Hat megyében és Budapesten 142 háziorvos gyógyszerfelírásának költségeit vizsgálta hat hónapon át az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az eredmények értékelése folyamatban van. Kőrössy Péter főosztályvezetőtől megtudtuk, hogy a fővárosi, valamint Pest, Baranya, Békés, Hajdú-Bihar, Fejér és Vas megye gyógyszerfelhasználásának elemzésekor a patikai vényadatokra és a háziorvosok önértékelésére hagyatkoztak. Kérdéseket tettek föl egyebek mellett a doktorok terápiás szokásaira, összegezték az utalványozott és az egy páciensre jutó tb-támogatás összegét, a kiváltott vények számát, a gyógyszertoplistát. Elemezték a praxistípusokban tapasztalt különbségeket a gyógyszerköltségek, az ellátott betegek száma és korösszetétele szerint.
A program folytatódik, de az eddigi értékelésből az tűnik ki, hogy a megyei tb-támogatások átlagosan 14 százalékos csökkenésével szemben a programban részt vevő orvosoknál a mérséklődés átlagosan 23 százalékos volt. Az OEP megfontolandónak tartja annak jogi-etikai megválaszolását, hogy a költségeket kímélő orvosokat az orvos-beteg kapcsolat sérülése nélkül és a gyógyítás szabadságának tiszteletben tartásával hogyan preferálják. Kiderült az is, hogy a felírt orvosságok között első helyen a szív- és érrendszeri betegségek gyógyszere volt (közel 40 százalék), ezt 8,7 százalékkal az antibiotikumok, majd 7,7 százalékkal a tápcsatorna és 7,2 százalékkal a cukorbetegség kezelésének a gyógyszerei követték. Az előzetes értékelésekből az is kiderült, hogy az egyes megyékben ugyan eltérő tb-támogatáscsökkenést értek el, de országos átlagban figyelemre méltó a megtakarítás.
Kőrössy Péter emlékeztetett arra, hogy 1994--1998 között évente átlagosan 10 százalékos volt a tb gyógyszerköltségvetésének a hiánya, 1998-ban a túllépés 32 százalékra ugrott. Ennek egyik oka a népesség egészségének romlása, különösen a drága terápiát igénylő daganatos megbetegedések szaporodása -- mondta. Közrejátszott azonban az időnként tapasztalható túlzott gyógyszerfogyasztás is. Tavaly 11 százalékra mérséklődött a költségvetési hiány, ami az év közben megemelt gyógyszerkasszának is köszönhető. (Az eredetileg 135 milliárdos büdzsét 152 milliárd forintra egészítette ki az Országgyűlés.)
A tb-kassza kímélése szempontjából azonban fontos az is, hogy tavaly mintegy 15-féle súlyos betegség (például a daganatok, az immunológiai kórképek, a szklerózis multiplex betegség) kezelésére az OEP beszerzéssel vásárolta meg a drága orvosságokat, így tetemes árcsökkentést ért el. E betegségek kezelését egyébként szakmai protokollok szerint végzik az arra legalkalmasabb gyógyítócentrumokban, ami ugyancsak a hatékony gyógyszerfelhasználást segíti. Ez azért is fontos, mert ugyan tíz év alatt 25 százalékkal nőtt e súlyos betegségekre fordított tb-kiadás összege, de például 1999-hez képest tavaly 35 százalékkal több beteget kezeltek a gyógyintézményekben. Az OEP-től kapott információnk szerint a szklerózis multiplexes eseteket kivéve az említett 15-féle betegségben szenvedőknél megszűnt a várólista.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.