reformja nagy jelentőségűvé teszi ezeket a területeket, de az e-business dinamikus fejlődése is a kutatások ilyen irányú fejlesztését tette szükségessé.

A tevékenységi kör szélesedésével együtt járt a vállalati méret növekedése, amely az elmúlt kilenc évben ötszörös árbevétel-bővülést jelentett. Ugyanakkor a GKI tudatosan megpróbál kis cég maradni, nem a mennyiségi fejlődésre, inkább a rugalmasságra törekszik - szögezi le Vértes. A kéttucatnyi foglalkoztatott már magában foglalja az adminisztratív személyzetet is, igaz, ezzel a vállalat már Nyugat-Európban is közepesnek számítana.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.