– A hazai privát banki ügyfélkör vagyonának változása mennyiben tükrözi a válság alakulását?
– Ma már egyre többen tisztában vannak azzal, hogy kockázatmentes magas hozam nem létezik, értik a befektetések rizikója és a profit várható nagysága közötti összefüggést. A válság előtti időszakot itthon is az elkényelmesedés jellemezte, ez növekvő kockázatvállalási hajlandósággal és gyors ütemű vagyonnövekedéssel párosult. Ezt a helyzetet a 2008-ban kitört válság alapjaiban változtatta meg: mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon komoly vagyonvesztéssel kellett szembenézniük a szereplőknek. A magyar szolgáltatók viszont abból a szempontból szerencsésebb helyzetben voltak, hogy a hazai befektetőket viszonylag erős kockázati averzió jellemezte, így látványos összeomlásokra nem akadt példa. Büszkék vagyunk arra, hogy az OTP Bank privát banki üzletágánál még 2008-ban sem történt vagyonvesztés, 2009 és a múlt év pedig már stabil növekedést hozott. Ezt az ügyfelek bizalmának a jeleként értékeljük, amit a szakma is elismer, elnyertük a Euromoney 2011- legjobb Privát Bank Magyarországon díjat és a The Banker is minket díjazott, mint a régió legjobb privát banki szolgáltatóját. Az OTP Bank privát banki üzletágában 2004 óta a válság ellenére is 22,4 százalékos éves átlagos növekedés mutatkozott, ez arra utal, hogy a piac még mindig a kezdeti vagyonfelhalmozási stádiumban tart.
– 2009 elején viszont kisebbfajta pánik alakult ki a magyar magánbefektetők körében, és százmilliárdos nagyságrendű becslések repkedtek a külföldre távozó pénzekről. Ebből menynyit éreztek meg?
– 2009 elején valóban érezhető volt a pénzkivonás, de nem ingatta meg a magyar piacot: januártól áprilisig lecsengett ez az időszak. A vagyon külföldre menekítésének több oka is lehetett: ugyanúgy az elszabadult forintárfolyamra és a politikai válságra adott pánikreakció, mint a teljesen tudatos földrajzi kockázatmegosztás. Ebben az időszakban ugyanakkor bőséggel találkoztunk olyan ügyfelekkel is, akik devizára váltották át pénzüket, majd itthon fektették be.A külföldi befektetéseknél ugyanakkor nyilvánvaló, hogy nagyon nagy a hozamnyomás: az elérhető alacsony kockázattal párosuló hozamszint ugyanis a hazaival összevetve nagyon alacsony, miközben a szolgáltatók jóval drágábbak. Így az ügyfélnek, ha látható hozamot akar elérni, esetenként jóval kockáztatóbbnak kell lennie a befektetéseit illetően, mint ami egyébként számára komfortos.