BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alulról vagy felülről

El kell végre dönteni, hogy a magyar területfejlesztési politika alulról vagy felülről építkezzen. Az európai uniós előcsatlakozási alapokat a lehető leghatékonyabban kell felhasználni ahhoz, hogy gazdasági fellendülést jelentsenek az országnak. A kormány rövidesen újragondolja a régiók és a kistérségek felosztását -- hangzott el egy pénteki konferencián.

Az európai uniós támogatások fele a régiókba és a kistérségekbe áramlik, ezért fontos, hogy ezekben felkészült szakemberek tervezzék a programokat -- mondta Boros Imre, a PHARE-programokat koordináló tárca nélküli miniszter egy pénteki konferencián. Egy év alatt ötszáz területfejlesztési szakembert képeztek ki Magyarországon, s ezt a PHARE-program egymillió euróval támogatta. A pénteki konferencián 70 területfejlesztési szakember kapott oklevelet.



Rövidesen az Országgyűlés elé kerül a kérdés, hogy kell-e változtatni a jelenlegi hét tervezési-statisztikai régió, illetve a 150 kistérség beosztásán -- mondta Mikes Éva, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A régiók valós megerősítését szolgálja, hogy a tervek szerint a fejlesztési források 35 százalékát a régiók, 30 százalékát a megyék kapják, további 35 százalékát pedig központi forrásként kezelik majd -- tette hozzá az államtitkár.



A konferencián Kevin R. Connor írországi területfejlesztési szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy az uniós előcsatlakozási és később a strukturális alapok önmagukban nem hoznak automatikus gazdasági fellendülést. Csak akkor, ha országos szintű reformok, eredményes stratégiai tervezés és központi beavatkozás társul hozzájuk. Figyelmeztetett arra, hogy néhány magyarországi regionális fejlesztési ügynökségnek nincs elegendő kapacitása az EU-források regionális szintű kezelésére. Emellett javasolta, hogy a regionális fejlesztési tanácsok megalakításában inkább az ír példát kövessék Magyarországon is. Vagyis ne pártszimpátiák szerint válasszanak tagokat, hanem úgy, hogy a testület összetétele a térség gazdasági környezetét tükrözze. Magyarországon a területfejlesztési intézményrendszer működésében a legnagyobb problémát az okozza, hogy a kormányzat még nem döntötte el: a területfejlesztés alulról fölfelé, vagy felülről lefelé építkezzen -- mondta Apatini Kornélné, a Nemzetközi Bankárképző Központ munkatársa. Bár a területfejlesztés egyik célja a helyi vállalkozások működési feltételeinek javítása, ez eddig nem sikerült. Pedig létezik egy vállalkozásfejlesztési intézményhálózat, amely több milliárd forintos támogatási programokat működtet. De hiányzik a párbeszéd a szereplők között, és a közös fellépés -- figyelmeztetett.



A térségfejlesztési szakembereknek arra kell törekedniük, hogy hálózatot építsenek ki, így kompenzálhatják a társadalom egyes szintjein hiányzó "politikacsinálást" -- szorgalmazta Fon Feekes Hollandiából. Magyarországon ugyanis a kormány és a magánszektor inkább egymás ellensége, semmint partnere. A közvetítő szervezetek -- mint például a szakszervezetek -- gyengék, vagy szándékosan gyengíti őket a politika -- számolt be tapasztalatáról Fon Feekes.


Félezer területfejlesztési szakember Magyarországon El kell végre dönteni, hogy a magyar területfejlesztési politika alulról vagy felülről építkezzen. Az európai uniós előcsatlakozási alapokat a lehető leghatékonyabban kell felhasználni ahhoz, hogy gazdasági fellendülést jelentsenek az országnak. A kormány rövidesen újragondolja a régiók és a kistérségek felosztását -- hangzott el egy pénteki konferencián. B. K.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.