Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke
Közös érdek
„Az Amerikai Kereskedelmi Kamara üdvözli azt a szándékot, egyúttal ösztönzi a kormányzati oldalt, hogy egy új, egységes közpénzügyi törvény megalkotásával a közpénzek felhasználása a jövőben átlátható, nyitott és mindenki által egységes módon történjen. Az AmCham minden olyan kezdeményezést támogat, ami javítja az átláthatóságot a közszférában és az üzleti életben, s ezen a területen a kamara által legfontosabbnak tartott feladatok az információhoz való szabadabb hozzáférés, a politikai pártok finanszírozásának átalakítása és a közbeszerzés átláthatóságának növelése. Az átláthatóság jelentős kiterjesztése a fenti területeken közvetlenül javítja Magyarország nemzetközi versenyképességét, ez pedig mindannyiunk közös érdeke.”
Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója
Garanciák
„Nem foltozni kell az állami gazdálkodást szabályozó meglevő jogszabályokon, hanem egy átfogó, új törvénycsomagot kell alkotni. Ez vonatkozik természetesen a mindenkori költségvetésre is, vagyis a büdzsé tervezését, előterjesztésének módját és menetrendjét is tanácsos lenne új keretek közé helyezni, sőt, a bázisszemléletű költségvetéstől a programalapú költségvetés irányába kellene elmozdulni. Olyan garanciák beépítésére lenne szükség, amelyek nagyban segítik érvényre juttatni a szigorú egyensúlyi kontrollt a döntéshozatal folyamatában. Nem kerülhető meg a szaktörvények kérdése sem: ezek tárgyalása és elfogadása során eddig a fiskális szempontokat látványosan háttérbe szorították, jelentősen hozzájárulva a kiadások elszaladásához.”
Lepsényi István, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének társelnöke
Anyagi felelősség
„A kezdeményezés alátámasztja a VOSZ többször hangoztatott igényét a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és felhasználását illetően. Mint a vállalkozói gyakorlatban működik: a feladatok meghatározásához hozzárendeljük a költségkeretet és a felelőst. Ezt követi a végrehajtás ellenőrzése. A tervszámok meghatározásánál a nullbázisú tervezést és a projektmegközelítést alkalmazzuk, ennek a közterhek csökkenéséhez kell vezetnie. A felelős gazdálkodás megköveteli az anyagi felelősséget, és ezt kell alkalmazni a közpénzek kezelésében is. A gazdaság fejlődéséhez elengedhetetlen a stabilitás. Ezért is előnyös lenne mindezt az Alkotmányban rögzíteni, de ennek realitását a jelenlegi politikai konstellációban nem látom reálisnak.”
Bartha Attila, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. kutatási vezetője
Szigorítás
„Mind a nemzetközi komparatív közgazdaságtani irodalom, a hozzá kapcsolódó empíriával, mind az utóbbi hat év keserű hazai tapasztalatai aláhúzzák: a magyar közpénzügyi helyzet hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása elképzelhetetlen erős intézményi biztosítékok nélkül. Az amúgy is reformra szoruló nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási alap be- és kifizetési paramétereit szigorú szabályokkal, automatizmusokkal célszerű kezelni, miközben az alapokat meg kell tisztítani a szociális jellegű kifizetésektől. A helyi önkormányzatok pénzügyeinél a szabályozás nagyobb átalakítását ugyanakkor meg kell előznie egy közigazgatási reformnak. A központi költségvetés szabályozásában nem új hivatal felállítása a kívánatos; ennél fontosabb a szigorú szabályok Alkotmányba foglalása.”
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke
Átláthatóság
„Üdvözöljük a törvényalkotással kapcsolatos elképzeléseket. Nagyon fontos követelménynek tartjuk, hogy a túlköltés jogszabályban meghatározott szankciókat vonjon maga után. Alapvető, hogy »legyen mihez mérni«, azaz a költségvetési vonzatokat a megfelelő szabályozási szinteken kötelezően be kelljen mutatni. Tagadhatatlan, hogy bizonyos területeken (például a pályázati pénzeknél) határozott és maximálisan támogatható szándék mutatkozik az átláthatóság javítására, a felhasználás és a számonkérés szabályainak szigorítására. A közpénzeket is hasonlóan kellene kezelni. Számolni kell azzal, hogy a közpénzügyek és a vállalkozói szféra kapcsolatrendszerének kimunkálására is szükség lesz. Ebben a munkában az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kész közreműködni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.