A lengyel kormány múlt heti döntése, mely szerint a Mollal kezdik meg a kizárólagos tárgyalásokat a legnagyobb lengyel olajtársaság, a PKN Orlen 17,6 százalékos részvénypakettjének eladásáról, azt jelenti, hogy a regionális olajipari konszolidáció eddigi nyertesének már egyértelműen a magyar cég tűnik. Noha a Molt támogató döntést az éppen távozó kormány hozta, lengyel elemzők szerint jó esély van arra, hogy a várhatóan a hónap végére felálló baloldali kormánnyal is sikerül a Molnak elfogadtatnia terveit -- ez pedig azt jelentené, hogy a konszolidáció következő és eddigi legfontosabb lépése a Mol és a PKN egyesülése lesz.
Természetesen nem lehet tudni, hogy a Mol pontosan mivel győzte meg a lengyel döntéshozókat -- a gázüzlet tetemes vesztesége miatt pozitív cash-flow-t felmutatni már nem tudó, ugyanakkor lassan kritikus eladósodottsági mutatókkal küzdő Molt sokáig esélytelenebbnek tartották a piacon a gyakorlatilag akármilyen árat kínálni képes, készpénzben úszkáló OMV-vel szemben. Az, hogy a Mol mégis győzni tudott, óriási személyes sikert jelent a társaság külföldi terjeszkedésért felelős vezetőjének, Áldott Zoltánnak is.
A ma mindössze 33 éves szakember 1991-ben szerezte diplomáját a közgazdaság-tudományi egyetemen, majd a következő négy évben pénzügyi tanácsadó cégeknél dolgozott. 1995-ban került a Molhoz, ahol két éven át -- a legérdekesebb időszakban -- vezette a társaság privatizációs főosztályát. A tőzsdei felfutás, a cég iránti befektetői érdeklődés csúcspontján -- ekkor zajlott a társaság két nagy részvénykibocsátása, melynek keretében az állami tulajdonrész 25 százalékosra csökkent --, 1997-től 1999-ig a Mol tőkepiaci igazgatója volt, majd a társaság új stratégiájának meghirdetése után nevezték ki ezen terület vezérigazgató-helyettesének. Mint ismert, e koncepció fő eleme a régiós terjeszkedés, s ennek első eredménye volt a Slovnaft 2000 év eleji megszerzése az OMV elől. Elemzők szerint e siker döntő részben befolyásolta a mostani, PKN-nel kapcsolatos döntést is, hiszen a Slovnafttal megerősödött Mol az OMV-nél jóval több szinergiát tudott kínálni a PKN és annak petrolkémiai érdekeltségei számára.
A Molnál az idén júniusban létrehozták az ügyvezető testületet, mely a társaság stratégiájának szenteli figyelmét: a grémium négy tagja Áldott Zoltán mellett -- aki ekkortól stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóként dolgozik -- Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató (a testület elnöke), Mosonyi György vezérigazgató és Michel-Marc Delcommune pénzügyi vezérigazgató-helyettes.
Áldott Zoltán az utóbbi időszakban mintha tudatosan kerülte volna a nyilvánosságot: az igazgató az elmúlt évben egyetlenegyszer, egy sajtóbeszélgetésen jelent meg magyar újságírók előtt. Nyilatkozataival elvétve külföldi hírügynökségek beszámolóiban találkozhattunk. Mindez természetesen nem meglepő: a cég számára rendkívül fontos tárgyalásokról, pályázatokról részleteket már csak az ilyenkor szokásos titoktartási kötelezettség miatt sem adhatnak a vezetők.
Áldott Zoltánnak és a többi Mol-vezetőnek ugyanakkor ezúttal sincs sok ideje az ünneplésre: a következő hetekben az új lengyel kormánnyal folytatandó tárgyalások mellett a Mol további, déli, délkeleti terjeszkedése is napirenden szerepel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.