Kuncze Gábor a múlt hét közepén kizárta az együtt kormányzást a Fidesszel. Aztán szombaton Kóka János gazdasági miniszter közölte, az SZDSZ húszszázalékos egykulcsos adót javasol „az esetleges koalíciós tárgyalásokon”. Ebből érdekes dolgok következnek. Az egyik, hogy ilyen alapon a fideszesek és a szabad demokraták elképzeléseit lehetne a legkönnyebben öszszegyúrni, hiszen az ellenzéki párt is flat taxben gondolkodik, a tizennyolc százalék környékén. Ám azt ma már Oplatka Andráson – minden idők legjobb külhonból hazánkba szalajtott tudósítóján – kívül senki sem gondolja komolyan, hogy a két párt összefoghat. Ennél tréfásabb, hogy nem is olyan régen a szabad demokraták támogatásával fogadták el a Gyurcsány-kabinet sok évre szóló adókoncepcióját, amelyben történetesen nem esik szó egykulcsos adórendszerről. Egy tanulság: a ciklusokon átívelő törvények a megalkotóik szerint is mind olyanok, mintha kőbe vésték volna őket.
A kormánypártok közt persze nem fokozódik a helyzet, csak az SZDSZ tesz heves erőfeszítéseket markáns arcélének megrajzolása végett. Puskaporszag ezen a fronton nincs.
Más konstellációban viszont még lehet. Orbán Viktor Fidesz-elnök már érzi – legalábbis erről beszélt a Fidesz-utánpótlás hét végi edzésén. Most még nem nagyon látni, mire megy ki az Orbán-kommunikáció, túl azon, hogy különböző közegekben különböző hangvételt indokolt megütni. Mindenesetre egyre hajlamosabb vagyok azt sejteni, hogy a Fidesz elnöke a minél hevesebb, már-már forradalmi kampányhangulatra hajt. Magyarul: dupla vagy semmit akar játszani, mert szimplán nem megy. Nem győzöm ismételgetni: izgalmas hónapok jönnek. (GA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.