Mori ellen a parlamentben tegnap az ellenzék terjesztett be bizalmatlansági indítványt, amelyet a kormányzó Liberális Demokrata Párt (LDP) egy 64 fős pártütő csoportja eredetileg támogatni akart. A lázadás egyet jelentett volna a miniszterelnök bukásával, de könnyen az LDP kettészakadásához is vezethetett volna. A kritikus helyzetben a kormánypárti trónkövetelő, Kato Koicsi elállt eredeti szándékától, és híveit is a szavazáson való tartózkodásra szólította fel. A lapzártánk utánra húzódó bizalmi szavazást megelőzően konzervatív körök attól tartottak, hogy az indítvány sikere a fennállása óta egyik legsúlyosabb válságába taszította volna a pártot, ami nem csak a kormány bukását vonná maga után, hanem az LDP-n belül elhúzódó hatalmi harchoz vezetett volna.
A jelenlegi miniszterelnök elődjének, Obucsi Keizónak a váratlan halála után, áprilisban került a kabinet élére, a Bloomberg hírügynökség szerint az LDP legkonzervatívabb szárnyának színfalak mögötti akciói nyomán. Azóta többször is zavarba hozta pártját és a kormányt diplomáciai melléfogásaival. Egy alkalommal isteni nemzetnek nevezte Japánt, ami súlyos feszültséget támasztott a Kínával és Koreával fenntartott kapcsolatokban. Támadások érték emellett azon személyek miatt is, akikkel körülvette magát a kormányában. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint már csak 15 százalék körüli lakossági támogatottsága volt. LDP-beli ellenlábasa, Kato Koicsi szerint a miniszterelnök méltatlanná vált tisztségének ellátására, ő azonban kijelentette, hogy nem hajlandó lemondani.
A kormány körüli vita hátterében a Bloomberg súlyos gazdaságpolitikai nézetellentéteket lát. Az LDP konzervatív, keményvonalas vezérkara az elhúzódó gazdasági pangásra csak -- az immár alig áttekinthető sorozatban, rutinszerűen végrehajtott -- fiskális élénkítésekkel tud reagálni. Eközben a gazdaság működését bénító, megcsontosodott mechanizmusok reformja tapodtat sem halad előre, miközben az intézményi és a vállalati körben minden a régi kerékvágásban halad. Kommentátorok szerint Kato reformcélokkal lépett a ringbe, mindkét funkciójában támadva a kormányfő-pártelnököt. Sürgeti a lassan már kezelhetetlen államadósságot tovább duzzasztó pótkiadások beszüntetését. Tegnapi visszakozását a Reuters csak taktikai lépésnek tekinti, amelyet -- a most folyó költségvetési viták lezárása után -- egy a mostaninál keményebb Mori elleni támadás és kormányfőcsere követ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.