BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödhetnek a munkástanácsok

A német kormány az utóbbi időben hanyatlásnak induló munkástanácsok újbóli megerősítését tervezi. A tanácsok jogosítványainak bővítését a szakszervezetek régóta szorgalmazzák, az üzleti szervezetek azonban élesen ellenzik a munkaügyi miniszter javaslatait.

A munkástanácsok rendszere Németországban az 1920-as évekre nyúlik vissza, és sokak szerint ennek az intézménynek köszönhetőek a II. világháború utáni gazdasági sikerek -- írja a Financial Times. A formálisan választott munkástanácsok -- amelyek számos, főképpen a munkakörülményeket érintő vállalati döntés tekintetében rendelkeztek beleszólási joggal -- az utóbbi évtizedek gazdasági felemelkedésének köszönhetően háttérbe szorultak. Az olyan, gyors ütemben növekvő iparágak esetében ugyanis, mint az információs tecnnológia, nem bizonyultak hatékonynak. A folyamatot jól érzékelteti, hogy míg 1980-ban a munkavállalók több mint 50 százalékát képviselték a tanácsok, addig ma mindössze 35 százalékukat.



Walter Riester munkaügyi miniszter azonban új életet kíván lehelni a munkástanácsokba. Törvénytervezete nagyobb hatalmat biztosítana számukra a vállalati újjászervezések során, egyszerűsítené képviselőik megválasztásának folyamatát. A tanácsok felelősségét kiterjesztené a környezetvédelemmel kapcsolatos ügyekre, és ezentúl a munkások joga a döntéshozatalban való részvételre magában foglalná például a képzés és a munkavédelem területét is. Bővülnének az idény- és távmunkások, valamint a fiatal munkavállalók jogai. Riester szigorítaná a munkahelyeken megjelenő idegenellenességgel szembeni fellépést is.



Dieter Hundt, a német munkaadók szövetségének vezetője szerint ezek a változások nagyobb szabályozottságot, bürokráciát és rugalmatlanságot jelentenének, és nagymértékben gyengítenék Németország vonzerejét a befektetők szemében. A munkaadók attól is félnek, hogy az intézkedések révén Németország elszigetelődne Európában, a menedzserek pedig elveszítenék saját vállalatuk irányításának jogát. A tervezetet támogató szakszervezeteknek azonban Gerhard Schröder kancellár már csak azért is igyekszik a kedvében járni, hogy megnyerje őket saját, a nyugdíjrendszer reformját célzó elképzeléseinek.


Németországban félnek a munkaadók A német kormány az utóbbi időben hanyatlásnak induló munkástanácsok újbóli megerősítését tervezi. A tanácsok jogosítványainak bővítését a szakszervezetek régóta szorgalmazzák, az üzleti szervezetek azonban élesen ellenzik a munkaügyi miniszter javaslatait. VG-összefoglaló-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.