BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hogyan lehet javítani a közpénzügyek szabályozásán?

Bőven van mit tennie a kormányzatnak a közpénzügyek szabályozása terén. A vállalkozói szervezetek képviselői, kutatók támogatják a törekvést, és egyebek mellett az adóforintok költésének átláthatóságát remélik az új keretek meg-alkotásától. Ebben a témában lapunk május 31-én konferenciát rendez, erről információ a www.vg.hu/konferencia oldalon található.
2007.05.11., péntek 00:00

Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke

Közös érdek

„Az Amerikai Kereskedelmi Kamara üdvözli azt a szándékot, egyúttal ösztönzi a kormányzati oldalt, hogy egy új, egységes közpénzügyi törvény megalkotásával a közpénzek felhasználása a jövőben átlátható, nyitott és mindenki által egységes módon történjen. Az AmCham minden olyan kezdeményezést támogat, ami javítja az átláthatóságot a közszférában és az üzleti életben, s ezen a területen a kamara által legfontosabbnak tartott feladatok az információhoz való szabadabb hozzáférés, a politikai pártok finanszírozásának átalakítása és a közbeszerzés átláthatóságának növelése. Az átláthatóság jelentős kiterjesztése a fenti területeken közvetlenül javítja Magyarország nemzetközi versenyképességét, ez pedig mindannyiunk közös érdeke.”

Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója

Garanciák

„Nem foltozni kell az állami gazdálkodást szabályozó meglevő jogszabályokon, hanem egy átfogó, új törvénycsomagot kell alkotni. Ez vonatkozik természetesen a mindenkori költségvetésre is, vagyis a büdzsé tervezését, előterjesztésének módját és menetrendjét is tanácsos lenne új keretek közé helyezni, sőt, a bázisszemléletű költségvetéstől a programalapú költségvetés irányába kellene elmozdulni. Olyan garanciák beépítésére lenne szükség, amelyek nagyban segítik érvényre juttatni a szigorú egyensúlyi kontrollt a döntéshozatal folyamatában. Nem kerülhető meg a szaktörvények kérdése sem: ezek tárgyalása és elfogadása során eddig a fiskális szempontokat látványosan háttérbe szorították, jelentősen hozzájárulva a kiadások elszaladásához.”

Lepsényi István, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének társelnöke

Anyagi felelősség

„A kezdeményezés alátámasztja a VOSZ többször hangoztatott igényét a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és felhasználását illetően. Mint a vállalkozói gyakorlatban működik: a feladatok meghatározásához hozzárendeljük a költségkeretet és a felelőst. Ezt követi a végrehajtás ellenőrzése. A tervszámok meghatározásánál a nullbázisú tervezést és a projektmegközelítést alkalmazzuk, ennek a közterhek csökkenéséhez kell vezetnie. A felelős gazdálkodás megköveteli az anyagi felelősséget, és ezt kell alkalmazni a közpénzek kezelésében is. A gazdaság fejlődéséhez elengedhetetlen a stabilitás. Ezért is előnyös lenne mindezt az Alkotmányban rögzíteni, de ennek realitását a jelenlegi politikai konstellációban nem látom reálisnak.”

Bartha Attila, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. kutatási vezetője

Szigorítás

„Mind a nemzetközi komparatív közgazdaságtani irodalom, a hozzá kapcsolódó empíriával, mind az utóbbi hat év keserű hazai tapasztalatai aláhúzzák: a magyar közpénzügyi helyzet hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása elképzelhetetlen erős intézményi biztosítékok nélkül. Az amúgy is reformra szoruló nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási alap be- és kifizetési paramétereit szigorú szabályokkal, automatizmusokkal célszerű kezelni, miközben az alapokat meg kell tisztítani a szociális jellegű kifizetésektől. A helyi önkormányzatok pénzügyeinél a szabályozás nagyobb átalakítását ugyanakkor meg kell előznie egy közigazgatási reformnak. A központi költségvetés szabályozásában nem új hivatal felállítása a kívánatos; ennél fontosabb a szigorú szabályok Alkotmányba foglalása.”

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke

Átláthatóság

„Üdvözöljük a törvényalkotással kapcsolatos elképzeléseket. Nagyon fontos követelménynek tartjuk, hogy a túlköltés jogszabályban meghatározott szankciókat vonjon maga után. Alapvető, hogy »legyen mihez mérni«, azaz a költségvetési vonzatokat a megfelelő szabályozási szinteken kötelezően be kelljen mutatni. Tagadhatatlan, hogy bizonyos területeken (például a pályázati pénzeknél) határozott és maximálisan támogatható szándék mutatkozik az átláthatóság javítására, a felhasználás és a számonkérés szabályainak szigorítására. A közpénzeket is hasonlóan kellene kezelni. Számolni kell azzal, hogy a közpénzügyek és a vállalkozói szféra kapcsolatrendszerének kimunkálására is szükség lesz. Ebben a munkában az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kész közreműködni.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.