BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A termelés húzza a gazdaságot

2021.01.29., péntek 05:00

A járvány tavaszi megjelenését követően találgatások kezdődtek, hogy vajon milyen alakú lesz a kilábalás. Eleinte a legtöbben a V alakú felpattanásban bíztak, de már megjelentek az U alakú, elnyújtottabb, a W alakú, visszaeső, sőt az L alakú, tartós csökkenést feltételező prognózisok is. A harmadik negyedévben látott meredek, de nem teljes felpattanás a V alak második szárát nem fejezte be, a járvány második hulláma előtt pedig már látszott, hogy a kilábalás ellaposodhat, amit leginkább pipa vagy gyökjel alakú kilábaláshoz lehetett hasonlítani. A járvány második-harmadik hullámának megfékezésére hozott újabb korlátozó intézkedések következtében ugyanakkor már elkerülhetetlennek tűnt a W alakú kilábalás, noha a második mélypont jóval kisebb mértékű lehet az elsőnél – ezt leginkább az egyes országokban hozott újabb korlátozások szigorúsága, valamint a gazdasági szerkezet határozza meg.

Arra azonban senki nem számított, hogy egy új betűt kell találni a folyamatok leírására. A K alakú kilábalás arra utal, hogy az egyes ágazatok teljesen eltérően reagáltak a járvány második hullámára. Az újabb korlátozások már nem érintették az ipart és az építőipart, ezekben az ágazatokban folytatódhat a kilábalás. A világkereskedelem fellendült, amit a kritikus konténerhiány vagy az autógyártásban a csiphiány is tükröz. Az egyes ágazatok szétválását jelzi, hogy míg a korlátozások által sújtott szolgáltatások kilátásait összefoglaló bizalmi és hangulatindexek visszaestek – bár jóval kisebb mértékben, mint a tavasszal –, addig az ipari mutatók többnyire továbbra is magas szinten maradtak. Ennek hátterében a bővülő kínai kereslet mellett az áll, hogy a háztartások az utazások, nyaralások, szabadidős tevékenységek elmaradása következtében megtakarított összegek, az úgynevezett „kényszermegtakarítások” egy részét árucikkekre költi, különösen az északi, a turizmus szempontjából küldő országokban.

Ezek a folyamatok a hazai gazdaságban is megfigyelhetők. Az ipari termelés – a decemberi értéktől függően – 4,5-5 százalék körüli növekedést mutathatott a tavalyi negyedik negyedévben, a kedvező kilátásokat a negyedik hónapja növekvő megrendelések is mutatják. Az ipari termelés 7-7,5 százalékponttal érhet el jobb teljesítményt az előző negyedévinél, ami a GDP-t is 1,3-1,5 százalékponttal húzhatja feljebb a harmadik negyedévhez képest. Az építőipar a novemberi megugrásnak köszönhetően szintén meredek, két számjegyű javulást érhet el, ami további 0,5-0,7 százalékponttal javíthatja a negyedik negyedéves GDP-t, a kedvező kilátásokat itt is a szerződésállományok megugrása jelzi. A termelő­ágazatok tehát a szolgáltatások várható visszaesésének túlnyomó részét ellensúlyozhatják, érdemben csökkentve a negyedik negyedév visszaesésének mértékét. A szálláshely-szolgáltatást és a turizmust leszámítva a legtöbb szolgáltatási alágazat visszaesése a tavaszihoz képest kisebb mértékű lehetett, még a vendéglátásban is. A szállítási ágazatok közül a személyszállítás újra nagyobb csökkenést mutathatott, de az áruszállítás az ipar jó teljesítményének következtében elkerülhette a visszaesést. Több ágazat már sikeresebben alkalmazkodhatott a járvány második hullámához, például már működnek online színházak, a versenysport – zárt kapuk mögött – zajlik.

Rövid távon, a tömeges oltásig, még vegyes folyamatok határozhatják meg a gazdasági teljesítményt. Az autógyárak csiphiány miatti leállása, termeléscsökkentése átmeneti tényező, a hatalmas rendelésállomány következtében gyorsan visszapattanhat az ágazat, ami már az első negyedévben megtörténhet. Az építőiparnak a tavaly év végén bejelentett lakásépítési és -felújítási támogatások mellett az állami, uniós és ipari beruházások adhatnak lendületet. A korlátozásokat azonban csak akkor lehet fokozatosan enyhíteni, ha a legveszélyeztetettebb társadalmi csoportok már megszerezték a védelmet, és ennek eredménye már a kórházi ellátásra szorulók és a halálozások számában is tükröződik. De feltehetően átmenetileg szükség lehet arra, hogy egyes szolgáltatások igénybevételét oltásigazoláshoz kössék. A korlátozások teljes feloldása a nyájimmunitás megszerzéséig nem való­színű, utána azonban az elhalasztott kereslet pótlására óriási igény, ennek következtében kifejezetten meredek fel­pattanás várható.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.