Alighanem az 1970-es években tapasztalt „holland betegség” sajátos, „posztszovjet” válfajáról van szó. Annak idején, mint ismeretes, az Északi-tenger olajmezőinek hasznából hirtelen a kis országba áradó bevételek felértékelték a holland nemzeti valutát, kül- és belföldön versenyképtelenné téve a gazdaság más szektorainak termékeit.
Oroszországban is a pénzügyi szférában mutatkoznak a vészjósló jelek. Egyrészt annak kell tekintenünk a hihetetlen ütemben növekvő importot. Hivatalos adatok szerint az évtized elejétől 3,7-szeresére nőtt a behozatal, amelyet a 2,3-szeresére szökött exporttal kell szembesíteni. Csakhogy hét év átlagában az export közel 80 százalékát a szénhidrogén-kivitel adta, ez már önmagában torz arány. Ráadásul hasonlóan furcsa képet mutatnak a behozatali adatok is. Az orosz vámhivatal által most közzétett mutatókból kitűnik, hogy a tavalyi év első hat hónapjához képest az idei első fél évben 21 százalékkal nőtt a hús, 34 százalékkal a hal és 2,2-szeresére az alkohol, illetve az alkoholmentes italok behozatala, háttérbe szorítva a belföldi árut.
Az importnövekedésnél is aggasztóbb a külföldről felvett hitelek ugrásszerűen növekedő aránya. Az Orosz Bank hivatalos adatai szerint az ország pénzintézetei 2000-ben 1,5 milliárd, vállalatai pedig 1,8 milliárd dollár hitelt vettek fel külföldön. Ez a szám 2004-ig is kétévente dinamikusan nőtt, majd 2006-ban a bankok esetében a 2004-es 7,1 milliárdról hirtelen 51,2 milliárdra, a vállalatoknál 31,7 milliárdról – ugyancsak két év alatt – 53 milliárdra ugrott. Az idei év első hat hónapja további növekedést sejtet: a pénzintézetek 37,5 milliárdos, a vállalatok 71,1 milliárdos külföldi hitelfelvétele a tendencia erősödéséről tanúskodik.
Ha a fárasztóan sok adat silabizálása közben egy másodpercre elgondolkodunk, rá kell jönnünk, hogy az orosz bankok és vállalatok nem kis részben a pénz kimenekítésére vesznek fel külföldi hiteleket, kötnek nagy összegű importszerződéseket. Ez már a „holland betegség” orosz változatának a sajátossága. Tisztában vannak vele a German Gref vezette gazdasági minisztériumban is, ahol már jelezték, hogy a külföldi vállalati hitelfelvétel már az első hat hónapban 20 százalékkal meghaladta az egész 2007. évre prognosztizált összeget.
Gref és a pénzügyminisztérium élén álló Alekszej Kudrin csapata azonban hetek óta nem tud érdemi munkát végezni, mert inog alattuk a szék. Annak ellenére, hogy Viktor Zubkov, a nemrég kinevezett új kormányfő nem jelentett be elődjétől eltérő gazdaságpolitikát. Az állami dumában, az orosz törvényhozásban elmondott első beszédében lényegében megismételte Vlagyimir Putyin elnöknek a dinamikusan fejlődő orosz hadiipar prioritására, valamint a nehezen átlátható, populista nemzeti gazdasági projektekre vonatkozó korábbi kijelentéseit.
De Zubkov szerepvállalása új gazdasági program nélkül is megteszi majd a hatását: az orosz talajon ilyen magas szintű kádercserénél elkerülhetetlen pozícióharc jó időre jegeli majd a tényleges gazdaságpolitikai lépéseket. Kivált, hogy a miniszterelnök az első kormányülésen – érdemi mondanivaló hiányában – dörgedelmes szónoklatban lehordta a tárcavezetőket, közülük egy darabig senki nem érezheti magát biztonságban.
A kialakult helyzetben az orosz bankrendszer lehet a vesztese a moszkvai Nemzetstratégiai Intézet elemzésében „hitelfelvételi járványnak”, a Financial Times pénteki számában pedig „őrült tempóban növekvő hiteligényléseknek” nevezett jelenségnek. A Standard & Poor’s hitelminősítő intézet jelentése szerint az elkövetkező 12 hónapban az orosz bankoknak mintegy 40 milliárd dollárt kell törleszteniük a valutában felvett, főleg rövid lejáratú nyugati hitelekből. A helyzetet bonyolítja, hogy az orosz pénzintézetek tulajdonosi körét többnyire sűrű homály fedi, a felügyeletek tevékenysége pedig távol áll a hasonló nyugati szervezetek szakmai színvonalától.
A „vadkeleti holland betegség” első jelei megmutatkoznak az egyébként is gyengélkedő dollár és a rubel jelentős árfolyamváltozásaiban: a januárban még 26 rubelt érő dollárért pénteken már csak 24,7 rubelt kellett fizetni.
S hogy egy kicsit messzebbre is tekintsünk, látni kell, hogy az orosz költségvetés kilátásait mindemellett rontja az energiaárak Moszkvában kész ténynek tekintett csökkenése. Kormányzati körökben 2010-re 50, a következő évre pedig 49 dolláros kőolajárral számolnak. Ez az exportőröknek rémálom, hiszen az orosz pénzügyminisztérium hivatalos adatai szerint ma a központi büdzsé egyharmadát adják a kőolaj- és földgázbevételek. A helyi költségvetés számaival egyesített adatok szerint pedig ez az arány megközelíti az ötven százalékot. Ha a kőolaj ára csupán egyetlen dollárral csökken, az 52,5 milliárd rubeltől fosztja meg a kormányzatot.
Igaz, a régóta kilátásba helyezett árváltozás mindmáig nem következett be. Nyikita Kricsevszkij, a Nemzetstratégiai Intézet elemzője azonban nemrég arra figyelmeztette az orosz politikai elitet, hogy az energia „politikaérzékeny” áru. Az 1980-as évek közepén, amikor Ronald Reagan amerikai elnök munkatársainak sikerült rábeszélni „a sejkeket” – az OPEC-országok vezetőit –, hogy radikálisan növeljék a kitermelést, olyan mértékben csökkent a kőolaj világpiaci ára, hogy az nagyban hozzájárult a fegyverkezési versennyel dollármilliárdokat elvesztegető Szovjetunió széteséséhez.
George W. Bush kormányzatának jelenlegi politikája mellett kizárt, hogy Washington ma képes lenne egy ilyen egyezség elérésére. A „holland betegség” szimptómáit azonban komolyan kell venni Moszkvának és a világnak is.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.