Meghiúsulhat a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrészről szóló törvényjavaslat idei parlamenti elfogadása, ha a mezőgazdasági bizottság -- a hét végi informális kormányülésen hozott döntés alapján -- e héten nem nyújt be kapcsolódó módosító indítványt a tervezethez. Farkas Sándor, a testület fideszes elnöke elmondta: a bizottság holnap tárgyal az ügyben. Ha a testület most nem fogadna el kapcsolódó indítványt, a törvény országgyűlési vitáját nem lehet befejezni 2000-ben -- erősítette meg.
Farkas szerint a Fidesz támogatja a kormányelképzeléseket, és azokat -- miként Csatári Józseftől (FKGP) megtudtuk -- megszavazzák a kisgazdák is. Az MDF ugyanakkor további banki és szakértői véleményeket kér, és csak azután véglegesíti álláspontját -- közölte Medgyasszay László (MDF).
A kormány úgy határozott, hogy 15-20 milliárd forintos alapot hoz létre az alanyi jogú külső tulajdonosok kártalanítására. Az alapot a jövő évi privatizációs bevételekből (várhatóan a tartós állami tulajdonú agrárcégek részleges eladásából) töltené fel. Ebből fizetné ki a külső tulajdonosokat a szövetkezetek helyett, de ekkor az állammal szembeni kötelezettségek keletkeznének a gazdaságoknál.
Pénzintézeti szempontból alapvetően nem tűnnek jobbnak a mostani kormányelképzelések a parlamenthez benyújtott törvényjavaslathoz képest -- reagált a megjelent sajtóhírekre ifj. Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára. A szervezet alapos tájékozódást tart szükségesnek az ügyben. Ifj. Nyers mindenesetre közölte: ha az állami kifizetések "hitellé" alakulnának át, a probléma nem oldódna meg, legfeljebb a szövetkezetek hosszabb idő alatt lehetetlenülnének el.
A szövetkezeti tagok és a nyugdíjasok "kifosztásaként" értékeli a mai kormányterveket a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ). A szervezet emiatt állammal szembeni pert sem tart kizártnak, amely az emberi jogok európai bíróságán is végződhet. Mint ismert, a visszásságokra nemrégiben a Szövetkezetek Nemzetközi Szövetsége (SZNSZ) is felhívta Mádl Ferenc köztársasági elnök figyelmét. Filipsz László, a MOSZ titkára erre utalva elmondta: az érdekképviselet bízik abban, hogy a parlament által elfogadott törvényt Mádl nem írná alá.
Alkotmányossági aggályokat vet fel, hogy a külső és a belső tulajdonosokat másként kezelné a kormány -- mondta Orosz Sándor, a mezőgazdasági bizottság szocialista alelnöke. Kis Zoltán (SZDSZ) az üzletrészügyet "árukapcsolásnak" minősítette. Szerinte a Fidesz a 2001--2002-es költségvetés megszavazásáért cserébe vállalta be az üzletrészrendezést a kisgazdáknak. Az FKGP nyomására olyan politikai alku született, amely a lehető legkedvezőtlenebbül oldaná meg a problémát -- kommentálta a hét végi kormánydöntést Lentner Csaba (MIÉP).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.