A lakosság rossz egészségi állapota miatt totális népegészségügyi offenzíva szükséges, s meg kell őrizni a szolidaritáselvű társadalombiztosítást -- szögezte le Mikola István miniszterjelölt tegnap a parlament egészségügyi bizottsága előtti meghallgatáson, ahol megkapta a honatyák támogatását. Szerinte az egészségpolitikának is tényeken kell alapulnia, s az orvosokat fel kell készíteni a költségérzékenység preferálására.
Januártól az OEP felügyelete a PM-től átkerül az Egészségügyi Minisztériumhoz (EM). Az új főigazgató az EM jelenlegi közigazgatási államtitkára, Oberfrank Ferenc lesz, akinek helyére Pulay Gyula, a családügyi tárca közigazgatási államtitkára kerül -- jelentette be Mikola. Megerősítette: a feladathoz rendelt, a mostaninál karcsúbb biztosítót és minisztériumot tervez.
A ma esküt tevő új egészségügyi miniszter szerint tartalék már nincs az egészségügyben, pedig reformjához meg kell nyerni az ágazat dolgozóit. Mint mondta, legalább 10 milliárd forint többletpénz kellene. Tisztában van a költségvetés keretszámaival, de reméli, hogy lesz mód a pénzek átcsoportosításra, amihez szeretné megnyerni leendő minisztertársait. Mivel növekszik a tb-járulékkinnlevőség, megvizsgálandónak tartja: jó döntés volt-e az APEH-hez csatolni ezt a munkát.
Kérdésekre válaszolva elmondta: úgy kell megváltoztatni az egészségügyet, hogy méltó partnere legyen a multinacionális cégeknek, amelyektől azt reméli, hogy támogatói lesznek egy kiegészítő fejlesztési alap létrehozásában. Ennek fejében kiszámíthatóságot ígér a cégeknek. Mikola nem támogatja a jól jövedelmező feladatok "kiprivatizálását" a kórházakból, az intézményeket egységben kell magánosítani. Támogatja a szakorvosok fokozatos szabadfoglalkozásúvá válását. Hangsúlyozta: a központi kórházi ágyszámcsökkentés helyett az intézményrendszer reformját a finanszírozással kell megoldani. Az új miniszter nem támogatná, hogy állami feladatok kikerüljenek a kormányzat rendszeréből, ezért Orbán Viktor kérésére negatív véleményt mondott arról, hogy a Club Aliga és több szanatórium, egészségügyi intézet a jövőben kht. formában működjön. Ám az ügy még nem zárult le. Mint korábban beszámoltunk róla, a kht. vezetője a távozó egészségügyi miniszter lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.