10 éve írtuk
Lassú lesz a fellendülés
V éget ér a recesszió ez év második felében az unióban, 2010-ben már éves szinten is szerény növekedés várható a tagállamok zömében – közölte előrejelzésében az Európai Bizottság. A fellendülés nem lesz gyors, mivel főleg átmeneti tényezőknek köszönhető. A tartós növekedési pályára álláshoz még komoly akadályokat kell leküzdeni: a legfontosabb a nagy munkanélküliség, amely miatt a lakosság nem mer költekezni, így nem élénkül kellően a belföldi kereslet. Gondok vannak az exporttal is, részben az erős euróárfolyam, részben a gyenge globális kereslet miatt. A fellendülést nálunk is főleg a sanyarú munkaerőpiaci helyzet akadályozza. (VG 2009. november 4.)
20 éve írtuk
Szerződések tízezreit módosítják a bankok
Decembertől a bank felelőssége minden kártyakár, ha az ügyfél bejelenti: eltűnt a plasztiklapocskája, vagy megtudták az adatait. Nemrég ezért állampolgárok tízezrei kaptak szerződésmódosítási ajánlatot a pénzintézetüktől. A bankok egy része attól tart, hogy az új szabály a visszaélések terjedésével jár majd. Mások a károk növekedését fejlesztésekkel előzik meg. (VG 1999. november 10.)
30 éve írtuk
Nagy-Britannia ellenjavaslatot tett
az Európai Monetáris Unióra
A közös központi bank és a közös valuta helyett Nagy-Britannia az Európai Monetáris Unió létrehozásában az elsődleges szerepet az egymással versengő közös piaci valutáknak szánja – derül ki abból a javaslatból, amelyet az új brit pénzügyminiszter, John Major hozott nyilvánosságra London válaszaként a Delors-tervre. Megfigyelők szerint a brit program kidolgozásával nemcsak alternatíva merült fel a Delors-tervvel szemben, hanem talán némi változás is bekövetkezett Thatcher álláspontjában: már nem az a kérdés, hogy Nagy-Britannia csatlakozzon-e az EMS-hez, illetve az EMU-hoz, hanem az, hogy mikor és hogyan.
(VG 1979. november 4.)
40 éve írtuk
A brit Fehér Könyv visszhangja
Hulljon a férgese” – a brit kormány látható következetességgel tartja magát meghirdetett elvéhez, azaz nem hajlandó a bajba jutott vállalatok megsegítésére. Legutóbb a British Leyland kényszerhelyzetbe hozott dolgozói maguk fogadták el a vállalatvezetés szanálási tervét, amely a BL több üzemének bezárása és nagyszámú elbocsátások árán ígéri a vállalat talpra állítását. A csütörtökön nyilvánosságra hozott Fehér Könyv szellemében a British Petroleum részvényeinek piacra dobása után a parlament elé terjesztették azt a törvényjavaslatot, amely az állami British Airways légitársaság magánkézbe adását tervezi. El kell ismerni, hogy Thatchernek senki nem tehet szemrehányást, a konzervatívok a választási programjukkal összhangban cselekszenek, s azt ígérik, hogy a hosszú böjt majd meghozza a gyümölcsét. (VG 1979. november 3.)
50 éve írtuk
IMF-jelentés a valutatartalékokról
L ondonban nyilvánosságra hozták a Nemzetközi Valutaalap jelentését a tagállamok arany- és devizatartalékainak alakulásáról. A jelentés szerint Anglia kivételével a vezető tőkés európai országok tartalékai szeptemberben közel 2 milliárd dollárral emelkedtek, nagyrészt a nyugatnémet készletek felduzzasztása következtében. Szeptember végén a fejlett tőkés országok együttes tartalékai – beleértve az IMF-nél felhalmozódott követeléseket – 57,5 milliárd dollárt tettek ki. (VG 1969. november 5.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.