BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

VG-körkérdés

Csaknem száz társaságban meglévő tulajdonát adja el rövid időn belül az állam - jelentette be az elmúlt héten a kormány. Szakértői vélemények szerint az értékesítést indokolhatja, hogy az állami vállalatoknál vagyonvesztést regisztrálhattak, ráadásul tetemes a költségvetési hiány is. A megkérdezettek kedvezőnek tartanák, ha a privatizációs bevételből jutna az egészségügy, oktatás, infrastruktúra fejlesztésére is. Jövő heti kérdésünk: Hogyan alkalmazkodik a forint erősödéséhez? Írja meg válaszát internetes honlapunkon! (www.vg.hu)
2002.11.08., péntek 00:00

Hegedűs Miklós



A GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója



Vagyonvesztés



"Az elmúlt négy esztendőben a magyar gazdaság látványosan fejlődött, a növekedési ütem azonban 2000 végétől lassult. Az állami tulajdonban lévő cégek vagyonvesztése kimutatható volt, még olyan társaságok esetében is, mint például a Mol. Ez a tendencia is arra sarkallhatta a kormányzatot, hogy átgondolja, érdemes-e az érintett vállalatokban az állami tulajdon megtartása. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az állami részvétel nem indokolható olyan területeken, ahol a piaci elvek érvényesülnek. Nem lehet elfeledkezni arról sem, hogy nem záródott le az évtizede húzódó kárpótlás, van még kárpótlási jegy a piacon. Jövőre csökkenteni kell a költségvetési hiányt is. A miniszterelnök ígérete szerint a magánosításból befolyt pénzt autópálya-építésre, vasútfejlesztésre fordítják, ezért kedvezőbb lenne, ha ezeket a forrásokat elkülönítetten kezelnék, nem kerülnének be a költségvetésbe, ezzel a folyamatok is jobban ellenőrizhetők."







Radács Imre



A Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) soros elnöke



Hazai részvétel



"Remélem, hogy azok a külföldi vagy hazai cégek, melyek megvásárolják az állami tulajdont, jobban tudják majd működtetni a vállalkozásokat, a tapasztalat ugyanis az, hogy a magánkézben lévő cégek hatékonyabban dolgoznak. Az elmúlt egy évben lelassult a gazdaság, s a magánosítás is hozzájárulhat a dinamikusabb növekedéshez. Bízom abban is, hogy a privatizációba be tudnak kapcsolódni a hazai vállalkozások is, ennek a feltételeit meg kell teremteni, hitel vagy más konstrukció formájában. Ennek érdekében a VOSZ is lobbizni kíván. Emellett természetesen szükség van a multinacionális cégek szerepvállalására is, az lehetőséget nyújtana a kis- és középvállalkozóknak, hogy beszállítókká váljanak. Egyetértek azzal, hogy a privatizációs bevételt infrastrukturális fejlesztésekre fordítsák, jó néhány külföldi vállalkozás ugyanis éppen azért nem telepedett le Magyarországon, mert az általa kiszemelt települést nehezen lehet megközelíteni."





Bartha Attila



A Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa



Költségvetési hiány



"Általános tapasztalat, hogy a vállalatokban nem célszerű fenntartani az állami tulajdont, kivéve, ha nemzetbiztonsági okokból ésszerűbb nem privatizálni. Fontos szempont, hogy a költségvetési hiányt csökkenteni kell, s ebben segíthet a privatizációból befolyt bevétel. Magyarország közelgő uniós csatlakozása, illetve az eurózónához való csatlakozás is megköveteli, hogy csökkenjen a hiány. Szerintem nem kell attól tartani, hogy a privatizáció kedvezőtlen időpontban kezdődik, hiszen az utóbbi időben a tőkepiacon kedvezőbb folyamatok játszódnak le, a BUX is jól teljesít, s a nyugat-európai indexek is túljutottak a mélyponton. Azok a prognózisok azonban nem teljesültek, melyek már az idei év második felében világgazdasági élénkülést jósoltak. Hoszszú távon mindenképpen fontos az út-, vasúthálózat, tömegközlekedés fejlesztése, s a befolyó pénzek egy részét erre, valamint az oktatás és egészségügy reformjára lehetne költeni."





Bogsch Erik



A Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója



Függetlenség



"A kormányzati privatizációs stratégiában cégünkkel kapcsolatban az szerepel, hogy egy 25 százalékos részvénycsomag értékesítése 2004-ben indokolt a 25 százalék plusz 1 szavazatnyi tulajdonhányadon felüli részesedés (0,16 százalék) kárpótlási csomagban történő értékesítése mellett úgy, hogy ez a társaság hosszú távú stratégiáját és függetlenségét nem korlátozhatja. Számunkra az a legfontosabb, hogy a kormány deklarálta a cég függetlenségét. Mivel a privatizáció sem az idén, sem jövőre még nem kerül napirendre, ezért lesz idő a koncepció kidolgozására, s az a napi munkánkat nem befolyásolja. Mivel a privatizáció időpontja ismert, ezért sem cégünk dolgozói, sem üzleti partnereink, sem a befektetők nem kerülnek bizonytalan helyzetbe. Úgy gondolom, hogy a bejelentés nem befolyásolja tőzsdei szereplésünket sem. Nem vagyok makrogazdasági szakember, ezért a kormány privatizációs stratégiájáról nem kívánok véleményt nyilvánítani."





Weltner János



A Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinikája orvosának interneten érkezett válasza



Adóbevétel



"A privatizáció folytatásától azt várom, hogy csökkenni fog az állam mozgástere azokon a területeken, ahol a piaci viszonyok képesek rendező elvként működni a társadalom érdekében. Nem véletlen az a mondás, hogy az állam a legroszszabb tulajdonos. A kedvező hatás az lehet, hogy az adóbevételek növekednek. Ugyanakkor az állam mozgástere növekedhet azokon a területeken, ahol a piaci viszonyok nem képesek a társadalom elvárásának megfelelően szabályozni a folyamatokat. Remélem, hogy a privatizációs bevételekből jut majd az egészségügy reformjára is, mely az ígéretek ellenére évek óta várat magára. Remélhetőleg a kormány körültekintően bonyolítja majd le a privatizációt, s csak megbízható, megfelelő bankgaranciával bíró vevőknek értékesíti majd az állami vagyont. A mai globalizációs világban nem a vásárló nemzetisége a döntő, hanem az, hogy milyen kondíciók mellett képes megvásárolni a szóban forgó üzletrészt."

Jövő heti kérdésünk: Hogyan alkalmazkodik a forint erősödéséhez? Írja meg válaszát internetes honlapunkon! (www.vg.hu) -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.