BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős leszálló ág

Bár az utolsó napok már mutattak némi változást, az elmúlt hétre mégis inkább a rossz gazdasági hangulat volt a jellemző. A napvilágot látott gazdasági adatok ugyanis arról árulkodtak, hogy -- hiába vártak sokan év végi fellendülést -- már az amerikai terrortámadás előtt is erősen leszálló ágban volt az amerikai, illetve európai gazdaság. Erre "erősített rá" az amerikai tragédia közvetlen, illetve a pszichés tényezőkön keresztüli közvetett hatása, aminek egyenes következményei azok az előrejelzések, melyek csak 2002 második felére (esetleg még későbbre) teszik az újabb világgazdasági konjunktúrát. Lefelé módosította GDP-előrejelzéseit többek között a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), a Standard & Poor''s és a Goldman Sachs is.
2001.10.01., hétfő 00:00

A magyar kutatókat és elemzőket is az foglalkoztatja leginkább, hogy a külső környezet romlása milyen hatással lesz a hazai gazdaságra. Az eddigi vélemények tömören így foglalhatók össze: alacsonyabb (4 százalék körüli) növekedés, romló, de könnyen finanszírozható folyó fizetési mérleg, változatlan tőkebeáramlás, töretlen dezinflációs trend. Amennyiben ez a forgatókönyv valósulna meg, Magyarország igen sikeresen vészelné át a világgazdasági dekonjunktúrát (esetleg recessziót). A kedvezőtlen hírekre adott kormányzati reakciók kissé ellentmondásosra sikeredtek. A gazdasági miniszter szerint a jelenlegi fejlesztési programok elégségesek a 4 százalék feletti növekedés fenntartásához, a miniszterelnök azonban még erőteljesebb anticiklikus gazdaságpolitikát helyezett kilátásba. Eközben a Magyar Nemzeti Bank -- a piaci várakozásokkal és az elemzői véleményekkel összhangban -- a monetáris tanács ülésén helybenhagyta a kamatokat, jelezve, a megváltozott környezetben óvatosabb (szigorúbb) politikát kíván folytatni.
Ezen a héten mindenesetre több mindent tisztábban láthatunk majd a gazdaság állapotával kapcsolatban, hiszen növekedésre, egyensúlyra és árszínvonalra vonatkozó adatokkal is bőven ellátja a közvéleményt a Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Nemzeti Bank. A ma megjelenő ipari termelői árak statisztikája feltehetően további árindexcsökkenést fog mutatni, kínálati oldalról alapot teremtve az infláció további mérséklődésének. Kedden jelennek meg a második negyedév részletes GDP-adatai. Az előzetes szám szerint éves alapon 4 százalékos volt a növekedés, most a bővülésről részletesebb számok látnak napvilágot. Szerdán az augusztusi fizetési mérlegadatok jelennek meg. Szezonális okokból a folyó mérleg minden bizonnyal többlettel zárt, ősztől azonban elkezdődhet a látványos romlás -- legalábbis ezt várják az elemzők. Rögtön másnap a külkereskedelmi mérleg adataiból is képet kaphatunk a külső egyensúly alakulásáról. Az egyik legizgalmasabb szám az augusztusi ipari teljesítmény előzetes adata lesz. Amennyiben a 12 havi volumenindex -- az előző két hónaphoz hasonlóan -- most is visszaesést mutat, az iparral kapcsolatban végképp elvethetjük a húzószektor kifejezést.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.