A hazai cégek számára kedvezőbb, aszimmetrikus kedvezményeket tartalmaz az új magyar--EU-s bor- és szeszkereskedelmi megállapodás -- állítja a Külügyminisztérium (KüM). Szabó Sándor, a tárca főosztályvezetője lapunknak elmondta: az egyezményt január 1-jétől úgynevezett autonom módon léptetik hatályba a felek, amíg a hivatalos jóváhagyási procedúrák be nem fejeződnek. E megoldás is azt jelenti azonban, hogy a piaci szereplők jövő évi üzletkötéseiknél biztosan számolhatnak a megállapodás előnyeivel.
Mint ismert, az egyezményt csak az utolsó pillanatban sikerült parafálni a közelmúltban kirobbant kukoricavita miatt. Az új megállapodás az idén lejáró borkereskedelmi egyezményt váltja fel, és -- beépülve a társulási megállapodásba -- Magyarország uniós csatlakozásáig lesz érvényben -- közölte Szabó.
Hazánk az EU-tól jövőre összesen 415 ezer hektoliteres vámmentes bor- és pezsgőkvótát kap, szemben az idei 350 ezerrel. A főosztályvezető tájékoztatása szerint a 65 ezer hektoliteres növekedés a most már összevontan kezelt palackos minőségi boroknál és pezsgőknél következik be. E termékekből 300 ezer hektolitert szállíthatunk vámok nélkül az EU-ba 2001-ben, és e mennyiség a csatlakozásig évenként 15 ezer hektoliterrel bővül. E kontingenst 115 ezer hektoliternyi vámmentes hordós borkvóta egészíti ki, amely azonban nem növekszik a belépésig hátralévő években.
Az uniónak a kedvezményekért cserébe jövőre 140 ezer hektoliternyi vámmentes kvótát adunk az idei 122 ezer helyett. Az új kontingensen belül a minőségi borok és pezsgők 75 ezer, a hordós borok 65 ezer hektolitert tesznek ki. A vámmentesen behozható minőségi termékek mennyisége évenként itt is 15 ezer hektoliterrel bővül, míg a hordós bor kvótája változatlan marad.
Mindkét fél dönthet úgy, hogy -- figyelembe véve WTO-kötelezettségeit -- támogatja borexportját. Szabó szerint azonban Magyarországnak sikerült elérnie, hogy az olcsóbb hordós borok behozatalát korlátozza. Így az EU-s borimport tulajdonképpen választékbővítést szolgál majd a magyar piacon -- állapította meg.
A borkedvezmények fejében ugyanakkor az unió feltételül szabta, hogy az új kereskedelmi egyezményben hazánk könnyítse az EU-s borpárlatok importját. Ennek megfelelően a társulási megállapodásban rögzített, 1600 hektoliteres eddigi kvóta a jövő évtől 6000-re bővül. A 40 százalékos kedvezményes vám pedig 32-re csökken, majd 2002-től évenként további 4 százalékkal zsugorodik. Szabó kérdésünkre elmondta: az importfeltételek javulása nem jelenti azt, hogy az EU-s termékek új magyar piacokat szereznek. Az utóbbi három évben ugyanis a 6 ezer hektoliternyi uniós borpárlat nagyobb része a kedvezményes kvótán felül érkezett az országba, vagyis jóval nagyobb, 68 százalékos vám mellett is a hazai piacra került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.